Okunma

Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor


06 Aralık 2014 Cumartesi 15:00
Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan yeni kimlikler, yılbaşından itibaren dağıtılmaya başlanacak. İlk olarak Kırıkkale’den dağıtımına başlanacak olan yeni kimliklerin fiyatı ise 15 TL olacak.

Üst düzey güvenlik önlemleriyle dikkat çeken yeni kimlik kartları aynı zamanda 1 GB’ye kadar veri toplayabilecek ve içerisinde kişiye özel parmak, damar ve avuç içi izi gibi bilgiler yer alacak.

Yeni kimlik kartların başkalarının eline geçmesi durumunda ise kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Kopyalanması ya da üzerindeki verilerin değiştirilmesi ise mümkün değil.

14-12/06/yeni-kimlik-dagitiliyor.jpg

Pasaport Yerine Kullanılabilecek

Yeni kimlik kartları bir diğer özelliği ise vize istemeyen ülkelerde pasaport yerine kullanılabilecek olması. Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar bulunacak ve hem şifre hem de kişinin biyometrik bilgileriyle doğrulama yapılabilecek.

Kredi kartı büyüklüğünde olacak yeni kimlikler ayrıca hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere de uyumlu hale getirilebilecek. Türk mühendislerin geliştirdiği yeni kimlik kartlarını almak içinse vatandaşlar mektupla ya da muhtarlık askı listeleri ile randevu verilerek kart düzenleme merkezlerine davet edilecek.

10 yıl geçerlilik süresine sahip yeni kimlik kartları ayrıca e-imza olarak da kullanılabilecek ve e-devlet kapısında sunulan hizmetlere bu kartlar sayesine kolayca erişilebilecek.

:: Yeni kimlik kartları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

75 yorum - “Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor”

 1. orcnd dedi ki:

  biliþimde kullanýcýlara getirilen her kolaylýk bir güvenlik açýðý doðurur.
  fakat devletin ana görevi sorumlu olduðu kiþilerin refahýný yükseltmek olduðu için bunu yapmak zorunda.
  tek kartla birçok iþi yapmak bu ülkeye hesaplamasý çok zor þekilde fayda saðlayacaktýr.
  sadece evrak iþlerindeki azalma, "git bilmemne kaðýdý çýkar öyle gel" muhabbetlerini bile kesse çoðu giþede kuyruk ***** />

  güvenliðinden endiþe etmenize de gerek yok. zaten çoðunuzun bilgisine sahipler. google analytics diye bir ürün var sonuç***** />
  türkiyedeki sitelerin çoðunun kullandýðý bir hizmet. google sizi her sitede takip ediyor. bunu da isminizi kullanmadan istasistik olarak sunuyor.
  kiþilik bilgilerinizi tercihlerinizi paylaþmýyor çünkü yasak ve google bize söz vermiþ

 2. |SeYYaH| dedi ki:

  geçen gün nüfus müdürlüðüne gittim baþka bir iþ vesilesiyle, gelmiþken bari þu yeni çipli nüfus cazdanýný da sorayým dedim. valla milletin haberi bile yok. "bize bugüne kadar bu konuda hiçbir yazý, talimat gelmedi" ***** />

  anlayacaðýnýz yýllardýr yýlan hikayesine dönen yeni kimliklerin akibeti hala meçhul gibi duruyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  şu yeni kimlik işi sıktı artık kaç seneden beri bir kart çıkartamadılar beceremiyorlarsa avrupada bu kartları yıllarca kullanıyorlar onlara sorsunlar nasıl becerdiniz diye daha yaşar okuyan döneminde başlayan bir çalışmayı o zamandan beri bitiremediler millet uzaya gitti geldi oraya yerleşmeyi düşünürken biz bir kart yapamıyoruz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kayseriye ne zaman dağıtılacak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  evet yeni mp4 oynatan 15 gb kimlik kartlarımız çıkmıştır eskisini getir yenisini götür ve yanında 5 kavanoz bal

 6. SDN Okuru dedi ki:

  5 çocukmu yuh 5 çocuk yapıyorsan demek ki maddi yönden varlıklısın

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ne işgüzar milletiz arkadaş yaa :)) Sanırsın herkes BTGU 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Resimde ki mesajları gördünüz mü?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  insanlarda güven kalmamış hep bir şüphe, haksızda sayılmazlar ülkede olan bitenler normal bir ülkede olsa farklı olurdu, bizde var bir anormallik 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yapısı polycarbonate olduğu için ikiye katlamaya çalışsan dahi kıramazsın kolay kolay, aldığında denersin

 11. FBilgili dedi ki:

  Vize istemeyen ülkelerde pasaport yerine kullanýlabilecek olmasý çok iyi.

" Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Akıllı Kimliklerin Dağıtımı Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "