Okunma

Yeni Bill Gates Ankara’da!


21 Nisan 2009 Salı 08:42
Yeni Bill Gates Ankara’da!

Microsoft‘un CEO‘su Steve Ballmer ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Ankara‘da düzenlenen basın toplantısında bir araya gelerek Microsoft İnovasyon Merkezi’nin açılışına katıldılar.

Bir günlük kısa bir ziyaret için Türkiye‘ye gelen Ballmer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik‘in yanı sıra önde gelen kuruluşların yöneticileri ile de görüşmeler yapıyor.

Soruları Yanıtlıyor

Şu sıralarda Türkiye‘deki bilişim basını ile bir araya gelen Ballmer‘ın toplantısını, ShiftDelete.Net de yerinde canlı olarak izliyor.

Ankara’da Bilkent Üniversitesi Cyberpark bünyesinde faaliyet gösteren Microsoft İnovasyon Merkezi yenilikçi Ar-Ge yazılım projelerine ev sahipliği yapıyor. Microsoft bu merkezde finansman, ileri teknoloji, uzmanlar ve danışmanlar sağlayarak; iş ortaklarının hem kendi, hem de kamu kuruluşlarının ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmesine yardımcı olacak. Böylece yazılım ekonomisi ve Ar – Ge gelişirken, Türkiye’de yenilikçi kültür güçlenecek ve ekonomi için ciddi değer yaratılacak.

“Türkiye’yi yazılım merkezi yapmak için çalışacağız”

Ankara Sheraton’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Ballmer, Türkiye‘nin Avrupa‘nın ve bölgesinin yazılım merkezi olabileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

Türkiye, dinamik ekonomisi ve teknolojiye yatkın, genç nüfusu ile büyük bir gelişim potansiyeline sahip bulunuyor. Doğru stratejilerin ve eğitim programlarının hayata geçirilmesi ile Türkiye, önemli bir yazılım ve inovasyon merkezi olabilir. Microsoft, iş ortaklarından oluşan ekosistemi ile, Türkiye’de BT endüstrisinin gelişmesine ve Türkiye’nin potansiyelini gerçekleştirmesine destek olmayı hedefliyor.”

Fotoğraf: Özgür Çetin

Bu alanda yaptıkları yatırımların en iyi örneklerinden birinin Microsoft İnovasyon Merkezi olduğunu kaydeden Steve Ballmer, sözlerini şöyle sürdürdü:

Microsoft İnovasyon Merkezi, Türkiye yazılım sektörünün gelişimine katkı yapma isteğimizin bir ifadesidir. Bu merkezde, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile yapacağımız işbirlikleri ile Türkiye’de ArGe ve invoasyon kültürünün güçlenmesine destek olmak istiyoruz.

Microsoft İnovasyon Merkezi’nde akademisyenler, öğrenciler, girişimciler, iş ortakları, kamu ve özel sektör uzmanlarının katılımıyla sağlık, eğitim ve e-devlet kapsamında yenilikçi yazılım projeleri geliştiriliyor.

Gelecek yıldan itibaren ise bu merkezde mobil teknolojiler ve robotik gibi konularda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirilecek.

Microsoft Inovasyon Merkezi bünyesindeki Oyun Ön Kuluçka Merkezi’nde ise oyun yazılımlarına yatkın gençler, girişimci ve yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek için uygun bir platform bulacaklar. Microsoft gençlere teknoloji, bilgi ve donanım desteği sunacak.

İstanbul ve Ankara‘dan çok sayıda basın mensubun katılımıyla gerçekleşen toplantıda Microsoft Corporation CEO‘su Steve Ballmer gençlere yönelik bir de müjde verdi. Ballmer: “Aynı zamanda, DreamSpark Programımızı lise öğrencilerinin de faydalanabileceği şekilde genişletiyor olmaktan da heyecan duyuyoruz. DreamSpark programı ile, öğrencilerin en son teknoloji ürünü yazılım geliştirme gereçlerine ulaşabilmelerini ve iş hayatlarında kendilerine yardımcı olacak beceri ve bilgileri kazanmasını sağlıyoruz.” dedi.  

Türkiye halen 107 ülke arasında DreamSpark programından en çok yararlanan altıncı ülke konumunda bulunuyor. Programa katılan gençler geliştirdikleri yazılım projeleri için ihtiyaç duydukları Microsoft bilgi kaynaklarından sınırsızca yararlanabiliyorlar.

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüştü

Steve Ballmer, Türkiye‘ye yaptığı bir günlük ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Ballmer bu görüşmelerde Microsoft‘un Türkiye‘ye bakışını anlatarak, buradaki yatırımlarını sürdürmeye ve yazılım ekonomisini desteklemeye kararlı olduklarını vurguladı.

Ballmer temasları sırasında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik‘le bir araya geldi. Bu görüşmelerde Microsoft‘un Türkiye‘de e – devlet uygulamalarına ve bilişim okur yazarlığının artmasına yapabileceği katkılar ele alındı.

Steve Ballmer daha sonra Microsoft‘un Türkiye‘de birlikte çalıştığı önde gelen kuruluşların yöneticileriyle de bir araya gelerek Microsoft‘un katkıda bulunduğu ve bulunabileceği çeşitli projeleri ele aldı.

Ziyaret için ne düşünüyoprsunuz?

Ayrıntılar gelecek….
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yeni Bill Gates Ankara’da!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bill gates n-ankaradamı ben neden göreiyorum 😀

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Yine Türkiyenin başına bir çorap örülecek gibime geliyor. Bunlar hayra işaret değil.

" Yeni Bill Gates Ankara’da! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Bill Gates Ankara’da! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Bill Gates Ankara’da! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "