Okunma

Yeni bir Snowden vakası mı?


22 Ekim 2016 Cumartesi 06:00
Yeni bir Snowden vakası mı?

ABD hükumetinin avukatı tarafından yapılan açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nda (NSA) çalışan Harold Thomas Martin isimli ajanın, 20 yıldan uzun zamandır sayısız NSA arşivini gizlice ele geçirerek sakladığı vurgulandı.

Martin’in kişisel arşivinde, NSA’ya ait, farklı kaynaklardan gelmiş 50 TB veri bulundu. Bu verilerin ne kadarının gizli statüde olduğu ise bilinmiyor.

Vatana ihanet mi yoksa Wikileaks mi?

Martin’in avukatı ise müvekkilinin ABD’ye ihanet ettiğine dair bir delil olmadığını savunarak bu olayın Edward Snowden olayı ile benzeştirilmemesini istedi.

Ancak 51 yaşındaki ajanın kişisel arşivinde sakladığı belgelerden altısının son derece gizli devlet belgeleri olduğu da ortaya çıktı.

Martin’in aynı zamanda, Edward Snowden’in de çalışanı olduğu aynı taşeron firma tarafından görevlendirilmiş bir ajan olduğu da dikkat çekti. 

Hükumet yetkilileri şimdi Martin’in bu belgeleri neden topladığını öğrenmeye çalışıyor. Şüphelerden ilki Martin’in belgeleri başka devletlere satarak kazanç sağlamak istemesi.

Diğer şüphe ise Martin’in Wikileaks editörlerine veya başka gazetecilere belge aktaran gizli bir Wikileaks sempatizanı olduğu… 

Casusluk suçlamasıyla yargılanacak olan Martin eğer suçlu bulunursa, çok büyük bir hapis cezası alabilir.

:: Sizce NSA tüm dünyayı dinleme kapasitesine sahip mi?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Yeni bir Snowden vakası mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Savunma sanayinde taşeron çalıştıran aklı kıt yöneticilere bu iyi bir ders olur. Üvey evladın babasından aldığı intikam acı oluyor. FETÖcüler de AKP nin taşeronu idi sonra 15 Temmuz oldu. Taşeronu çok seviyorlar sonunda taşa dönmüş zonbiler olup çıkıyorlar. Taşeronu sevmelerinin en büyük nedeni hiç bir hak vermeden tüm pis işleri yaptırıyorlar. Sonra taşeron çalışan bir gün geliyor intikam almak istiyor. Hem bütün işi yap hem bütün haklardan muaf ol bu sistem yürümüyor. Buradan özellikle savunma sanayii Müsteşarına sesleniyorum. Taşeron kiralık adamlarla yola devam ederseniz stratejik büyük projelerde hiç unutamıyacağınız kazığı yersiniz. Demedi demeyin. Üstü kalsın.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Taşeron olanlar yapmakta haklı. Kendi kadrona neden almıyorsun NSA?

" Yeni bir Snowden vakası mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni bir Snowden vakası mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni bir Snowden vakası mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "