Okunma

Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor!


13 Aralık 2015 Pazar 06:00
Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor!

Dünya’nın en büyük Füzyon Reaktörü konumunda yer alacak Almanya imzası taşıyan Wendelstein 7-X, üzerinden geçen 20 yılı aşkın geliştirme süresinden sonra, yakın zaman içerisinde hafif aktivitelerine başladı.

Açıklanan bilgilere göre W7-X isimli füzyon reaktörü, 10 Aralık tarihinde ateşlenmişti ve bu süreç, Ocak 2016 tarihine kadar devam edecek.

Şu an için beklentileri doğrultusunda devam eden çalışmalardan dolayı mutlu olduklarını belirten Alman bilim insanları, öyle görünüyor ki Dünya’nın en büyük Füzyon Reaktörü için, başarılı bir 20 yıllık çalışma gerçekleştirmiş olacak.

Wendelstein 7-X yani W7-X ile ilgili detayları hatırlatmak gerekirse, yaklaşık 1 milyar Euro değerinde bir bütçe ile, şimdiye kadar aktivite elde edecek en büyük reaktör olma unvanını elde ediyor.

15-12/13/news_1-wendelstein-7-x-w7-x-fuzyon-reaktoru.png

W7-X, diğer Nükleer Reaktörler’e kıyasla, daha temiz bir enerji üretim kaynağı olacak. 16 metre yüksekliği ve yaklaşık 60 ton manyetik bobini ile W7-X, enerji ihtiyacı noktasında, büyük bir kaynak haline gelebilecek. Son olarak belirtmek gerekirse, diğer Füzyon Reaktörleri ile farklılık göstererek W7-X, sadece iki hidrojen atomu ile işlevsellik gösteriyor.

:: Alman yapımı Füzyon Reaktörü Wendelstein 7-X ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

27 yorum - “Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne açıdan temiz çakma mühendis arkadaş, nükleer reaktörler temiz değil ki, 80 lerden beri sürdürülebilirlikten çıkan enerji kaynağı, fisyon reaktörleri gibi bunlarda da su ve hava kirliliği ayrıca r.aktif madde atığı ile çevre kirliliği mevcut…. Google translate yapıp yazı yazacağına azıcık araştır yorumla da yaz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Önceden Shiftdelete'ye teknoloji haberleri için girer iken şimdilerde sadece birbirine giren insanları, en ufak bir haberin altından siyaset yapan o zeki insanları görmek için giriyorum. Sen akıllısın sen *****. Ben zekiyim sen aptalsın. O iyi bu kötü. Aranızda dönüp te aynaya bakan var mı ? Hep kişinin kendisi iyi diğeri kötü arkadaşım insanları olduğu gibi kabullenmeyi öğrenin. Birbirinize girmeyi nede çok seviyorsunuz. Bir olacakken ben sen olmuşsunuz. Cehaleti bilgisizlik sananlar insanlığını unutmuş zavallılar. Aynaya bakın belki kendinizi görürsünüz…

  “Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür. Ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez!” Lev Tolstoy

 3. SDN Okuru dedi ki:

  bizimkiler de nükleer peşinde koşsun adamlar neler yapıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Fuzyon santrallerin basa gecme zamaniydi daha temiz ve daha guclu ayrica uranyum kullanilmadigindan daha ucuz ve guvenli

 5. SDN Okuru dedi ki:

  En son joleli çıkıp Almanya kim ya ? Ey merkel diye bağırıyordu. Biz sadece bagiririz.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  gerçekten helal olsun ***** reaksiyonunu böyle bir reaktöre indirgemek ve reaksiyon sonucu açığa çıkan enerjiyi kontrol etmek muhteşem bir zeka bilgi birikimi ve tecrübe ***** tüm bu özellikler ***** bu buluş temiz enerjinin önünü açacak ve geliştirildiği taktirde enerji sorunu büyük ölçüde çözülecek.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bırakın girsin

 8. SDN Okuru dedi ki:

  güzel devreye girsin bakalım neler değişecek…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki neymis yenilenebilir enerji teknolojisi suan icin yeterli degilmis. Nukleer enerji sart

 10. SDN Okuru dedi ki:

  iki hidrojen atomu demiş. mal. sen nükleer santrali bununla bir mi tutuyosun.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Cahil arkadaşım bu füzyon tepkimesidir yani nükleer santrallerdeki yan ürün olan radyoaktif atık teklikesi yok. Yan ürün helyum gazırdır ve asal bir gaz olan helyum gazı tamamen zararsızdır. Fizyon ve Füzyon farkını araştırınız.
  Ayrıca bizim başkasının tenolojisine verdiğimiz paranın 10 da birine adamlar kendi teknolojisini yapmış . Şimdi dön de bak kim embesil cahil ve kör. Hay Allah'ım sabır ver.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrik ucuzlar bundan sonra. Rus gazı da elinde kalacak gelecekte Rusya 2. Çöküşü yaşayacak.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  dışa tek bağımlı oldukları tek kısım ***** sorunuda çözdülerse tut tutabilirsen artık

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim cahil ve kör zihniyette çıksın Nükleer enerjiye karşıyız desin. Embesiller. Dünya uzay çağına geçti siz gidin halen kömür yakın

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Yıldızların enerji kaynağı olan füzyon geleceğin teknolojisidir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  biz marstaki suyla abdest alınır mı onu tartışalım, adamların derdine bak

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Hidrojen atomu yapmışlar la

 18. SDN Okuru dedi ki:

  güzel her evde bi tane lazım(!) ama cidden iyi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Daha fazla yanlis bilgi verilemezdi sanirim

" Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Füzyon Reaktörü Devreye Giriyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "