Okunma

Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak


01 Şubat 2014 Cumartesi 15:00
Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak

Özgeçmiş bilgileri içeren ve amacı işverenden davet almak olan “CV” iş arama sürecindeki en önemli ilk adımdır. İş görüşmesine çağrılmak, büyük ölçüde etkili bir özgeçmiş hazırlamaya bağlıdır; çünkü özgeçmiş, sizi işverene tanıtan ilk araçtır.

Başarılı şirketler yeni fikirleri olan, yaratıcı ve kendi bakış açılarını zenginleştirecek kişileri tercih ediyor. Böyle olduğunu düşünenler ve CV‘leriyle fark yaratmak isteyenler, meslekleriyle ilgili yeteneklerini de gösterebildikleri sıra dışı çalışmalar yapabiliyor. Grafikerler, yazılımcılar, tasarımcılar, stilistler ve reklamcılar yaratıcı mesleklere örnek olarak gösterilebilir.

Satıştaki Ürün: Philippe Dubost

İlginç CV örneklerine artık daha sık rastlıyoruz. Amaç elbette daha yoğun şekilde dikkat çekmek ve daha kolay iş bulmak. Bunun için yaratıcı kişilerin sınırları pek umursamadıkları ve kendilerini hayal gücünün uçsuz bucaksız yerlerine attıkları gözleniyor. Sonuç olarak ne mi oluyor? Daha fazla dikkat çekmek ve yüzlerce iş teklifi. Alışveriş sitesi formatındaki özgeçmişinde, kendisini satıştaki bir ürün olarak gösteren Philippe Dubost’un yaratıcı CV’si bu konudaki iyi örneklerden…

“Stoklarımızda sadece bir adet kalmıştır.”

Fransa’nın Paris kentinde yaşayan Philippe Dubost; aradığı gibi bir
iş bulamayınca, farklı bir fikirle işverenlerin dikkatini çekmeye karar
verdi ve alışveriş sitesi Amazon’un formatında bir CV düzenledi.
Kendisini de sitede satılan bir ürün gibi tanıttı. Dubost özgeçmişine
“alıcılar” için bir de not ekledi: “Stoklarımızda sadece bir adet
kalmıştır.”

Sıra dışı CV’sini iki günde hazırlayan Dubost ,“Ürün
bilgisi” ve “Ürün detayları” kısımlarına da kendi bilgilerini ekledi.
Özgeçmişiyle sosyal medyada da adından söz ettiren genç girişimci, bu
şekilde kısa sürede 100 işverenden iş teklifi almayı başardı.

Flash animasyon tabanlı CV mi? Sonraki sayfamızda!

CV’sini Flash animasyonlu video ile anlattı

Bilgisayar programcısı Fransız Alexandre Gueniot’un flash animasyon tabanlı hazırladığı videosu, unutulmayacak türde yaratıcı CV örneklerinden biri olarak tarihteki yerini aldı… Gueniot’un özgeçmişini anlatan videosu, sitesine koyduğu andan itibaren, 1 milyonun üzerinde insan tarafından izlendi. Gueniot, bu CV ile 200’ün üzerinde şirketten iş teklifi almayı başardı.

Sıradan olmamak

Globalcv yönetim kurulu üyesi Ertan Kirik; sıradan biri değilim, farkımı göstermek istiyorum ve binlerce CV içinde kaybolmak istemiyorum diyenlere; klasik özgeçmişler yerine yeteneklerini de gösterebilecekleri yaratıcı CV’leri tavsiye ediyor. Yaratıcılık ve yeteneğinizi birleştirerek hazırladığınız CV’nizle, çok sayıda işverenin dikkatini çekebilir ve hayalinizdeki işe bu şekilde kavuşabilirsiniz.

:: CV’nizi yeterince yaratıcı buluyor musunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yazılımcıların her zaman ayrıdır (:

 2. SDN Okuru dedi ki:

  canımın içi ülkemizde cv ye gerek yok

 3. mendocino dedi ki:

  Biz anca böyle haberleri okuyup duralım, bunlar bizim ülkemiz için geçersiz şeyler. Bizim ülkede cv’ye sağlam referans(torpil) yazdınmı görüşmeye çağırılırsın kimin referansı en sağlamsa iş o alır yoksa boşuna cv göndermene gerek bile yok.

 4. Cybokron dedi ki:

  Güzel viral reklam

 5. SDN Okuru dedi ki:

  gayet zekıce ve fark yaratırsın

 6. karacaerc dedi ki:

  Çok uç iş kollarına hitap eden bir CV şekli. Herkesin yapmasına gerek yok. En fazla LinkedIn açarsınız olur biter. Ama reklam bilmem neysi , pazarlama zamazingosu olucaksanız deneyin tabi… Pazarlama düşünen biri olarak aklımda olan bir kaç şey var

 7. SDN Okuru dedi ki:

  eğlence için yaptığı kesin 🙂

" Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yaratıcı Bir CV ile İş Bulmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "