Okunma

Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15


16 Mart 2016 Çarşamba 18:15
Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15

Yapay zekâ, bilgisayarlara insanlar gibi öğrenme, anlama, karar verme, analiz etme ve düşünme gibi yetenekler kazandırılmasıdır. Bu işlem genellikle insan zekâsının karakteristiğini alıp, bilgisayarda algoritma olarak uygulanarak gerçekleştirilir. 

Yapay zeka tarihi çok eskiye dayanıyor

Yapay zekâ, düşünüldüğünün aksine çok eski bir kavramdır. Bilgisayar teknolojilerinin yeni ortaya çıktığı dönemde “makineler düşünebilir mi?” sorusunun Alan Mathison Turing tarafından ortaya atılması ile yapay zekâ konusu tartışılmaya başlanmıştır. 

1943’te, II. Dünya Savaşı sırasında Kripto analizi gereksinimleri ile üretilen elektromekanik cihazlar sayesinde bilgisayar bilimi ve yapay zekâ kavramları doğmuştur ve çalışma mantıkları insan zekasından ilham alınarak kurgulanmıştır.

Stephen Hawking de temkinli

Profesör Stephen Hawking ise hızla gelişen yapay zekâ için “Yapay zekâ, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir.

Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz” dedi. Profesörün bu açıklamaları akıllarda yapay zekâ yararlı mı, zararlı mı sorularını da bıraktı.

Google’ın yapay zekasının, Go efsanesini yenmesi üzerine, biz de mikrofonumuzu alarak “yapay zekâ, insan zekâsının önüne geçebilir mi?” diye sorduk. İşte cevaplar! 

:: Sizce yapay zekâ insan zekâsının önüne geçebilir mi?
yazarVolkan Taş

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Volkan, gelişen teknolojiyi ve yenilikleri SDN ailesi ile paylaşıyor. Sıkı bir futbol takipçisi ve wingsuit hayranıdır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Son daki arkadaşın beyin tahtalarının eksik olduğunu düşünüyorum.
  belkide yoktur ? Ha? hı!?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka: küresel güçlerin, insanların kendini gerizekalı zannetmesi için abarttıkları bir kavramdır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  videodaki insanların konuşmalarını bir daha izleyip, bir düşünün yapay zekanın insan zekasını geçtiğini anlayacaksınız. en azından Türkiye'deki insanların %90 ını. birde şu var allahın yarattığına inanılan insan başka bir şey yaratıp kendini yendirebiliyorsa, insan o kadar da mükemmel yaratılmamış (oluşmamış.)

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yapay zeka tabiki de insan zekasını geçebilir temel çalışma yöntemi benzer girdiler için üretilen çıktılar arasındaki bağlantıları kullanarak yeni problemlerin çözümünü yapmak insan zekası yetenekleri sınırsız değil ki belli bir yere kadar büyük problemlerin çözümünde zaten bilgisayarlar kullanılıyor yapay sinir ağları beynin çalışması çok karışık

 5. SDN Okuru dedi ki:

  "sondaki arkadaş" dedikleri aslında videonun yarısını kaplıyor ona göre ayık olun 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bence yapay zeka belirli bir düzeyden sonra ileri gidemez buna insan oğlunun verdiği yetkiler dahilinde gidebilir ama sınırlarını acarsa sıkıntı buda tabi yapay zekayı yapan kısılere baglı ama kotu yazılımlar oldugu gıbı yapay zekayı etkıleyen yazılımlarda vardır elimizden kaybedip kötü bir zekaya gider sıkıntı buyur cok seyler cıkıyor konu gıttıkce uzuyor en ıyısı yapay zeka olmasın günah günah 😉

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yapay zeka, yapısı itibariyle konusu açısından [(yani örneğin matamatik işlemi çözme, belli kurallar, sınırlar çerçevesindeki yapılarda olasılık değerlendirme (satranç, go gibi)]. Kısacası mental işlemlerde konuya yönelik artılar sağlayabilir fakat sınırlama ortadan kalktığında yani insan gibi her etkiye anında tepki verme durumu ortaya çıktığında olasılıkları değerlendirmede tepki vermede insandan daha iyi sonuçlar verebilmesi zor. Bunu daha açık anlatmak gereikirse şu örnek gayet yerinde olacak; Örneğin yapay zekaya sahip robot cankurtaran görevinde olsun, plajdan denizdekileri izler. Programlamasında (zekasında) belli veriler yüklüdür, sadece boğulmakta olan kişiye yardımcı olabilir. Ondan hemen arkadaki yolda yaşanan trafik kazasına müdahale etmesini bekleyemeyiz. İşte insan ile yapay zeka arasındaki fark burada ortaya çıkıyor, yapay zeka programlanabildiği kadardır, insan beyniyse sınırsız tepkiye anında yanıt verebilen canlı bir yapıya sahiptir dolayısıyla yapay zekanın öğrenme yeteneği olsa dahi insan beyninin önüne geçme olasılığı yoktur. Bunda programlanabildiği kadarını yapabilmek dışında en büyük etkense evrim geçirme ve içgüdü vasfından yoksun oluşudur.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Sondaki adama bi alt yazı gecseydiniz

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sondaki arkadaşa vahiy iniyo mübarek 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle bir soru sormaya cüret eden insanlar kıstas alınırsa belliki yapay zeka daha zekidir. Bu Allah a şirk koşmaktır. Beni geri kafalı zannetmeyin demek istediğim yoktan var edilen yaratılan bir beyin ve beynin akıl olarak adlandırılan bir çalışma kavramı var. Bu çalışmanın sonucu ortaya çıkan ürünede zeka denir. Zeka halihazırda ölçülebilir birşey değilken böyle bir soru sormak zaten baştan hata, neyi neyle neye göre karşılaştırıcan? Kaldıki sen insanların bulduğu (var ettiği, oluşturduğu değil) bir ürünle, yaratıcının oluşturduğu bir harikayı ne hadle kıyaslamaya kalkıyosun?! Önce ortalama 70 yıl çalışan, milyonlarca GB lık belleğe sahip, diğer bütün alt sistemleriyle bütünleşik ve kompakt çalışan, mobil ve kendi enerjisini kendi üreten bir yapay beyin yap, ondan sonra tüm 'hayat şartları' testlerine yıllarca tabii tut, sonra sor bu soruyu. Bazı insanlarda akılla zekayı aynı kefeye koymuş. Buda yanlış, zeka biz nefsine yenik düşen yaratıkların IQ testi denen saçmalıklarla ölçmeye çalıştığı bir mucizedir. Allah affetsin bizleri. Siz bana sorarsanız şirk koşmayı bırakıp şu soruyu sorun kendinize; 'Yapay zeka mı yoksa, yapabildik mi/yapabilir miyiz zekayı?'…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuçta bizlerde Allah tarafindan yaratilmis robotlar ***** de algoritma bizlerde de kod ***** bir DNA surumu var,kiminde Arh+ arayuzu,kiminde 0rh ***** vs ile harekete gecen duygu ***** tusu Allahin elinde iken Allahin yazdigi kodlar ile insanin yazdigi kodlarin urunu robotlar sadece bilim kurgudur.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim millette zeka olmadığı için sıkıntı yok

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sondaki vstandaş efsane ya

 14. SDN Okuru dedi ki:

  sonuncu adam nediyo öyle

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Son konuşan vatandaş olaya noktayı koymuş. Daha fazla tartışmaya gerek yok bence 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Röpçrtajın 4 de 3'ü kapanışı yapan abiden :DD..Ama iyi konuştu helal olsun ***** önüne geçemez çünkü insan beyni her yeni bir şeyi öğrenebilir fakat Yapay zekalı robotlar eskiyi bilmez düşünemez vede yakın gelecek hakkında çok iyi bilgi sahibi olamaz diye düşünü***** istese insanlara beyninin tamamını kullandıttırırdı.Ama o zaman insanların sapıtcağını bildiği için kısıtladı ***** beyni dünyadaki eşi benzeri olmayan Milyonlarca Quantum İşlemcilerin bir araya gelse bile çözemiyeceği Kriptolu şifrelerle şifrelense bile Beynin kendi kendini çözebileceği mihteşem bir yapı.Hiç bir şey önüne geçemez bence.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  herşeyi din ile açıklamaya çalışıyoruz ama din ile açıklamak için önce dini iyi bilmek ve özünü iyi anlamak gerekir? gelelim yapay zeka insan zekasını geçebilir mi? bunun kesin cevabını aslında zamanla öğreneceğiz ama şöyle bi düşünürsek, mesela insan ortalama 10 km hızla koşabilirken ürettiği araba 200 km hızla gidebiliyor, yada bugün normal bir insan 10 basamaklı iki sayıyı yaklaşık 3-5 dakikada çarpabilirken bilgisayar mikrosaniyede aynı işlemi yapabiliyor, dolayısıyla yapay zeka da genel anlamda insanı geçebilecek potansiyelde ama en zeki haliyle bile insanın kontrolünden çıkamayacaktır diye düşünüyorum.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Abi her şey güzel tamam da, son adamı niye koydunuz bu kadar uzun ya… Amaç dalga geçmek mi?

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Hayatımızı pekçok alanında kolaylaştırdığını görüyoruz. Bu seviyede kalmalı dahada gelişirse insanları tembelliğe, tembellik'de işgörmezliğe götürür.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  dk 2:14 teki adam efsane :D

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Sondaki eleman bomba :)) Yapay zeka nedir pek bilmiyoruz işin doğrusu.

" Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay Zekâ vs İnsan Zekâsı Sokaktayız #15 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "