Okunma

Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim!


11 Haziran 2011 Cumartesi 18:00
Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim!

Chrysler Türkiye‘nin davetlisi olarak Hatay‘da Amanoslar‘da test etme imkanı bulduğum Yeni Grand Cherokee‘nin özelliklerine geçmeden önce dilerseniz marka hakkında biraz bilgi vereyim.

Öncelikle firmanın, 70. yaş gününü kutladığını söyleyeyim. Bu durum, en zorlu koşullarda test etme imkanı bulduğum yeni modeli, daha da özel bir konuma yerleştiriyor.

ABD Orudusu İçin Üretildi Sivillere Hizmet Ediyor

1941‘de Amerikan ordusuna hizmet etmesi için üretilen modeller, 1945‘te üretilmeye başlanıyor ve bir yıl sonra da çiftçilerin taleplerine de karşılık verebilmesi için bazı değişimlere uğruyor. 80‘lerde Cherokee markasının serüveni başlıyor. 1987‘de isim değiştiriyor ve Jeep markası bünyeye katılıyor.

Aşağıdaki videoda, çok eski tarihlerde çekilmiş bazı görüntüleri buldum.

Firma, bunca yıldır edindiği tecrübeyi teknolojideki, değişimle birleştirerek değişen şartlardaki ihtiyaçlara cevap verebilecek çok özel araçlar sunuyor.

Çok ilginç bir detay daha var. Jeep‘in marka bilinirliğinin en yüksek olduğu ülkelerden biri de Türkiye. Öyle ki, markası Jeep olmasa da SUV sınıfındaki tüm araçlar, halk arasında “cip” olarak biliniyor ve TDK‘nın onayladığı sözlüğe Jeep‘in okunuşu olan “cip” kelimesini eklemiş durumda.

Beklentiler Neler?

Hem markadan, hem de firmadan kısaca bahsettikten sonra dilerseniz Yeni Grand Cherokee‘ye geçelim. Bu sınıftaki araçlardan beklenen 4 temel unsur var. bunlar;

 • Stil
 • İşlevsellik
 • Ustalık
 • Öncülük Kabiliyeti

Bu ihtiyaçlara cevap veren Jeep markasının kendine özgü bazı karakteristik özellikleri var. Aracın kişiliğini oluşturan 7 çizgili ızgara, asimetrik dörtgen çamurluk gibi detaylar, Yeni Grand Cherokee‘de de korunmuş.

Chrysler‘ın Fiat ile olan işbirliği, yeni modellerde de etkisini hissettirmeye başlamış gibi görünüyor. Öyle ki, Yeni Grand Cherokee de dahil olmak üzere ar-ge için yaklaşık 1.8 milyar dolar harcanmış durumda.

En basiti, Yeni Grand Cherokee yaklaşık 1000 saat rüzgar tüneli testlerinden geçiyor. Bu testler sonucunda aracın sadece tasarımında yapılan değişiklikler sayesinde rüzgar direnci en aza indiriliyor ve bu değişiklik yakıt tüketiminde %8’lik bir düşüşe neden oluyor.

Yeni Grand Cherokee, ülkemize dizel motor seçeneğiyle Limited ve Overland olmak üzere 2 farklı model olarak gelecek. Aslında yurt dışında dizel motor seçeneklerinde 3. seçenek olarak Loredo da var ancak Chrysler Türkiye, bu modeli planlarına dahil etmemiş.

Güçlü Motoru Daha Az Yakıt Tüketiyor

Dizel seçenekten bahsettim. Tabii ki markanın benzinli motor seçenekleri de var. 3 litrelik dizel V6 CRD motora sahip olan araçların benzinli seçenekleri, ülkemizdeki yakıt fiyatlarından dolayı pek de tercih edilmeyeceği ortada. O nedenle Chrysler Türkiye, adımlarını sağlam atmışa benziyor.

Bu arada hazır motordan bahsetmişken, bazı rakamlarla gücünü ortaya koymakta fayda var. öyle ki, Multijet II teknolojisini barındıran yeni motor, 241 Hp güç üretebiliyor ve 550 Nm tork sunuyor. Sıkı durun; 0’dan 100 Km’ye yaklaşık 8,2 saniyede çıkmayı başaran bu ağır aracın yakıt tüketimi ise son derece başarılı. 100 Km’de ortalama yakıt tüketimi 8-9 litre arasında.

Bu verileri bir önceki Grand Cherokee ile kıyaslayacak olursak; 218 Hp‘lik güç, 241‘e çıkarken, yakıt tüketimi ise %28 azalmış. Bu değişim, gerçekten takdiri hak ediyor.

Yenilikler Neler?

Yeni Grand Cherokee, bir önceki modele göre enine ve boyuna daha uzun bir araç. Bu değişimden, dingil mesafesi de nasibini alıyor ve bir önceki modele göre 13 santim daha da genişlemiş görünüyor. Arka cam, elektrikli bagaj kapağı, geri dönüş kamerası, gece ve gündüze duyarlı far sistemi de yenilikler arasında.

Far sistemi hakkında biraz daha detaylı bilgi vereyim. Diyelim ki gece yoldasınız ve uzun farlar açık. Eğer karşıdan bir araç geliyorsa, Yeni Grand Cherokee bu durumu anlıyor ve farlar otomatik olarak kısa olarak çalışıyor.

Araçta uzun süre şoför koltuğunda oturmuştum. Kısa bir süre de olsa arka koltuğa geçtiğimde ikisi arasında seçim yapmakta zorlandım diyebilirim. Sürüşü son derece keyifli olan aracın arka koltuğunda seyahat etmek de bir o kadar hoş. Özellikle Yeni Grand Cherokee‘ye özgü çift parçalı panoramik cam, arka koltuklara ayrı bir hava katmış.

İki Farklı Model

Aracın ikş farklı model ile piyasaya giriş yaptığını söylemiştim. Limited ve Overland arasındaki fiziksel farkı, Overland modeline özgü ahşap direksiyondan kolayca anlayabiliyorsunuz.

Yeni Grand Cherokee’deki ses sistemi de geliştirilmiş. Alpine markasınının gücünü kullanan araçlar, 9 hoparlörlü ve toplamda 506 Watt‘lık ses sistemine ekstra bir yatırım yapmaya gerek bırakmıyor.

Tabii ki ses sistemi da dahil olmak üzere bağlantıları ve eğlence sistemini kontrol eden U-connect‘ten bahsetmek gerekiyor. GPS özelliğinin yanı sıra iPod ve iPhone ile entegrasyon, cep telefonu ile bağlantı ve buna ek olarak telefondaki kısa mesajları sesli okuma gibi farklı seçenekleri de sunan dokunmatik ekranlı U-connect, 30 GB hafızaya sahip ve sesli komutlarla yönetilebiliyor.

Aracın GPS seçeneği hakkında önemli bir ayrıntı var; henüz ülkemizdeki resmi makamlarda denetim aşamasında olan harita sistemi kısa süre içerisinde aktif olarak kullanılabilecek. Bunun için araç sahiplerinin herhangi ekstra bir ödeme yapmasına gerek kalmıyor. Sadece yetkili servise gitmeleri ve kısa süren bir işlemden geçmeleri yeterli.

Daha Çevreci

Bu sınıftaki araçları tercih eden kullanıcılar, modellerin sunduğu çevreci özellikleriyle de yakından ilgileniyor. Bu konuda Yeni Grand Cherokee, kilometre başına 218 g/km karbon salınımının yanı sıra içleri tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan koltuklarıyla da bu beklentileri yerine getirmiş gibi görünüyor.

Sadece Overland seçeneğinde bulunan havalı süspansiyon, yol şartlarına göre aracınızı daha uyumlu hale getiriyor. Sensörlerin yardımıyla iniş ve çıkışlarda aracınızın altının vurmaması için otomatik yükseltme işlemi, bu sayede yapılıyor.

Otoyolda ise araç yükskliği yine otomatik ayarlanarak bu sefer de yakıt tüketiminden kazanım elde ediliyor. Aslında bu teknoloji, diğer markalarda da var. yalnız Yeni Grand Cherokee‘deki havalı süspansiyon biraz daha farklı bir mantıkla çalışıyor. Sistem, ihtiyaç duyduğu havayı ayrı bir ünitede tutuyor.

Her Yüzeye Uygun Sürüş Modu

Aracın yüzeye göre uyumu sadece havalı süspansiyon ile sınırlı değil tabii ki. Yeni Grand Cherokee‘deki kolay yönetildiğini sçyleyebileceğim yüzey seçme sistemi; kar, kaya, kum gibi yüzeyler için hazır sürüş modları sunabiliyor.

Bu durum, Grand Cherokee ile yeni tanışan kişilerin bile araçlarını farklı yüzeylere hazır hale getirerek hem gerekli performansı elde etmesi hem de daha uzun ömürlü bir kullanım için son derece etkili kolaylıklar anlamına geliyor.

Aracın iskelet yapısında yapılan mühendislik işlemleri, performansın yanı sıra sürüş keyfini en iyi seviyeye çıkarmak gibi görevleri de içeriyor.

Bunlar arasında sürüş esnasında yolcuları rahatsız eden düşük frekanslı süreki sesler, Yeni Grand Cherokee‘de neredeyse sıfırlanmış.

Camlarınız kapalı olduğunda hangi hızda olursanız olun size çok sessiz bir ortam eşlik ediyor. Gürültünün giderilmesinde 5 kollu bağımsız süspansiyon geometrisinin de katkısı büyük. Bu sayede titreşime bağlı gürültü kaynakları da yok edilmiş oluyor.

Güvenlik Seçenekleri

Yeni Grand Cherokee‘yi tercih edenler arasına en önemli kriterlerden biri de güvenlik. Araçta 45’ten fazla güvenlik ve emniyet sistemi var. Tüm bu sistemleri detaylı anlatmam zor tabii ki ama yine de dikkatimi çeken bazı yenilikleri aktarmakta fayda var.

Örneğin sürücü için kör nokta olarak belirtilen alan için uyarı sisteminin yanı sıra çarpışma öncesinde frenleme için bir başka uyarı sistemi mevcut. Yağmurlu havalarda, en etkili fren kabiliyeti için fren sistemi araç tarafından her daim kurutulmaya çalışılıyor.

Dikkatimi çeken bir diğer güvenlik önlemi de; geri vitesteyken etraftaki araçların durumunun size bildirilmesi. Örneğin, garajınızdan geri vitesle çıkıyorsunuz ve o anda sokaktan bir başka araç size yaklaşıyor. Sesin yanı sıra aynadaki kırmızı işaretçi de sizi bu konuda uyarıyor ve risk, en aza indirgenmiş oluyor.

Tüm bu bilgilerin ardından biraz da ülkemizdeki SUV pazarına bakalım.

Özel Röportaj

Yeni Grand Cherokee‘nin de içinde bulunduğu E sınıfı SUV araçlar, ülkemizde 2010‘da 2311 adet satılırken, bu yıl 3000 adet satması bekleniyor. Grand Cherokee, kendi sınıfında %23‘lük bir Pazar payını hedefliyor. Geçen sene bu oran %13,2 olmuştu.

Hedefin ne kadar iddialı olduğunu küçük bir detayı hatırlatarak anlatayım. Yeni Grand Cherokee‘lerin Mayıs’ın sonunda ülkemize geldiğini ve Chrysler Türkiye‘nin bu hedefe Mayıs’ta başlayarak ulaşmak istemesi büyük cesaret

Chrysler Türkiye Genel Müdürü Uğur İrfanoğlu, Yeni Grand Cherokee‘ler için gelen ön taleplerin, kendilerini bu hedefe kolayca ulaştırabileceğini düşünüyor.

Fiyatlar ve Test Sürüşü

Yazının sonunda gelelim fiyatlara. Firma, sadece eski müşterilerine araç yeniletmeyi değil, farklı alandan müşterileri de kendisine çekmeyi planlıyor. Bu kapsamda yeni modeller, rakiplerine göre çok agresif bir fiyat ile pazara giriş yapıyor.

Yeni Grand Cherokee Limited fiyatı, anahtar teslim 83.300 Euro. En yakın rakibinin fiyatının 97.500 Euro olduğunu hatırlatalım. Yeni Grand Cherokee Overland ise yaklaşık 94.000 Euro.

Amanoslar’da gerçekleştirdiğim test sürüşünden sonra deneyimlerimi sizlerle bu yazıda paylaştım. Benim önerim, siz de en yakın Chrysler bayiine giderek bu deneyimi bizzat kendiniz yaşayın. Araçlar, test sürüşü için hazır. Şimdiden bol keyifli sürüşler.

Yeni modeli nasıl buldunuz?
Tıklayın, forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

25 yorum - “Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  arka kısmı mbw x 5 andırı***** stop lambaları audi Q7 yada ***** içine fiat girerse kopya kaçınılmaz ***** etmiştim ***** ilk ***** fiat….

 2. Troy dedi ki:

  Çok lüks bir görüntüsü olsa da emin olun arazi icin yapılmış. Bu arada Uğur Bey’den bilgi aldım. Bu araçları alanların yuzde 90’a yakını hiç araziye çıkmıyor ama sunu rahatlıkla söyleyebilirim, huzur icinde daga çıkabilirsiniz.

 3. mehmet_497 dedi ki:

  Grand cherokeenin arazi için yapıldığını düşünmüyorum. anca hammer olacak, ordu için üretim yapmış olabilir ama bu araç şehir ve az eğimli arazilerde gider. hangi yarım akıllı 200.000 tl verip bu aracı arazide kullanır ki

 4. Troy dedi ki:

  grand cherokee ile çıktığım yerlere x5 ile gidebileceğimi hiç sanmıyorum.

 5. mehmet_497 dedi ki:

  Fiyat fazla gibi x5’le fiyatı neredeyse aynı(103.000 euro) adamların pazar paylarını yeniden arttırma gibi hedefleri var ama bu fiyata zor.

 6. raxetul dedi ki:

  Shiftdelete yeni kardeş site: otokaput Neyse abi fazladan verdilerse yarışmaya ödül olarak koyalım

 7. jonjon dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  ben de o konuyu söyleyecektim. sanırım yeni başlık açsam fena olmaz.

  citreon c1’i sattım. nissan qashqai +2 aldım arkadaşlar.

  forumdaki arkadaşların katkısı da büyük tabii ki.

  Evet forumumuzun arabasını tanıt bakalım abi bi Hayırlı olsun diyelim ..

 8. abi iskenderuna gel hava müsayit olduğu her gün uçabiliriz

 9. Troy dedi ki:

  epey keyif aldım bu testten. o nedenle paraşüt teklifini geri çevirebilirdim. ha yok, "sen benim adminimsin, ne zaman istersen gideriz" dersen o zaman başka

 10. Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  işte o gördüğün kişilerden biri bendim. kontrol ettim uçak biletini, o güne denk geliyor.

  yoksa yoksa geriden birisi geliyordu birazcık gaza abanmıştı yoksa o senmiydin abi bileydim burda olduğunu festival kapsamında senide tandem paraşütle uçururduk

 11. Troy dedi ki:
  Alıntı [email protected] Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  aynen öyle abi ayın 27sinde geldiler antakyadan bu saat 12-1 civarında görmüştüm

  işte o gördüğün kişilerden biri bendim. kontrol ettim uçak biletini, o güne denk geliyor.

 12. mylife.eg dedi ki:

  Tasarım güzel Fiyatı tuzlu.

 13. Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  bizim için getirilen araçlardan bahsediyorsun sen o zaman Yaklaşık 15 gün önce test sürüşü gerçekleşmişti.

  aynen öyle abi ayın 27sinde geldiler antakyadan bu araçlar saat 12-1 civarında görmüştüm

 14. Troy dedi ki:

  ben de o konuyu söyleyecektim. sanırım yeni başlık açsam fena olmaz.

  citreon c1’i sattım. nissan qashqai +2 aldım arkadaşlar.

  forumdaki arkadaşların katkısı da büyük tabii ki.

 15. jonjon dedi ki:

  Abi yakışmış araç beyaz renk falan al bidene artıkın şöle bi alet

 16. Troy dedi ki:
  Alıntı [email protected] Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Bizim yamaç paraşütü festivalinin başladığı gün bu araçları iskenderuna getirmişlerdi ozaman görmüştüm bu araçları 25-30 civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam dıştan canlı olarak gördüğüm kadarıyla 10 numara araçlar

  bizim için getirilen araçlardan bahsediyorsun sen o zaman Yaklaşık 15 gün önce test sürüşü gerçekleşmişti.

 17. Bizim yamaç paraşütü festivalinin başladığı gün bu araçları iskenderuna getirmişlerdi ozaman görmüştüm bu araçları 25-30 civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam dıştan canlı olarak gördüğüm kadarıyla 10 numara araçlar

 18. yildiz61 dedi ki:

  Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD OVERLAND Xenonscheinwerfer/SHD/Allrad…Bulundugum ülkedeki fiyati 42.300 Euro
  Valla kaliteli arac araca diyecek yok o tamam ama bizi asar maddi anlamda hediye verirlerse sorun yok…Altindan kalkariz

 19. virtual worms dedi ki:

  eski videolarında nasıl esniyor be Hakkı abi çok yakışmış foto.

 20. Troy dedi ki:

  Yeni model, yani 4. nesil Grand Cherokee gerçekten çok iyi arkadaşlar.

  Bu sınıfı tercih edenler için sanırım maddi imkanlar çok sorun değil ama nasıl desem, yine de diğer rakiplerine göre de daha ucuz. Sanıyorum Land Rover ile fena kapışıyorlar.

 21. Hakki Alkan dedi ki:

  21:32, yakışmışız ama değil mi?

 22. yildiz61 dedi ki:

  yeni model mukemmel…Hediye istiyorum bir tane…

 23. KAZUYA dedi ki:

  Cok basarili bir roportaj olmus ***** />
  Sunu anlamiyorum 90 bin euro az parami ? yada insanlar bu paralari cok kolay kazaniyor. Bir arabaya 94 000 euro verilirmi? Dunyayi dolastim karni ac etiketi olan insanlari Sadece Turkiye de ***** tuhaf geliyor.

 24. senar1st dedi ki:

  Mükemmel ikili olmuşsunuz

 25. SDN Okuru dedi ki:

  🙂 kapak resmi ben arabayi araba da beni tanitiyor gibi olmus

" Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Grand Cherokee’yi Test Ettim! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "