Okunma

Yeni Finder İkonu Hangisi?


14 Haziran 2014 Cumartesi 13:00
Yeni Finder İkonu Hangisi?

Haziran ayı başında gerçekleşen Evrensel Geliştiriciler Konferansı‘nda tanıtılan OS X 10.10 Yosemite tartışılmaya devam ediliyor. Baştan aşağı yenilenen arayüz ile kullanıcıların karşısına çıkan işletim sisteminde en çarpıcı değişimler uygulama ikonlarında yaşandı. iOS 7‘nin uygulama ikonlarına benzeyen OS X uygulama ikonları arasında en çok konuşulan ise Finder oldu.


Tanıtım sırasındaki yeni Finder ikonu

Yeni ikon karmaşası

Yeni sürümle birlikte Apple‘ın klasik Finder logosu, kalın çizgilerinden arındırılarak daha yumuşak ve sempatik bir görünüme kavuşturuldu. Etkinlik gecesi ve sonrasında bu yeni Finder ikonu internet ortamında konuşulmaya başandı. Yeni logoyu sevenler kadar eleştirenler de oldu.


Hali hazırda beta sürümde yer alan ve etkinlik günü tanımda gösterilen Finder ikonu

Hangisi yeni Finder ikonu? 

Finder ikonu hakkındaki karmaşık durum ise Apple.com‘da OS X Yosemite sayfalarına girildiğinde ortaya çıkıyor. Sitede yer alan görsellerdeki Finder ikonu, hali hazırda kullanımda olan OS X 10.10 beta sürümünde yer alan ve etkinlik gecesinde tanıtılan Finder ikonundan biraz farklı. Görsellerdeki kalın çizgili Finder ikonu, şu an OS X Yosemite betasında yer alan Finder ikonundan çok önceki OS X sürümlerindeki ikonları andırıyor.


Apple.com’da OS X Yosemite sayfasında yer alan Finder ikonu

Apple ikonlar üzerinde çalışıyor olabilir 

Bu farklılık Apple‘ın OS X 10.10‘daki uygulama ikonları üzerindeki çalışmalarını sürdürdüğü ve henüz son şeklini vermediği şeklinde yorumlanabilir. Bakalım final sürümde yarışı kazanan hangi logo olacak?


 OS X Mavericks ve OS X Yosemite (Beta) Finder İkonları

:: Tercihiniz hangi Finder ikonunundan yana?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yeni Finder İkonu Hangisi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İlk çıkmış ikon aşağıdaki resimde, yeni ikonda üsttekinde ise kesinlikle kendi websitelerindeki ‘yeni’ Finder ikonunu eklerler. Hatırlarsınız, hatırlamazsınız bilmem geçen sene aynı şey iOS 7 tanıtımında da olmuştu. İlk başta hava durumu ikonunda aynı akvim uygulaması gibi canlı canlı derece gösterecekti. Birkaç gün sonra o derece yazılı ikon gitti, bildiğimiz şuan ki kullandığımız bulutlu güneşli ikon geldi. Apple en son hangi ikonu koyarsa ilk ona karar verir. Betaları toplantıdan hemen önce bitirdiklerinden zaten ilk denemede yapılan Finder ikonunu koymaları normal. ***** bulunan Finder ikonu gelecektir.

 2. Elusive dedi ki:

  __kadıköyRAP__ Nickli Üyeden Alıntı:
  basit bir icon nasıl haber değeri taşıyor anlamıyorum

  öyle deme abi sonuçta apple haberi…

 3. __kadıköyRAP__ dedi ki:

  basit bir icon nasıl haber değeri taşıyor anlamıyorum

" Yeni Finder İkonu Hangisi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Finder İkonu Hangisi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Finder İkonu Hangisi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "