Okunma

Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi


01 Kasım 2010 Pazartesi 15:30
Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi

Eskiden sadece aranılan sitelerin bulunmasını sağlayan arama motorları günümüzde sanal dünyanın anahtarını ellerinde tutuyor. Çünkü, en basit kelimenin bile arama sonuçlarında ön planda çıkmanız sitenizin değerinin kat be kat artmasına neden oluyor.(Google’a Alternatif 10 Arama Motoru)

 

Arama motorları artık internet sitelerinin kaderlerini belirliyor. Sanal dünyada böyle büyük bir gücü yönetmenin bedeli ise oldukça ağır. Google‘ın atılımlarından sonra dünya çapında onlarca arama motoru hüsranla sonuçlanan sanal bir maceraya atıldı.

 

Siteye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Çiçeği Burnunda Arama Motoru

Bugün itibariyle yeni bir arama motoru sanal dünyaya merhaba diyor. Blekko.com adlı bu site altyapı için 24 milyon dolarlık bir bütçe harcadı.Yaklaşık 3 yıldan bu yana yapım aşamasında olan sitenin Google’a karşı en büyük artısı ise Wikipedia’a benzer sosyal sitemi olacak.

Kullanıcılar Blekko‘yu  kullanırken sadece arama yapmayacak aynı zamanda motorun sonuçlarını değiştirecek düzenlemeler de yapabilecek.

 

Arama Sonuçlarını Kullanıcılar Belirleyecek

Sitenin slashtag adını verdiği bu özellik sayesinde arama yaparken / tuşuna basıp sitenin içeriğiyle ilgili anahtar bir kelime girebileceksiniz. Blekko bu yöntemle kullanıcılara daha özel arama sonuçları vermeyi hedefliyor.

 


Yeni nesil arama motorunun en büyük iddiası ise üyelik sistemi üzerine olacak. Üyeler, kendi favori site listelerini oluşturarak bu sayfaların motor üzerindeki değerlerini artırabilecek.

Aynı şekilde spam içerikle karşılaşan üye bu siteye /spam slasghtag‘i verdiği zaman Blekko sistemi bu adresin arama sonuçlarını gözden geçirecek.

 

Sosyal Ağlara Benzer Bir Yapıya Sahip

Arama motorunda kendi profillerini oluşturan üyeler siteyi sosyal ağ benzeri bir yapıyla kullanabilecek. Üyeler favori site listelerini profilleri üzerinden de paylaşabilecek.

Blekko‘nun en büyük artısı ise SEO ve site değer sonuçları hakkında vereceği bilgilerde gizli. Çiçeği burnunda arama motorunu web sitelerinin popülerlik ve istatistik bilgilerini her kullanıcıya sunabilecek.

 

 

 

Böylece Google‘ın yaptığının aksine SEO (arama motoru optimizasyon) bilgilerine ulaşmak isteyen site sahipleri bu hizmet için esktra bir ücret vermeyecek.

:: Blekko sizce Google’la yarışacak bir düzeye yükselebilir mi? Sitenin sunduğu hizmetleri beğendiniz mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu site tutar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    denedim de baya başarılı gözüküyor. eğer google buna bir cevap vermezse baya bir kullanıcı kaptırabilir.

" Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Arama Motoru Merhaba Dedi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "