Okunma

Yeni Falcon 9 fırlatıldı!


11 Mayıs 2018 Cuma 00:00
Yeni Falcon 9 fırlatıldı!

Space X’in sık sık kullandığı roketi Falcon 9, güncellendi. Çok daha fazla geliştirilen roketin özelliklerine ilişkin bilgiler ve ilk kalkışına, haberimizden ulaşabilirsiniz.

Çok daha güçlü ve dayanıklı Falcon 9 

Falcon 9, Block 5 adı verilen yeni revizyon modeli ile birlikte son kez güncellendi. Space X, bundan sonra Falcon 9 için bir geliştirmeye gitmeyecek ve yeni roketleri üzerinde çalışacak.

Peki yeni roket, nasıl yeniliklere sahip oldu?

Şirket’in CEO’su Elon Musk’ın yaptığı açıklamada, Falcon 9’un Merlin motorlarının gücü %10 artırıldı. Böylece roketin itiş gücü 1.9 milyon pound, yani 861.825 kilograma çıkartıldı.

Roketin ikinci büyük yeniliği ise, iç yakıt tankları hakkında. Roketin yakıt tankları, daha sağlam ve komposit sarılı hale getirildi. Firma, 2016’da yaşadığı patlamada kaynaklanan sorunun buna ilişkin olduğunu söylüyor.

Üçüncü yenilik ise, roketin tekrar kullanılabilirliği hakkında. Daha öncesinde bir veya iki defa kullanılabilen roketler, yeni dış malzeme sayesinde artık 100 kez kullanılabilecek. Daha da iyisi roket, inişten 48 saat sonra tekrar kullanılabilir hale gelecek.

İniş takımları artık her inişten sonra sökülmeyecek. İniş takımları geri toplanabilecek. Space X’in kalkışlarını daha önce izlediyseniz, mutlaka görmüşsünüzdür. Falcon 9’un inişi esnasında roketin aero dinamiğini korumasını sağlayan ve iniş esnasında ona rehberlik eden ızgara yüzgeçler, artık titanyumdan imal ediliyor.

Öte yandan roketin aşamalarını birbirine bağlayan bölüm ise, karbon fiberden imal edilmiş. Roketin beyaz boyalı yüzeyi ise yanmayı engelleyen termal bir malzeme ile kaplanmış.

Yeni özetle, roket üzerinde yapılan yeniliklerin büyük bir kısmı tamamen yeniden kullanılabilirlik için.

Yeni Falcon 9’un kalkışını canlı izleyin!

Space X’in yeni göz bebeği, bu akşam Bangabandhu-1 uydusunu Dünya yörüngesine oturtmak üzere fırlatılacak.

Bu haberi sizler için hazırladığımız vakitte Türkiye saati ile 00:47’e ertelenen kalkış, eğer yeni bir ertelemeye maruz kalmaz ise belirttiğimiz saatte aşağıdaki oynatıcı üzerinden izlenebilecek.
yazarBerkin Kayalar

Küçüklüğünden beri teknolojiyle içli dışlı olan ve en yeni gelişmeleri paylaşan Berkin, boş vakitlerinde Nintendo oyunları oynamaktan keyif alıyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni Falcon 9 fırlatıldı!”

  1. Ayhan dedi ki:

    Bence cok iyi bisey yapio elon

" Yeni Falcon 9 fırlatıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Falcon 9 fırlatıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Falcon 9 fırlatıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "