Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber


27 Eylül 2020 Pazar 08:00
Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber

İşlemci teknolojisi ilerledikçe, yeni bellek teknolojilerinin de ne zaman geleceği merak ediliyordu. Bellek teknolojisinin standartlarını onaylayan JEDEC konseyi, DDR5 spesifikasyonunu geçtiğimiz temmuz ayında tamamlamıştı. DDR5 bellekler için henüz resmi bir destek olmasa da sürpriz bir gelişme yaşandı. Yeni AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteği ile birlikte gelebilir.

Oldukça güçlü olan DDR5 bellekler, PCIe 4.0 teknolojisi ile birlikte daha performanslı bilgisayarların önünü açacak.

Yeni AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteği ile gelebilir

Linux kaynak kodların yapılan bir güncelleme, Van Gogh kod adlı yeni nesil AMD Ryzen APU’ların DDR5 / LPDDR5 bellek kullanacağını doğruladı. Buna ek olarak yeni APU’lar, Navi 2 entegre grafik birimi ile birlikte gelecek. Van Gogh mimarisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, TSMC’nin 7 nm üretimine dayanan Zen 2 çekirdek tasarımını kullanacak.

Herhangi bir sürpriz yaşanmazsa, Van Gogh mimarili AMD Ryzen APU işlemciler DDR5 RAM desteğine sahip ilk işlemci serisi olacak. Buna ek olarak, mobil tarafa çıkacak yeni APU işlemciler de LPDDR5 RAM desteğine sahip ilk mobil işlemciler olacak. Büyük performans geliştirmelerine ev sahipliği yapan DDR5 bellekler, özellikle bellek performansından fazlaca etkilenen AMD işlemciler için büyük bir kazanç olacaktır.

DDR5 belleklerin özelliklerine gelecek olursak, DDR4 belleklere göre yaklaşık 2 kat daha hızlı olacaklar. Ancak geçtiğimiz aylarda SK Hynix, 8400 MHz hızındaki bellekler üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Buna ek olarak, DDR5 bellekler daha az elektrik tüketecek ve tek bir belleği çift kanal gibi işleyebilecek.

APU’lar ise sistemde bulunan belleklerden destek aldıkları için, DDR5 belleklere normal işlemcilere kıyasla daha fazla ihtiyaçları var. Navi 2 ve Intel Xe dahili grafik birimleri ile birlikte, önümüzdeki yıllarda grafik tarafında çok daha güçlü işlemciler görebileceğiz.

Yeni işlemcilerin 2021 yılının ilk çeyreğinde tanıtılması bekleniyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  çok sevindirici olduğuna inanamıyorum 🙂 güncel teknolojiyi yakalayabilmiş değil henüz 🙁

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Açıkçası AMD gibi bir firmanın hala diğer parça performanslarına ciddi manada bağlı kalması bana firmanın geriden geldiğini gösteriyor. Bunu yıllar önce Intel yapabilmişken AMD de yapmalıydı ya da yapmalı. Intel sistem topladığında RAM 2666 MHz olsun yeter diyebiliyorken AMD alırken min. 3200’den kapıyı açmalısın. Teknolojide geri kalınmışlıktır bu bence.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ben de bu yorumunuza katılıyorum. Intel, işlemci performansı konusunda çalışmalar yaparken diğer parçaları geliştirmeye çalışmak??? Rakip olarak değişik bir çalışma bence.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence apu anakartlar çıkmalı sadecd apu için özel besleme ünitesi filan baya iyi olur SKhynix ramler gibi

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne gereği var iş yükümü halen 2012
  Lenovo y580 kaldırıyor (laptop) altı üstü kodlama yapıyorum pek te işlem gücü gerektirmeyen bireysel projeler bunları da e2 2000 amd apulu netbukumda test ediyorum o da 2012 model cihazlar çok yavaşlarsa windowsu hiç kurmam linuxun yanına olur biter linux çok daha özgürlükçü sistem uğraştırıcı olmasına rağmen sınırı yok gibi

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  “yaklaşık iki kat hızlı olacak gibi” ifadeler saçmalık frekans yükseliyor ama zamanlar artıyor performans iki katına çıkmıyor.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu durum üreticiye ve modele göre değişiyor. Bugün 3600 MHz’de CL 19 gecikmesini sunan firma da var CL 16 gecikmesini sunabilen de. Ancak genel ortalama alındığında iki katlık bir performans farkı çıktığı belirtilmiş. Frekans hızı iki katına çıktıysa, gecikme hızı da iki kat artmış diyemeyiz yani doğrudan.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim AM4 ler çöp oldu o zaman 🙂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok gec bile kaldı gelsin artık ddr5 ram lar konsollar da ddr6 Ram ler var ona göre ddr4 son dönemlerinde pc toplama yalım ddr5 cıksın öyle toplasın millet

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Çıkarsa süpriz olur

" Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni AMD Ryzen APU işlemciler için sevindiren haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)