Okunma

Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri


14 Eylül 2014 Pazar 16:00
Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri

Yeni İnternet Yasasını da içeren Torba Yasa geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı. Peki, bu yasa bizlere neler getirecek, neler bilmeli ve nelere dikkat etmeliyiz?

İnternet Yasası olarak bildiğimiz, 5651 sayılı, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile ilgili iki yeni düzenlemeyi (Torba Yasadaki 126. ve 127. Maddeler) içeren Torba Yasa, TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) yetkilerini artırıyor. Aşağıda yasadaki iki maddeyi görebilirsiniz.

MADDE 126: 4/5/2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “iki bin Yeni Türk Lirasından on bin Yeni Türk Lirasına” ibaresi “iki bin Türk lirasından elli bin Türk lirasına” şeklinde ve dördüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.“(4) Trafik bilgisi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ilgili işletmecilerden temin edilir ve hâkim tarafından karar verilmesi hâlinde ilgili mercilere verilir.

MADDE 127 5651 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin beşinci fıkrasında yer alan “yirmi dört saat” ibaresi “dört saat” şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir. “(16) Millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden bir veya bir kaçına bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde, erişimin engellenmesi Başkanın talimatı üzerine Başkanlık tarafından yapılır. Erişim sağlayıcıları Başkanlıktan gelen erişimin engellenmesi taleplerini en geç dört saat içinde yerine getirir. Başkan tarafından verilen erişimin engellenmesi kararı, Başkanlık tarafından, yirmi dört saat içinde sulh ceza hâkiminin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar.”

14-09/14/yeni-internet-yasasi-hakkinda-2.jpg

Yeni yasa neler getiriyor?

Torba yasada yer alan 126. Madde internet erişimleriyle ilgili trafik verilerinin TİB’de bulunacağını gösteriyor. 127. Maddeyse bir sitenin yasa dışı içerik yayınladığının düşünülmesi durumunda, TİB tarafından hemen engellenebileceğini gösteriyor.

Bunun yanında, TİB tarafından belirtilen erişim engellemesinin, internet sağlayıcıları tarafından, en geç 4 saat içerisinde uygulanması ve erişim engeli ardından, engelleme kararının Başbakanlığa iletilmesi gerekiyor.

Başbakanlığın ise engelleme kararını, en geç 24 saat içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine iletmesi ve Sulh Ceza Mahkemesinin vereceği karara göre sitedeki erişim engelinin devam etmesi ya da kaldırılması gerektiği ortaya çıkıyor.

14-09/14/yeni-internet-yasasi-hakkinda-3.PNG

Yasanın bize etkileri nelerdir?

Yeni yasayla birlikte, bir web sitesinde yayınlanan içeriğin, yasa dışı olduğunun düşünülmesi durumunda erişim engeliyle karşılaşabileceği görülüyor. Bunun sonucu olarak, web sitesi yazarlarının ve sosyal medyada paylaşım yapanların oluşturdukları içeriklerde, yasaları da dikkate almasının gerekliliği ortaya çıkıyor.

Yeni yasa sonucunda nelere dikkat etmeliyiz?

Yeni yasaya baktığımızda, oluşturduğumuz içeriklerin yasalara aykırı olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Web sitelerinin yanında Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya sitelerindeki paylaşımların da yasalara uygun olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Aksi durumda geçmişte yaşadığımız YouTube ve Twitter yasaklarının tekrar geri gelebileceği sonucuna ulaşıyoruz. Sonuç olarak sokakta olduğu kadar internette de yasalara karşı dikkatli olmamız ve kurallara uymamız gerekiyor.

:: Sizce Yeni İnternet Yasası, bir şeyleri  değiştirecek mi? 
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

64 yorum - “Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  film müzik oyun indirmek engellenecek mi yoksa devam edecek mi

 2. sosyalli2 dedi ki:
 3. ConfickerBelasi dedi ki:

  para isteyen insanlarý sevmem para isteyen hiç bir þeyi sevmem kaç tl? ismi cismi ne?

 4. sosyalli2 dedi ki:
 5. ConfickerBelasi dedi ki:

  free vpn’ler *****

 6. sosyalli2 dedi ki:
 7. SDN Okuru dedi ki:

  Hotspot Shield kullanýyorum. Kafam rahat.

 8. ConfickerBelasi dedi ki:

  vpn masalcý teyzelerin masalý baþka biþeyler yapmalýsýnýz.

" Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni İnternet Yasasının Getirdikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "