Okunma

Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar


05 Kasım 2016 Cumartesi 08:00
Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar

Google’ın yapay zeka geliştiren ekibi DeepMind, yapay zekanın kendini geliştirebilmesi için ilginç bir yönteme başvuruyor.

StarCraft’ı geliştiren ekipte yer alan yazılımcılarla beraber özel oyunlar geliştiren DeepMind ekibi bu sayede yapay zekanın stratejik düşünme yeteneği kazanmasını umuyor.

Strateji öğrenen yapay zeka

Bu düşünce yapısının savaşmak için kullanılması gerekmediğinin altını çizen DeepMind ekibi, yapay zekanın kazandığı bu yetenekle günlük hayat içindeki problemleri çözebilme kabiliyeti kazanacağını vurguluyor.

Oyunlarda şimdilik, daha önce Atari oyunlarında kullanıla algoritmalar kullanılıyor. Yani yapay zeka şimdilik öğrenme aşamasının çok başında.

Umarız, dünyayı tanımak için video oyunlarını kullanan yapay zekalar ileride insanları Zergling gibi görmezler.

:: Sizce yapay zeka çalışmaları bir gün Terminatör veya Matrix gibi kurguları gerçek yapabilir mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Öğrenme kısmı tamam da, unutmayan hafızayı ne yapacağız? Karar verme aşamaları için nasıl bir vicdan mekanizması yüklemeyi düşünüyorlar acaba? Ya da böyle bir şeyi düşünüyorlar mı?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden böylemiydi teyy…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iyi ile kötüyü ayırt edebilen savaşcı robotları üretmek istiyorlar .

 4. SDN Okuru dedi ki:

  düşünsene yapay zekaya program yazması için emir veriyorlar o internetten cs atıyor bide kendine hile yazıyor senin o anasına sövdügün gamer yapay zeka çıkıyor hey yavrum hey neydik ne olduk

 5. SDN Okuru dedi ki:

  GTA oynarken hileleri felan öğrenirse sıkıntı. Sonra büyük hayal kırıklığına uğramasın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  yalan söylüyorlar. Amaç terminator.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Terminator filmini de seyretsin, güzel film.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyayı ele geçiriyorlarmış… Ne gülerim

" Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zekayı eğitmek için oyun oynatıyorlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "