Yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek!


07 Aralık 2019 Cumartesi 21:00
Yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek!

Teknolojinin gelişimiyle birlikte yapay zeka ve robotik alanı da gittikçe daha fazla önem kazanmaya başladı. Günümüzde birçok büyük şirket ve araştırma laboratuvarları bu alanlarda çalışmalar yürütüyor. Duke Üniversitesi ve MIT Lincoln Laboratuvarı araştırmacıları da yeni bir algoritma geliştirdi. Bu algoritma sayesinde yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek.

Yapay zekalar artık daha zeki

Duke Üniversitesi ve MIT Lincoln laboratuvarının geliştirdiği yeni görüntü işleme algoritması sayesinde yapay zekalar artık daha iyi şekilde çalışıyor. İnsan beyni, gördüğü nesnenin parçalarını analiz ederek hangi nesne ile karşı karşıya olduğunu algılayabilir. Örneğin bir kuş türünü, gagasının şekli, tüylerinin rengi ve ayaklarının şeklinden tanıyabiliriz. Ancak yapay zekalar, insan beyninin aksine nesneleri analiz etmek yerine önceden girilen tüm bir görüntü sonucu karşısındaki nesnenin ne olduğuna karar verir.

yapay zekalar

Bu durum, sinir ağlarını çok daha savunmasız bir hale getirir ve insanların bu durumu anlamasını da oldukça zorlaştırır. Çünkü insan beyni çok daha karmaşık olduğundan bazı durumlarda yapay zekalar kadar basit düşünemez. Bu yüzden araştırmacılar, insanlar yapay zeka gibi düşünemiyorsa, yapay zekanın insanlar gibi düşünebileceği kanısına vardı.

Yeni geliştirilen algoritma ile birlikte tüm bir görüntünün tanıtılması yerine, kuşun belirgin özellikleri yapay zekaya öğretildi. Bir kuş görüntüsü sunulduğu zaman yapay zeka ilk önce kuşun ayrıntılarını inceliyor. Ardından kendisine öğretilen tüy ve ayak gibi detayları analiz ediyor ve hangi türe ait olduğu konusunda tahmine varıyor. Kesin kanıtlara ulaşmak içinse kümülatif kanıtlara başvuruluyor.

yapay zeka

Örneğin kırmızı karınlı bir ağaçkakan resmi için algoritma, üzerinde eğitildiği iki özellik bulabilir. Tüylerin siyah-beyaz deseni ve baş kısmının kırmızı rengi. İlk özellik, olası iki kuş türü ile eşleşiyor. Bunlardan birisi kırmızı karınlı ağaçkakan iken diğer kırmızı kanatlı ağaçkakan. İşte bu noktada yapay zeka, bu kuşları birbirinden ayırmak için ikinci öğretilen bilgiden yararlanıyor. Bu sayede birbiri ile karışabilecek görüntüler de ayırt edilmiş oluyor. Yapay zeka, kararına nasıl ulaştığını da açıklayabiliyor.

Bu teknolojinin hastaneler gibi kritik önem taşıyan yerlerde kullanılması bekleniyor. Kanser hastası birisinin tümörünü sınıflandırmada bu tarz yapay zekalardan yardım alınması bekleniyor. Yapay zeka, bulduğu sonuç hakkında yorum yapabildiği için hastalık teşhisi gibi kritik konularda insan hatası minimuma indirilmiş oluyor.

Yapılan testlerde araştırmacılar, bu yorumlanabilirliğin algoritmalarına dahil edilmesinde herhangi bir sakınca görülmediğini belirtti.

Siz yapay zekalar ve onların kullanım alanları hakkında ne düşüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zekalar daha iyi analiz yapabilecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  2. 2 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  3. 3 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  4. 4 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  5. 5 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  6. 6 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
  7. 7 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
  8. 8 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
  9. 9 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
  10. 10 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)