Yeni Bir Trend: BlackBerry Torch


13 Ağustos 2010 Cuma 14:12
Yeni Bir Trend: BlackBerry Torch

Daha tasarım aşamasındayken internet ortamında boy göstermeye başlayan bir model BlackBerry Torch. Tasarımındaki sıra dışı çizgiler nedeniyle ilk etapta sahte olduğu düşünülen görseller, zamanla yerini gerçek cihaz fotoğraflarına bırakınca kullanıcıların ilgisi epey artmıştı.

RIM’in çağı yakalamak adına, BlackBerry OS’in eğlence yönünü de güçlendirmek için çalışmalarda bulunduğu biliniyordu. Torch’un BlackBerry OS 6.0 kullanan ilk akıllı telefon olması önemini daha da artırmıştı. Eğlence özellikleri ön plana çıkan Storm modeli ile iş yetenekleri ön planda olan Bold modelinin kaynaşmasından ortaya çıkmış bir cihaz gibi görünen Torch, genel hatlarıyla Bold’un yumuşak çizgilerini üzerinde taşıyor.

Kızaklı yapıda tasarlanan ilk model olan telefon, Bold ve Storm’dan daha küçük ancak Bold’un tam QWERTY klavyesini de Storm’un geniş dokunmatik ekranını da üzerinde taşıyor. İşte bu yüzden Torch her işin üstesinden gelebilen eğlenceli bir telefon.

720p HD Video Kaydı

Cihazın ekranı, 3.2 inç boyutlarında ve 480×360 piksel çözünürlüğünde. Çözünürlük küçük gibi görünse de en azından QVGA boyutları sonunda aşılabilmiş. Dış hatları saran krom kaplama hemen dikkati çekiyor. Özellikle cihaz bu haliyle N97’yi andıran bir yapıda. Otomatik odaklamalı 5 Megapiksel kameraysa cihazın bir başka dikkat çekici ayrıntısı. Ayrıca led flash da BlackBerry modellerinde pek görmeye alışık olmadığımız bir ayrıntı. Ledin epey güçlü olduğunu da belirtmeliyiz. Bu kamera aynı zamanda iPhone’da olduğu gibi saniyede 30 kare 720p HD video kaydı yapabilmeye de müsaade ediyor.

Krom hatları, deri izlenimi veren dokusu ve kızaklı tasarımının yanında Torch’un kayda değer önemli bir artısı da ergonomik yapısı. Cihaz tek elle kullanıma uygun olarak tasarlanmış. Ve gerçekten de bu tasarımın hakkını verdiğini belirtmeliyiz. Yetişkin bir kullanıcı cihazı tek eliyle rahatlıkla kullanabiliyor.

İncelik

Yeni BlackBerry’nin kızaklı kasa yapısına rağmen ince kasası ilgi çekici. Kızak kapalı olduğu durumda cihazın inceliği sadece 14.6 mm. Bu oran örneğin tam dokunmatik Palm Pre ile hemen hemen eşdeğer düzeyde.

Tuş takımının dizilimi konusunda BlackBerry yine iyi bir iş çıkarmış görünüyor. Tuşların boyutları ideal oranda. Ayrıca tek elle kullanımın da olanaklı olabilmesi amaçlanmış. Arama için rakamlar klavyenin sol kısmına dayalı olarak yapılandırılmış.

Trackpad

Tam dokunmatik telefonlarda görmeye alışık olmadığımız bir şekilde Torch, dokunmatik ekranın kullanılmak istenmediği durumlar için Trackpad ile birlikte geliyor. Artık neredeyse bir BlackBerry simgesi haline gelen Trackpad’in fonksiyonel anlamda pek bir farkı bulunmuyor. Ancak dokunmatik ekranlı telefonların en ciddi sıkıntılarından olan tek elle kullanım sorunu Trackpad ile farklı bir boyut kazanmış durumda. RIM yeni bir modayı bu cihaz ile başlatabilir.

BlackBerry OS 6

BlackBerry OS 6 ile RIM ciddi bir değişim yaşamış görünüyor. Özellikle yenilenen arayüzde bu durum hemen göze çarpan bir ayrıntı. Pek de şatafatlı olmayan bir bekleme ekranına sahip olan yeni işletim sistemi, kullanım kolaylığı açısından da BlackBerry’e sınıf atlatmış görünüyor. Özellikle atanan kısayol tuşları ve otomatik gruplama özelliği bir hayli başarılı.

Sosyal ağlar konusunda RIM yeni işletim sisteminde sıkı bir çalışma yapmış görünüyor. Cihazın tüm arayüzüne yayılan erişim özellikleri mobil dünyanın geldiği noktayı görebilmek adında da bizlere ışık tutuyor. Özellikle rehbere girildiğinde tavan yapan bu özellik sayesinde sihirli küçük hub, yaptığınız her işlemi sosyal ağlara taşıyabilmenize olanak tanıyor. Arama, MMS, SMS, email gibi özelliklerin yanında Twitter, Facebook gibi uygulamalar öncelikli iletişim kanallarından biri konumunda. Bu bana yetmez derseniz de kişiselleştirilebilir Widget ekranından istediğiniz kadar sosyal ağ bağlantısı ekleyebilmenizin de olanaklı olduğunu tekrardan belirtelim. Ayrıca RIM daha önce bu özelliklerin geliştiriciler tarafından üçüncü şahıs yazılımlarda etkin olarak kullanılabileceğinin sözünü vermişti. Yeni geliştirilecek olan yazılımlar ile birlikte bu API’ın ne kadar başarılı olduğunu görebileceğiz.

Webkit Tabanlı Yeni Tarayıcı

Torch her ne kadar bar tipi bir tam QWERTY klavyeye sahip de olsa RIM bu cihazda özel bir sanal klavye kullanmayı ihmal etmemiş. Hem dikey hem de yatay olarak kullanılabilen iki farklı açıya sahip olan bu klavye, alternatif olması açısından bir hayli önemli.

BlackBerry OS 6.0 ile birlikte RIM artık yeni bir Webkit tabanlı web tarayıcı kullanmaya başlıyor. Önceki hantal ve kullanışsız tarayıcıya kıyasla yeni mobil tarayıcı inanılmaz anlamda başarılı bir web deneyimi vaat ediyor. Özellikle uyumluluk konusunda ciddi anlamda bir takım yeniliklerin olduğu aşikâr.

Kullanım kısayollarının kullanılması esnasında birçok yeniliği barındıran tarayıcı, pinch zoom özelliğine de sahip ve gayet de başarılı. Burada RIM’i kutlamakta yarar var. Cihazın 624 MHz’lık Marvell işlemcisi sayfalarda hiçbir zorlanma yaşamadan görüntülerin aktarılabilmesine müsaade ediyor.

 

:: Cihazı beğendiniz mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni Bir Trend: BlackBerry Torch konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Bir Trend: BlackBerry Torch ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Bir Trend: BlackBerry Torch ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  2. 2 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  3. 3 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  4. 4 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  5. 5 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  6. 6 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  7. 7 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  8. 8 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
  9. 9 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
  10. 10 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!