Okunma

Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın!


08 Şubat 2015 Pazar 15:13
Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın!

Teknoloji kullanımının günlük yaşama ve insan sağlığına etkileri her zaman tartışma konusu olmuştur. Gündemdeki tartışma konularından biri ise, gün boyunca ve geç saatlerde teknolojik cihaz kullanımının uyku düzenine etkilerine yönelik. Bu alanda araştırma yapan Norveçli bilim insanlarının bulguları ise çoğu mobil cihaz kullanıcısını sevindirmeyecek türden.

Uyku problemlerini artıyor

Eğer siz de geç saatlere kadar teknolojik cihazlarınızı kullanıp, uyku öncesi akıllı telefonunuz ile yatağa girenlerdenseniz haberler kötü. 16 – 19 yaş arası 10 bine yakın kullanıcı arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre, gün boyunca ve yatmadan önce teknoloji kullanım oranı ile uykusuzluk arasında doğrusal bir ilişki bulundu. Bir başka ifadeyle, teknoloji kullanımı ne kadar artarsa uyku problemleri de o ölçüde artıyor.

LED ekran uyku düşmanı

Önceki araştırmalardan bilindiği üzere, LED ekranlar tam bir uyku düşmanı. Tüm LED ekranların yaydığı mavi ışığın beynin melotonin adlı uyku hormonunu salgılamasına müdahalede bulunduğu ortaya çıkarıldı. Bu konuda bazı tedbirler de yok değil. Android platformu için sunulan Twilight uygulaması, LED ekranların yaydığı mavi ışığı azaltarak, daha sağlıklı bir uyku sağladığı ve günlük uyku süresini 1 saat artırdığını öne sürüyor. Uygulama Google Play Store‘da oldukça yüksek puanlara sahip.

15-02/08/article-2542963-1ad6bce900000578-83_634x423.jpg

Elektromanyetik radyasyon etkisi

Tabii ki uyku problemine neden olabilecek tek faktör LED ekranların mavi ışığı değil. Norveçli bilim insanları, cihazların elektromanyetik radyasyonu rahatsız edici ederecede yükselttiğini belirterek, bunun da iyi bir gece uykusu almayı engelleyen faktörlerden biri olabileceğini belirtiyor.

Daha fazla araştırma gerekli

Bu çalışmalara rağmen uykusuzluk problemleri ile akıllı telefon kullanımı arasındaki ilişkinin tam olarak açıklığa kavuşturulabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Şu ana kadar ulaşılan bilimsel veriler, akıllı telefonun uykusuzluk sorunu konusunda tam bir cevap verebilecek düzeyde değil. Bakalım gelecekteki çalışmalarla bilim insanları bu soruna tam bir yanıt ne zaman bulacak?

:: Geç saatlerde ve yatakta akıllı telefon kullanıyor musunuz? Uyku problemleriniz var mı?




yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın!”

 1. war is up ahead dedi ki:

  Mesela ben

 2. teknokardeþ dedi ki:

  Valla ben yükledim ekraný kýzartmakdan baþka bir iþe yaramý*****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  IPS ekranlarda zararli mi??

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Uykusuzluk problemi çekenler Twilight uygulaması bir harika

 5. Parende_N dedi ki:

  Sadece akýllý deðil tüm telefonlar neden ***** sadece radyasyon felan deðil kafa telefondayken uyumuyor insan,yoksa ben uðraþýyorum sonra sýzýp kalýyorum gayet uykumu almýþ oluyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ben gunduzler calisiyorum.
  Axsam vaktim oluyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  GENÇLER UYUMAYA YAKIN TELEFONDAKİ İŞLERİNİZİ BİTİRİP Bİ KENARA KOYUP UYUYUN. HABERDEDE DEDİĞİ GİBİ

 8. SDN Okuru dedi ki:

  tft lcd ekran var 😛

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu gece uyuyamadım sanırım 15 tatilinde alışmışımdır diye düşünü***** ekranım süper amoled ama hm.. :/

 10. SDN Okuru dedi ki:

  anasayfadaki fotoyuda içeriğe koysaydınız keşke

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bu arada bilmeyenlere duyrulur karanlıkta bilgisayar olsun akıllı telefon olsun ekran ışığını sonuna kadar kısın kapatın çünkü ekran ışığı ne kadar parlak olursa karanlık ortamda o kadar gözler zarar görüyor görme kabiliyeti yavaştan yavaştan ***** 30 yaştan 40 yaştan sonra ortaya çıkıyor

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Beni aşırı etkiliyor, mesela bu gece hiç uyuyamadım hergün başıma gelen klasik durum… Ufacık ekrana kapılıp gidiyorum, twitterdan girip youtubedan çıkıyorum, bir yandan yeni şeyler okuyup izlememe rağmen sabah uykusuz kalıyorum

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Benim ekran lcd

 14. SDN Okuru dedi ki:

  yok öyle bişey ya 😀

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojiyi kullanırken yediğimiz içtiğimize gösterdiğimiz dikkatsizliğin aynısını gö***** obezite sonuç uykusuzluk veya radyasyona maruz ***** adına kaygılıyım.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Benim oyun oynamadan uykum gelmiyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  bunu arastirmaya gerek yoktuki bilindik bisey

" Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yatakta Akıllı Telefon Kullanmayın! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "