Okunma

Yaratıcı fikirler, Geleceğin KaraKartalı ile hayat buluyor!


25 Şubat 2018 Pazar 19:15
Yaratıcı fikirler, Geleceğin KaraKartalı ile hayat buluyor!

Ülkemizde en sevilen spor dalı futbol. Ancak, ne yazık ki kulüplerimiz genç yeteneklere yeterince destek olmuyorlar. Futbol takımlarımız yüksek transfer ücreti alan yabancı oyuncularla dolu. Oysa, bizim kendi kadrolarımıza yatırım yapmamız gerek. Türkiye’de 8-13 yaşlarında yaklaşık 7-8 milyon çocuk var. Bu dev kitlenin içinde, kim bilir ne yetenekler gizli ve fırsat verilse kim bilir neler yapabilirler!

Geçen hafta, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan’ın ekibiyle birlikte Münih’te Bayern Munich-Beşiktaş maçını izleme fırsatım oldu. Colman Deegan, maç öncesinde Türkiye’de genç yetenekler için başlattıkları Geleceğin Karakartalı programı hakkında da bilgi verdi.

Bilindiği gibi, Vodafone Beşiktaş’ın akıllı stadının sponsoru. 5 yıldır Beşiktaş’a destek veren kuruluş, stadyumun isim hakkı, forma sponsorluğu ve stadyum inşaatına 150 milyon dolarlık bir kaynak ayırdı. Ayrıca, üç yıldır devam eden Vodafone Karakartal projesi aracılığıyla, takıma 8 milyon TL’lik bir ek katkı sağladı.

Gelelim Geleceğin KaraKartalı projesine,

Üzerinde bir yıldır çalışılan bu önemli kampanyanın amacı, pek çok batılı futbol kulübünün yaptığı gibi, genç futbolculara erişmek ve onlara fırsat vermek. Geleceğin KaraKartalı bir yetenek programı. Katılım dijital olarak yapılıyor. Dolayısıyla, ülkenin dört bir yanındaki çocuklarımıza eşit fırsat sunuluyor. Yarışmaya, yaşları 8-10 ve 11-13 arasında olan çocuklarımız katılabiliyor. Anne-babalar, çocuklarının videolarını yüklüyorlar. Vodafone-Beşiktaş yetkililerinin kontrolü sonrasında, videolar yayına sunuluyor. Sisteme daha şimdiden büyük bir ilgi var. İlk 10 günde, bini aşkın video yüklenmiş. Bu videolar 450 bin kez izlenmiş.

Yarışmaya katılmak isteyenler için, Vodafone ekibinden aldığım bilgiyi aşağıda kısaca özetliyorum.

KaraKartal’ın aradığı yetenek siz misiniz?

1. Çekim

Öncelikle, top kontrolü, top sürme, çalım, şut ve özel bir hareketten oluşan bir seri hareketin yer aldığı bir video çekimi yapmak gerekiyor. Videonun süresi, 59 saniye olmalı.

2. Yükleme

Videolar anne-babalar tarafından yükleniyor. Abone başına en fazla 10 video yükleme hakkı var. Buradan ulaşabileceğiniz adrese yüklenen videolar, içeriği uygun olursa, en geç bir gün sonra sistemde yer alıyor. Videonun sahibine bu bilgi SMS’le iletiliyor.

3. Oylama

Herkesin haftada en fazla 10 oy kullanma hakkı var. Oylamalar sonucunda 7 bölgede 2 farklı yaş kategorisinde en çok oy alan 25’er çocuk bölge elemelerine katılmaya hak kazanacak. Böylece, her bölgeden 50, toplamda 350 çocuk bölge elemelerine katılacak

4. Eleme

22 Nisan 2018 itibariyle bölge elemeleri başlayacak. Seçimler, Beşiktaş JK’lı scout ve antrenörler Gökhan Keskin, Fikret Demirer, Yasin Sülün ve Serdar Topraktepe’den oluşan ekip tarafından yapılacak. Bu ekip, 7 bölgenin 7 iline gidecekler. Erzurum, Gaziantep, Samsun, Antalya, İzmir, Ankara ve İstanbul’daki yetenekli çocukları izleyecekler.

5. Kamp

Elemeler sonucunda, her bölgeden 5 çocuk olmak üzere toplam 35 çocuk seçilecek.
Bu çocuklar, Haziran 2018’de Beşiktaş JK’nın İstanbul Ümraniye’deki Nevzat Demir Tesisleri’nde 4 günlük kampa katılacaklar.

6. Final:

35 aday, kamp sonrasında, Vodafone Park’ta düzenlenecek bir günlük final etkinliğine katılacaklar. Finalde yine Beşiktaş antrenörlerinin belirleyeceği en az 3 genç yetenek Beşiktaş’ın altyapısına katılma hakkını kazanacak.

Teknoloji futbolun hizmetinde

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Geleceğin KaraKartalı projesi hakkında şunları söylüyor:

“Bu proje, Vodafone’un gücüyle Beşiktaş’ın üstünlüklerini bir araya getiriyor. Bir yıldan fazladır bunun üzerinde çalışmaktaydık. Geleceğin KaraKartalı, yalnızca Türkiye’de değil, Dünya’da da dijital olarak yetenek avcılığı yapan ilk proje. Uygulaması çok kolay. Tek ihtiyacınız bir akıllı telefon. Bu, bir sosyal sorumluluk projesi. Eşit fırsat yaratıyoruz. Dijital telekomünikasyon şirketi olmak da böyle bir şey; fırsat eşitliği sunmak.

Şu ana kadar 1000’i aşkın video yüklendi, bu videolar 450 bin kez izlendi. 10 gün içinde yapıldı bu. Aynı zamanda oylama yapılıyor, insanlar videolardaki gençleri oyluyor. Çok farklı bir yerden, örneğin Van’dan biri seçilebilir mesela. 7 farklı bölge var Türkiye’de, hepsine ulaşıyoruz.

Süreç düzenli olarak takip ediliyor, bir taraftan da oy kullanımı olduğundan, iyiler öne çıkmaya başladılar bile. Bir algoritma var. Başarılı çocuklar çok fazla oylanıyor. Bunlar Beşiktaş’ın altyapısının başındakiler tarafından izleniyor.

Projeyi ağırlıklı olarak dijital kanallardan duyurduk. Kulüp çok önemliydi, web sitelerine koydular. Dijital kanal son derece viral. Ayrıca, Beşiktaş Anadolu’nun her yerinde duyurular geçiyor. Biz de bire bir okullara gideceğiz. “
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yaratıcı fikirler, Geleceğin KaraKartalı ile hayat buluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yaratıcı fikirler, Geleceğin KaraKartalı ile hayat buluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yaratıcı fikirler, Geleceğin KaraKartalı ile hayat buluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "