Okunma

Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu


11 Mayıs 2014 Pazar 12:00
Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu

OS X işletim sisteminde birçok klavye kısayolu bulunur. Tek ya da birden fazla tuş kombinasyonuna bağlanan çeşitli işlemler, mouse ya da trackpad ile yapıldığından daha hızlı gerçekleştirilebilir. Hem yeni OS X kullanıcılarının bilmesi gereken, hem de klavye kısayollarını kullanmayı tercih etmeyen tecrübeli kullanıcıların beğeneceğini düşündüğümüz 5 önemli ve kolay kısayolu sizler için bir araya getirdik.

Command+Z (Silinen ya da taşınan dosyayı geri al)

En bilinen tuş kombinasyonlarının başında gelen “Command+Z“, OS X işletim sisteminde yanlışlıkla silinen ya da taşınan dosyaları eski konumlarına getirmenin en kolay yolunu sunar. Bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz, çöp kutusundan onu geri alarak eski konumuna taşımakla uğraşmaktansa “⌘+Z” kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Bu kısayolun en işe yaradığı anlardan biri de, bir dosyayı yanlışlıkla adını farkedemediğiniz bir başka klasörün içine taşıdığınız zamanlardır. Onlarca klasörün arasından dosyayı yanlışlıkla taşıdığınız konumu bulmak yerine “⌘+Z” kombinasyonunu kullanarak dosyayı hemen eski konumuna getirebilirsiniz.

Boşluk Tuşu (Göz At)

OS X‘in hayatı kolaylaştıran özelliklerinin arasında önemli yeri olan “göz at” işlevi ile ofis belgelerini, görselleri, ses – müzik dosyalarını ve birçok dosya türünü herhangi bir programda açmaya gerek kalmadan görüntüleyebilirsiniz.

Örneğin, bir video dosyasının ya da bir belgenin içeriğini görmek istiyorsunuz. Videoyu herhangi bir oynatıcıda, belgeyi ise ilgili programda açmak yerine, istediğiniz bilgiye hızlıca ulaşmak için “göz at” özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için dosyanın üzerinde “boşluk” tuşuna basmanız yeterli. Açılan küçük bir pencerede dosya içeriği karşınıza çıkacak ve size büyük zaman tasarrufu sağlayacak.

Command+Boşluk Tuşu (Spotlight)

Mac’inizde istediğiniz bir uygulamaya ya da konumunu bilmediğiniz bir dosyaya en kısa sürede ulaşmak istemez misiniz? OS X’in “Spotlight” özelliği bunun için yeterince başarılı bir çözüm sunar. Eğer “Spotlight”a en kısa yoldan ulaşırsanız, aradığınız içeriğe ulaşma süreniz daha da azalır. Bunun için tek yapmanız gereken “⌘+Boşluk Tuşu“na basarak aradığınız dosyanın ya da çalıştırmak istediğiniz uygulamanın adını yazmak.

Shift+F3 (Ağır Çekim Mission Control)

OS X‘in kullanıcı dostu ve işlevsel özelliklerinden söz ederken, onun eğlenceli yönünü görmezden gelmek olmaz. Tüm açık pencereleri uygulamalara göre gruplayarak yan yana sıralayan “Mission Control” özelliğini biraz daha havalı hale getirmeye ne dersiniz? F3 tuşu ile hızlıca çalıştırdığınız “Mission Control”ü bir de “Shift+F3” kombinasyonuyla deneyin. Pencerelerin ağır ağır yerlerine yerleşmesi mutlaka hoşunuza gidecek.

Kntrl+Alt+Cmd+Medya Çıkar (En Hızlı OS X Kapanışı)

Mac’inizi en hızlı şekilde kapatmak için “kntrl+alt+cmd+medya çıkar” tuşlarını kullanabilirsiniz. Bu tuş kombinasyonu biraz karşık gibi görünse de, klavyede yan yana bulunan tuşlardan oluştuğu için aslında gerçekleştirmesi oldukça basit.

Bu kısayol ile OS X’in açık uygulamalardan çıkış yapmasını ve sistemi hızlıca kapatmasını sağlayabilirsiniz. Bu tuşlara bastığınızda -varsa- kaydedilmemiş belgelerinizi kaydetmek isteyip isteyip istemediğiniz son kez sorulacak. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Mac’iniz kısa süre içerisinde kapanacak.

:: Kısayolları kullanışlı buldunuz mu?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  eğer bir mac’iniz yoksa windows yerine elementary os kurun mac alternatifi çok iyi…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Neden İngilizce başlayalım ben japonca başladım şimdi mac im mac değil Windows mu ? 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Mac candır can! yıllarca nasıl sürünmüşüm windows kullanarak ben 🙁 şimdi o kadar pişmanım ki en başında mac almadığıma

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ne yaparsanız yapında mac kullanmaya ingilizce başlayın.

" Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Başlayanlar İçin 5 OS X Kısayolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "