Okunma

Yaşlılar internet bankacılığına güveniyor mu?


12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:00
Yaşlılar internet bankacılığına güveniyor mu?

İnternet bankacılığı kullanımı istatistiklerinde, kullanıcıların çoğunluğunun genç yaştaki kişilerden oluştuğu görülüyor. Peki yaşlılar internet bankacılığı hizmetleri hakkında ne düşünüyor? Yeni bir bilimsel çalışma ile bu soruya cevap verildi.

60 yaş üstü için internet bankacılığı

Seville Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Enstitüsü’nden uzmanlar, 60 yaş ve üstü bir grup ile internet bankacılığı üzerine araştırma yaptı. Bu grubun, Z kuşağı ile yaşadığı dijital uçurumun nedenlerinin psikolojik olduğu sonucuna varıldı. Yani yaşlıların dijitale olan uzaklığı, genel kanının aksine öğrenmemekten değil, tedirgin olmaktan kaynaklanıyor.

60 yaş üstü 396 kişinin katıldığı araştırmada, katılımcılara internet ve çevrimiçi hizmetler hakkında bir anket uygulandı. Anket sonuçlarında katılımcıların kendine yeterlilik, kaygı düzeyleri ve sosyal grupların etkisi ile ‘psiko-dijital’ bölünme yaşadıkları tespit edildi. Bu durumu atlatabilmeleri durumunda ise internet bankacılığına sıcak baktıkları öğrenildi.

Ancak bankaların, internet bankacılığı hizmeti için 60 yaş üstü grubu hedef alan özel bir çalışması bulunmuyor. Genellikle maddi imkanları yüksek olan ve para harcama potansiyeli yüksek olan bu kişilere yönelik bir kullanım sağlanmasının, bankaların işlem hacmini artıracağı da belirtiliyor.

internet bankacılığı

Ayrıca çalışmada, yaşlıların internet bankacılığı kullanmalarının aktif bir yaşlanma geçirmeleri için de önemli olduğu belirtiliyor. Böylelikle, daha fazla konfor, bağımsızlık ve dijital ortama dahil olmalarının günlük hayat kalitelerini de artıracağı söyleniyor.

Çalışmada, yaşlı kullanıcıların internet ortamına kıyasla, banka şubelerine daha fazla güven duydukları sonucuna varıldı. Bunun arkasındaki ana nedenin ise banka personellerinin olası bir sorunda kendilerine yardımcı olacağını düşünmeleriydi.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yaşlılar internet bankacılığına güveniyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yaşlılar internet bankacılığına güveniyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yaşlılar internet bankacılığına güveniyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "