Okunma

Yazıcılar Bizi İzliyor mu?


04 Aralık 2015 Cuma 13:00
Yazıcılar Bizi İzliyor mu?

Elektronik blogu EEVBlog‘a göre, yazıcılarımızdan aldığımız her çıktıda belgelerimize çıplak gözle göremeyeceğimiz çeşitli noktalar işleyerek Amerikan hükümetine belgeniz hakkınızda gizlice bilgi veriliyor.

Ofisimizden evimize, okulumuzdan ATM’lere kadar her yerde bulunan yazıcılar işimizi her gün kolaylaştırmamıza yardımcı oluyor. Ama ya bizi izliyorlarsa? Yazıcılarınızı parçalarına ayırmadan önce hemen belirtelim, neredeyse bütün yazıcılar bilgilerinizi izliyor.

Yazıcılar bizi nasıl izliyor?

2009‘da yayınlanmaya başlayan ve 300 bine yakın bir kitleye hitap eden bir elektronik blogu olan EEVBlog‘a göre; Hükümetin takip edebilmesi için renkli lazer yazıcınız her çıktınızın üstüne gizlice forensik bir kod işliyor. Çılgın bir komplo teorisi gibi gözükse de doğru. Sarı noktalar çıplak gözle görülemiyor. Bu sarı noktalara yazıcının seri numarası, çıktıyı aldığınız tarih ve saat kodlanıyor.

Hatta bu konuyla ilgili bir video bile hazırlanmış. Videoda haberimizde bahsettiğimiz sarı noktalar net bir şekilde görülebiliyor.

:: Gizlilik ihlalleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yazıcılar Bizi İzliyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Allah izliyo asıl onemli olan o

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer dogruysa vay anasini dedirtecek cinsten

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan ne korkak adamsınız paylaşmadınız yorumumu zavallısınız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2008'den kalma bir haberi güncelmiş gibi sunmak nedir ?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haberi en az 13 sene önce tv'de haber olarak seyretim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Printer bozuk bence çakma kartuş doldurmuş

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yazıcıların bilgileri abd hükümeti ile paylaştığını düşünmüyorum fakat, kriminal incelemelerde kullanılmak üzere, kağıt üzerinde çeşitli izler bırakıyor olabileceği daha akla yatkın geliyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Eee yani

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Her kağıda bilgiyi gizlice işlediğini biliyordum ancak bilgiyi gönderdiğini bilmiyordum.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  o sarı noktalar sahteciliğe karşı önlem takip değil.

" Yazıcılar Bizi İzliyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yazıcılar Bizi İzliyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yazıcılar Bizi İzliyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "