Okunma

Yemek Siparişinde Komisyona Son


13 Ağustos 2014 Çarşamba 12:30
Yemek Siparişinde Komisyona Son

Türkiye insanının en bilinen özelliklerinden biri de geniş iştahı ve zengin sofralarıdır. Hal böyle olunca 7/24 yemek siparişini online verebileceğimiz servisler birer girişim olarak maça 1-0 önde başlıyor. Bugüne kadar bu alanda tek bir büyük oyuncu vardı; ancak Çiçeksepeti‘nin kurucuları tarafından Temmuz ayında hayata geçirilen BolBol projesi, yenilikçi yaklaşımlarıyla bu alanda sıkı bir başlangıç yapmayı hedefliyor.

İlk adımı İstanbul’daki 700 restoranı sipariş ağına katarak atan BolBol‘un en önemli farkı ise siparişler için restoranlardan komisyon almaması. Bu da BolBol üyesi olan restoranlar için hiçbir ek maliyet gerektirmeden, yeni bir sipariş kanalı açabilmek demek oluyor.

14-08/13/bolbol.jpg

BolBol ekibi

Peki, BolBol nasıl çalışıyor? Gelecek hedeflerinde neler var? İşte ShiftDelete.Net ekibi olarak BolBol Proje Yöneticisi Faruk Kayabaşı ile gerçekleştirdiğimiz röportaj:

Bolbol’dan kısaca bahsedebilir misiniz? Kaç kişilik bir ekibiniz var?

Yemek sipariş servisi alanında kullanıcılara yenilikçi ve kazançlı bir deneyim sunmak amacıyla bildiğiniz gibi Temmuz başında mobil uygulamalarımız çıktı. Şu an için İstanbul’da anlaşmalı 700 restoranımızla hizmet veriyoruz. Her biri kendi alanlarında uzman 30 kişilik bir ekibimiz bulunuyor.

Bolbol şimdilik sadece mobil uygulama ile hizmet veriyor. Web üzerinden erişim hizmeti sunmayı planlıyor musunuz? Mobil odaklı bu yaklaşımınızda hangi faktörler etkili oldu?

Evet, web üzerinden de erişim hizmeti sunuyor olacağız. Tahminen Eylül başında bolbol.com web sitemizi hizmete almayı düşünüyoruz. Mobil ile çıkış yapmamızın nedenleri arasında yenilikçi bir servis sunma amacımızın olması, mobilin insan hayatına kattığı kolaylıklar ve günümüzde mobilin yaygınlaşması bulunuyor. Web tarafında yapılamayan birçok şeyin mobilde yapılıyor olması ve son teknolojileri seviyor olmamız mobil önceliği seçmemizi sağladı. 

Akıllı cihazlar kadar akıllı uygulamalar da olmalı. Bolbol’un en önemli özelliklerinden biri konum tabanlı bir akıllı araması olması. Basit bir örnek vereyim, uygulamanın başlangıcında konumunuz açık ise, bulunduğunuz konuma en yakın 5 semt öneriliyor, isterseniz semt yazmadan onlardan birini seçerek devam edebiliyorsunuz. Uygulama siz yazmaya uğraşmadan konumunuza en yakın seçenekleri listeleyebiliyor.

Yemek siparişi konusunda ciddi bir rekabet başlayacak gibi görünüyor. Bu rekabetin son kullanıcıya ve işletmelere avantajları neler olacak sizce?

Bildiğiniz gibi restoranlardan herhangi bir komisyon veya ücret talep etmiyoruz. Hal böyle olunca restoranların en büyük avantajı bu oluyor. Bolbol onlar için hiçbir efor sarf etmeden maliyetsiz bir online sipariş kanalları oluyor.  Restoranlardan gelen ilk tepki de olumlu, seve seve kullanıcılara bol bol promosyon ve indirim fırsatı sunacaklarını söylüyorlar.

Ek olarak her sipariş sonrası kazanılan bir puan ve uygulamada alınan belli aksiyonlar sonucu bir rozet kazandırma sistemimiz var, kullanıcıların kazandıkları puan ve rozetler onlara sürpriz avantajlar sağlıyor. Kazancın yanında kullanıcılara daha kaliteli bir hizmet sunmak için de çalışmalara devam ediyor olacağız.

Nasıl bir çalışma yapınız var? Bolbol uygulamasıyla verilen bir sipariş nasıl işleniyor? Süreçlerinizi anlatabilir misiniz?

Kullanıcılar siparişlerini oluşturduklarında sipariş fraud filtresine takılmaz ise direkt restoranların sipariş takip ekranlarına düşüyor, eğer bir fraud filtresine takıldı ise çağrı merkezimiz kullanıcı ile iletişime geçip siparişi görüşme sonucunda onaylıyor ve restoran sipariş takip ekranına düşüyor.

Restoran siparişin teslimatı için gerekli adımları gerçekleştirdiğinde mesela sipariş yola çıktı ise, kullanıcıya SMS ve mail ile bilgilendirme sağlıyoruz. Yemeğin hazırlanmasından teslimat aşamasına kadar siparişin hayati adımlarından kullanıcılar sürekli haberdar oluyor. Restoran siparişi belirttiği sürede teslim ederek sipariş döngüsünü tamamlıyor, kısaca sipariş süreçleri bu şekilde ilerliyor.

Şu an Türkiye’de adeta bir tekel var yemek siparişi servislerinde. Mevcut rakibinizin marka bilinirliği de oldukça yüksek. Bunu kırabileceğinize inanıyor musunuz?

Evet, projeye inancımız tam çok güzel yerlere geleceğine inanıyoruz, sektörde ekstra değerler yaratmak için sürekli ve daha çok çalışıyoruz.

Hangi alanlarda fark yaratmayı planlıyorsunuz? Kullanıcılar Bolbol’u kullanmayı neden tercih etmeli?

Yukarıda bahsettiğim gibi mobil öncelikli olarak hizmete girdik, sektörde özellikle mobil alanda çok eksik var, bu alan bizim için önemli. Teknolojiyi seven bir ekip olarak yenilikler ve teknoloji ile fark yaratmayı planlıyoruz. Ek olarak uygulamamızda paket servisin yanında “kendim alırım” hizmetini de görmüşsünüzdür, “kendim alırım” hizmetini de geliştirerek farklı bir deneyim yaşatacağız.

Tercih nedenlerine gelince operasyon olarak müşteri memnuniyeti zaten önceliğimiz, rozet ve puanların yanı sıra promosyonlarla kazançlı fırsatlar sunacağımız gibi web sitesi veya uygulamada güzel deneyimler yaşatacağımızı düşünüyorum. Açmak gerekirse daha basit, geniş fonksiyonları bulunan ve daha kullanışlı kaliteli bir sistem olacak.

Gelecek planlarınızdan bahseder misiniz? Hangi illerde hizmet vermeyi planlıyorsunuz kısa ve uzun vadelerde?

Bu yıl sonuna kadar İstanbul’da hedefimizdeki tam kapasiteye ulaşmaya planlıyoruz, yeni yıl ile beraber ilk hedef Ankara ve İzmir olacak. Daha sonra da şehir bazında piyasa araştırmaları yaparak başka şehirleri de büyüme planlarımıza dahil edeceğiz. Kısacası uzun vadede tüm Türkiye’de hizmet vereceğimizi düşünebilirsiniz.

:: BolBol servisini kullanmayı düşünüyor musunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yemek Siparişinde Komisyona Son”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    sanane 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İşte bu süper! Sonunda geldiler.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Projenin gelir modeli hakkında fikri olan var mı?

" Yemek Siparişinde Komisyona Son konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yemek Siparişinde Komisyona Son ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yemek Siparişinde Komisyona Son ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "