Okunma

Yellenme zamanınızı söyleyen hap!


10 Ocak 2018 Çarşamba 16:00
Yellenme zamanınızı söyleyen hap!

Yellenme, sindirim sistemimizin aktivitesi sonucu oluşan bir durum. Araştırmacıların geliştirdiği bir elektronik hap, yellenme durumunu takip ederek kişinin ne zaman yelleneceğini belirleyebiliyor.

Yellenme takibi neden önemli?

Tıbbi terminolojide yellenme (osurma, gaz çıkarma, pırt yapma) olarak geçen bu davranış, sindirim sisteminizin doğal, sağlıklı bir yan ürünüdür. RMIT Üniversitesi ve Monash Üniversitesi’nden araştırmacılar, bir hap gibi yutulabilen bir elektronik gaz izleyici geliştirdi. Bu çalışmayla gazın nerede ne niçin oluştuğu belirlenerek, organlarımızın gıdaları nasıl işlediğiyle ilgili ayrıntılara ulaşılabilir. Hatta diyetlerle ilgili yan etkiler de gözlemlenebilir.

Elektronik hap genel olarak kablosuz bir verici, antenler, piller ve membran muhafazasından hangi gazların girdiğini tespit eden bir gaz sensörü içeriyor. Araştırmacılar, domuzlardaki gaz saptama prototiplerini test ettikten sonra, ilk insan gönüllüleri ile bir pilot program başlattı. Bu hapı yutan gönüllüler, diyete tabi tutularak yellenmenin ve dışkı takibi ile sağlık durumları izleniyor.

Yellenme

Araştırmacılar, halen testleri devam eden bu araştırmayı ticarileştirmek için şimdiden şirket bile kurdular. Teknoloji odaklı bir şekilde ilerleyen modern tıp çalışmalarında, yutulabilir küçük cihazların kullanılması yeni değil. Ancak çalışmanın ticarileşmesinin birkaç yılı alabileceği öngörülüyor.

Yellenmenin takip edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yellenme zamanınızı söyleyen hap!”

  1. bora öztürk dedi ki:

    napıyorsun onları totoya mı sokuyorsun he oldu tamam :)))

  2. Kerim dedi ki:

    O hapin vucuttan cikisi da var. Zor ve acili olacak gibi gorunuyor. Lakin benim yellenmeme neden olan besinleri ogrenmem gerek. Aksam uzeri cok sorun yasiyorum. Evde tuvalette buyugunu yapmak yerine vucuttan gaz cikiyor.

  3. Sayokan Knight dedi ki:

    Bu ne osuruktan muhabbet böyle 🙂

" Yellenme zamanınızı söyleyen hap! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yellenme zamanınızı söyleyen hap! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yellenme zamanınızı söyleyen hap! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "