Yeni bir Facebook skandalı ortaya çıktı


23 Mayıs 2020 Cumartesi 12:47
Yeni bir Facebook skandalı ortaya çıktı

Facebook, dünyanın en geniş sosyal medya platformu olarak anılmak yerine skandallarla gündeme gelmesiyle hatırlanmaya başladı. Yeni ortaya çıkan Facebook skandalı ile birlikte platformda yer alan milyonlarca kişisel veri sızdırıldı.

Facebook skandalı: Milyonlarca kullanıcı verisi sızdırıldı

Cambridge Analytica gibi skandallarla ünlü Facebook, Vietnam’da bulunan sunucularında yer alan 12 milyon Facebook hesabının verisi sızdırıldığı ortaya çıktı. Sızdırılan veriler arasında isim, doğum yeri, doğum tarihi, GPS verileri, Facebook kullanıcı adları ve diğer hesap bilgileri de yer alıyor.

facebook skandalı

Birkaç hafta önce bir hacker’ın 267 milyon Facebook hesabına ait kişisel verileri satarken yakalanması, aslında bu olayların yeni başlangıç noktası olduğunu gösteriyordu.

Güvenlik seviyesinin yeterli olduğunu her fırsatta dile getiren Zuckerberg’in bu söylemi, bu sızıntıların gösterdiği üzere sadece teoride kalıyor. Son olarak, Safety Detectives’in araştırma ekibi, Vietnam’da bulunan 12 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin sızdırıldığını ortaya çıkardı.

Elasticsearch’in sunucusunda araştırmacıların bulduğu veriler, Ocak ayında gerçekleşen aynı kullanıcılara yönelik yapılan ihlalden kayıtları da içerisinde barındırıyor.

Tüm verilerin Facebook’tan olmadığı ve birden fazla kaynağın verilerinin olduğu da düşünülüyor. 3 GB veri boyutunun üzerindeki verilerin çoğunun kullanıcı tanımlamalarından olduğu düşünülüyor.

Sızıntının gerçekleştiği sunucuyu kapatan Facebook, konuyla alakalı herhangi bir açıklamada bulunmadı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Neyseki hepsi yanlış açıklarla dolu dijital ortama doğru bilgi verecek değilim zaten arkadaşlarla sohbet ve görüntülü görüşme için kullanıyorum buna bağlı hesaplarda ne kredikartı var ne de başka bir şey bu yüzden sıkıntı yok benim için sosyal medya değil sadece iletişim aracı

Allahin Kulu
Allahin Kulu
8 ay önce

Zaten Facebook’u kullanmıyordum ve kullanmamam iyiye işaret çıktı.

Ahmet
Ahmet
8 ay önce

Apple ne olur şu sosyal medya olayına bir el at, senden başka hiçbir firma başaramıyor güvenliği..

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Artık teknolojiye kimsenin güveni kalmadi. Digital ortamda kimsenin mecbur olmadikça gerçek verisini vereceğini sanmıyorum. Aptal değillerse… Bu da digital dunyayı iyice yalan dolana dönüştürdü. Gerçekten bu suçlar yüzünden, çok iyiye kullanılabilecek bir dünya tamamen kötülerin kontrolünde şu an. Yazık. Siz de doğaya yönelin. Digital dünya yalan dünya

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
8 ay önce

Sizin kişisel verilerinizi Facebook ne yapsın olm az akıllı olun. Önemli insanların verilerini alır kullanırlar (devlet görevlisi, iş adamı, siyasetçi, bilim adamı, sporcu vs.) kendi kendinize tribe girmeyin 🙂

" Yeni bir Facebook skandalı ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni bir Facebook skandalı ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni bir Facebook skandalı ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  2. 2 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  3. 3 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  4. 4 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  5. 5 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  6. 6 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  7. 7 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  8. 8 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  9. 9 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  10. 10 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!