Okunma

Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı!


14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:32
Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı!

Apple marka cihazlarda akıllı asistan olarak karşımıza çıkan Siri, seslendirme sanatçısı Yelda Uğurlu ve Apple arasında uzun süren bir dava sürecine neden olmuştu. Mahkeme sonunda kararını verdi ve kimin haklı olduğunu açıkladı.

Apple’ın usulsüzlük yaptığını iddia eden Yelda Uğurlu davayı kaybetti!

2011 yılında Nuance Communications şirketiyle sözleşme imzalayan Uğurlu, bu anlaşmanın toplu taşıma araçlarını kapsayacağını düşünüyordu.

Anonslar için anlaşmayı kabul eden Uğurlu, sadece birkaç yıl sonra kendi sesini Siri’nin Türkçe versiyonunda görünce soluğu mahkemede almıştı. Yelda Uğurlu’nun iddiasına göre, Nuance hiçbir izin almadan onun sesini kullanım haklarıyla beraber Apple’a satmıştı.

Nuance Communications bu iddiayı reddederek söz konusu sesin dijital ortamda oluşturulduğunu ve Uğurlu’nun sesinin kullanılmadığını belirtmişti. Ayrıca yayınladığı bildiride, anlaşmanın kapsamını da bir kez daha hatırlatmıştı.

Sözleşmeye göre, kayıt alının sesin, ‘konuşma sentezleme yazılımları’ için kullanılmasına onay verilmişti. Yine sözleşme uyarınca, Nuance’ın Uğurlu’nun ses birimlerinin Siri için kullanılmasında yasal bir usulsüzlük bulunmuyordu.

İlk gelen bilirkişi raporunda Siri’nin Yelda Uğurlu ile aynı ses olduğuna dikkat çekilmiş, bu asistanın tamamen dijital ortamda oluşturulmuş bir ses olmadığını raporlamıştı.

Bunun üzerinde Apple ve Nuance firmaları rapora itiraz ederek, yeni bir bilirkişi raporu istemişti. Yeni rapora göre, Uğurlu’nun sesi direkt olarak değil, programla oluşturulmuş ve işlenmişti. Bu şekilde hazırlandığı için, davacının kişilik hakları ihlal edilmemiş.

Süreç sonunda da ikinci bilirkişi raporu esas alınarak mahkeme davayı reddetti.
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kendini garantiye alırken yapılmaz dediğiniz bütün yanlışları yapar bu şerefsizler kan bile dökerler ama ruhun duymaz piçler.

 2. Kerim dedi ki:

  Su kapitalistler ne zaman yok olacaklar? Kadinin bildigin haklari yendi. Ben de senin sesini alayim, dijitallestireyim, sonra bu yeni bir ses, senin sesine benzemiyor diyeyim. Oldu.

 3. Kaan dedi ki:

  Benim sesimi kullansalar gurur duyardım. 😁

 4. Emre dedi ki:

  Beyaz show a çıktığında sanki böyle bir durumdan söz edilmiyordu.

 5. Halil dedi ki:

  Apple’a karşı kim ***** raporu hazırlaynlar bilirkişi değil miydi ikinci bilirkişi de aynı yönde karar verseydi belki de onlarda bilmeyen kişi olurlardı. Sonra üçüncü bilirkişi atanır taki bu Apple’ın haklı olduğu anlaşılana kadar!!!!? devam ederdi

 6. Halil dedi ki:

  Apple’a karşı kim ***** raporu hazırlaynlar bilirkişi değil miydi ikinci bilirkişi de aynı yönde karar verseydi belki de onlarda bilmeyen kişi olurlardı. Sonra üçüncü bilirkişi atanır taki bu Apple’ın haklı olduğu anlaşılan kadar!!!!? devam eder

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten Nuance firmasının ürettiği sesler bir çok alanda kullanılıyor. Yelda Uğurlu’nun böyle bir şey yapması çok saçma bir şeydi. Görme engelliler tarafından kullanılan JAWS NVDA gibi windows destekli çalışan ekran okuyucularda 2014 yıllarında kullanılmaya başlanmıştı bile. Hatta bu Yelda sesi Siri’den önce VoiceOver adlı mac OS ve İos işletim sistemlerinin dahili ekran okuyucu programında kullanılıyordu. Daha önce Aylin adında sesi biraz daha yaşlı ve tahammül edilemeyen bir ses vardı, Apple olsun, diğer ekran okuyucu yazılım firmaları olsun 2014 yıllarında Yelda Ve Cem sesini kullanıma açtılar. Dileyenler Cem sesine İos kullananlar için söylüyorum, ayarlar genel erişilebilirlik ve oradan konuşma içerisine girerek dinleye bilirler.

 8. Anonim dedi ki:

  siri elden gidiyeaah

 9. Abdullah çalhan dedi ki:

  Bence kadın hakli lakin karsi taraf 850milyar dolarlık bir dev olunca hic bir mahkeme kadını hakli bulamaz kadının hatasi anlasmayi yaparken bütün sözleşmeyi incelememiş adamlar sözle soylediginden daha kapsamlı bir anlaşma imzalatmış kisaca tam yahudi,ingiliz işi bir anlaşma olmuş

 10. Serdar dedi ki:

  Kazansa ne olur, kazanmasa ne olur. Konu ne dir. İlave paramı talep etmiş.

  1. Kerim dedi ki:

   Kazansa idi yeni bir anlasma gerekecekti. Eger sirket apple a dijitallestirilmis sesi satmamis olup da sesi apple kendisi dijitallestirmis olsaydi apple in kadinla anlasma yapmis olmasi gerekmekteydi. Yani apple izinsiz kullanimdan dolayi cok buyuk miktarda ceza odemesi gerekecekti. Ayni sekilde Nuance Communications sirketi de anlasma ihlali gerekcesi ile yuklu bir miktarda tazminat odemesi gerekecekti. Aslinda bilirkisi raporu burada usulsuzdur. Cunku bu tur davalarda sesler incelenir, satis tarihleri incelenir, vs vs vs. Kadina yazik ettiler.

 11. Furkn dedi ki:

  Kadın haksız oolduğunu biliyor en başta adamlar sözleşmede söylmiş zaten kadın sırf para kaldırmak için dava açmış ve haklı olan taraf kazanmış

 12. Hasan saylık dedi ki:

  Halkımıza soralım kim haklı en iyisini onlar bilir.

 13. Barış Akağaç dedi ki:

  Bizce de çok mantıklı koskoca Apple protokolsüz iş yapmaz, kendini garanti ye almadan iş yapması bahse konu bile olamaz…

  1. baca dedi ki:

   @Barış Akağaç. apple mı usulsüz iş yapmaz. dünyada en çok patent çalıp tazminat ödeyen firmadan bahsediyorsun. hani şu kimseye sormadan işlemcilerin hızını düşüren ahlaksız firma.

 14. Emre dedi ki:

  Mutlu son yok mu yani, finali anlamadım ben.

  1. kral dedi ki:

   GÜÇLÜ OLAN KAZANMIŞ.

 15. Serdar dedi ki:

  milletçe sinekten yağ çıkarma peşindeyiz.

" Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yelda Uğurlu vs Apple davası sonuçlandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "