Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ?


12 Ekim 2019 Cumartesi 21:06
Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ?

Günümüzdeki oyunlar artık çok fazla yer kaplamaya başladı. Yeni Call of Duty ve Red Dead Redemption 2 gibi oyunlar 150 GB gibi bir depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorlar. Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor?

Yüksek Çözünürlüklü kapmalar

Bundan geriye, 2001 yılına gidersek GTA 3’ün çıkışına denk geliyoruz. GTA 3 ilk çıktığı zaman ihtiyaç duyduğu depolama alanı sadece 500 MB olarak açıklanmış. Günümüz oyunlarının yanında esamesi bile okunmaz. GTA V ise 80 GB bir depolama alanına ihtiyaç duyuyor. Yüksek çözünürlüklü doku paketleri, oldukça fazla yer kaplıyor.

Özellikle 4K kaplama paketleri daha fazla yer kaplıyor. Günümüzde çıkan her oyun daha iyi grafikler vaat ediyor. Geliştiriciler birbirleri arasında neredeyse bir grafik yarışı başlatmış durumda. Bu yarış sayesinde yüksek çözünürlüklü oyunlar oynayabiliyoruz. Ayrıca bu yarış, oyun motorlarının gelişmesine de ön ayak olmuş durumda.

Oyun haritalarının büyümesi

Açık dünya oyunlarının yaygınlaşması haritaları daha da büyük hale getiriyor. Neredeyse geliştiriciler arasında harita büyüklüğü bir yarış haline geldi. Ayrıca yüksek kaplama paketli oyunlara büyük haritalar eklenince depolama alanları epey bir artıyor. Bu tarz büyük haritalara sahip yüksek kaplamalı oyunlar yükleme ekranlarını da uzatıyor. Geliştiriciler yükleme ekranlarını da kaldırmak için ellerinden geleni yapıyor. Örnek olarak yakın zamanda çıkmış olan God Of War’ı gösterebiliriz.

Hızlı seyahati kullandığınız zaman ana karakter bir kapıdan girerek kontrolü size bırakıyordu. Yürüyerek diğer kapıya gitmeniz gerekiyor ve böylece hızlı seyahati tamamlamış oluyordunuz. Buradaki hızlı seyahat sekansı aslında bölgeler arası yükleme ekranıydı. Geliştiriciler bunu o kadar iyi yedirmişler ki oyun motorunun o kısmı yüklediğini fark etmiyordunuz bile.

Depolama birimlerinin ucuzlaması ve İnternet bağlantılarının hızlanması

Ülkemizde yavaş da olsa dünya da internet bağlantısı giderek hızlanıyor. Geliştiriciler önceden oyunlarını yaparken dijital pazarı düşünerek de olsa boyutu küçük tutabiliyordu. İnternet bağlantılarının hızlanması geliştiricilerin önündeki engeli kaldırmış oldu. Bu sayede yüksek kaplamalı ve çözünürlüklü oyunlar üretebilir hale geldiler. Ayrıca oyunlardaki detayları da yükselttiler. RDR 2’ de bulunan küçük detaylar oyuncuyu içerisine daha rahat çekebiliyor. Bu küçük detaylar sayesinde yaşayan bir ortam oluşturabiliyorlar. Fazla detay fazla depolama alanı anlamına da geliyor. Depolama cihazlarının ucuzlamasıyla önlerinde bulunan ve bir diğer engel olan depolama engeli de kalkmış oluyor.

Oyun sektörünün sürekli gelişmesi

Oyun sektörü de teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte oyunlar daha detaylı ve daha kaliteli olmaya başladı. Depolama donanımlarındaki ucuzlamalar diğer donanım parçalarında da başladı. Geliştiriciler oyun motorları geliştirerek oyunların daha canlı ve güzel görünmesine yardımcı oldular. Oyun motorlarının kullanım kolaylığı bağımsız geliştiricileri de tetikledi. Bu sayede ortaya, bağımsız geliştiriciler tarafından yapılmış çok güzel oyunlar çıkmaya başladı.

 

Artık günümüzde çıkan sistemlerin büyük bir bölümü belirli bir standardın üzerinde geliyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi her kullanıcının oyun oynayabileceği varsayımı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya yeni bir resim formatı bulunacak, küçük boyutlu. Ya internet hızlanacak. Ya dosya sıkıştırma yöntemi bulunacak. Yoksa çözüm yok bu duruma

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Depolama alanı sorun değil de internet hızı artmadığı için oyunu indirmesi saatler alı***** telekom gelişen çağa ayak uyduramadı maalesef günümüzün yeni nesil donanımıyla 2 dakikada windows kurulsa da sürücüleri ve oyun indirmek çok uzun zaman alıyor

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  PUBG Mobile bile 2 GB. Ancak pek fala detay göremedim. Ultra grafiklerde en iyi detaylar alınabiliyor. Bu da alt ve orta segment telefonların mavi ekran vermesini sağlıyor. Onun için günümüzün telefonları 8 GB RAM’e sahip. Artık 1, 1.5 (S4 ve S4 mini) 2 GB RAM’li telefonlar tarih oldu. Tabletler de bile 4 GB RAM bulunuyor artık.

" Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni çıkan oyunlar neden fazla depolama alanı istiyor ? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk