Yeni iPad Güncellendi ve Eski iPad Oldu


24 Ekim 2012 Çarşamba 09:00
Yeni iPad Güncellendi ve Eski iPad Oldu

Dün akşam sizlere canlı anlatımını yaptığımız Apple lansmanında iPad Mini, 13 inçlik Retina ekranlı MacBook Pro ve yeni iMac’ler tanıtıldı. Bu modellerin arasında sessiz sedasız bir şekilde dördüncü nesil iPad’te tanıtıldı.

iPad güncellendi diye sizlere aktardığımız haberdeki gibi geçtiğimiz Mart ayında satışa çıkan Yeni iPad, üçüncü nesil iPad olarak geçiyordu. Apple, dördüncü nesil iPad olarak tanıttığı yenilenen sürümün ardından, üçüncü nesil iPad kullanıcıları biraz üzüldüler.

Apple’ın alıştığımız politikasına göre her sene Mart ayında yeni nesil iPad, her Eylül ayında ise iPhone’un yeni nesil modeli tanıtılıyor. Bu yüzden aldıkları modelin en az 1 sene en güncel olarak kalacağını bilen kullanıcılar için kötü bir haber oldu diyebiliriz.

A5X işlemcisi yerine A6X işlemcisini kullanacak olan dördüncü nesil iPad, hem daha az güç tüketecek, hem de daha güçlü bir performans sergileyecek.

A5X işlemcisinde kullanılan ARM Cortex A9 tabanlı işlemcinin yerine, Apple‘ın A6 işlemcisinde kullandığı özel işlemci tasarımı kullanan A6X, 4 çekirdekli PowerVR SGX 543 MP4 ile çok yüksek grafik gücü vaad ediyor.

A5X ile A6X arasında grafik işlemci farkı bulunmuyor. İlk gelen bilgiler bu yönde. Esas fark işlemcinin A5 yerine A6 işlemcisiyle güncellenmiş olması.

32nm ile üretilen işlemci böylece daha az güç tüketecek ve ARM Cortex A15 ile A9 arası Apple mühendisleri tarafından tasarlanan A6 işlemcisinin yüksek performansını da arkasına almış olacak.

iPhone 5 ile yapılan testlere baktığımızda A6 işlemcisinin en verimli mobil işlemci olduğu açık ve net olarak göze çarpıyor.  1 GHz hızıyla 1.4 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Exynos 4 Quad işlemcisini yerine göre geride bırakan A6, böylece yeni iPad’e güç vermiş olacak.

Apple’ın bu hamlesinden sonra artık iPad’i güncellemesine uzun yıllar gerek kalmayacak gibi. Şimdilik A6X işlemcisine rakip yok denecek seviyede. Ayrıca tablet pazarına baktığımızda Retina ekranın rakibi bulunmuyor. 

Lightning bağlantısıyla beraber böylece artık tüm yeni Apple ürünleri yeni dock bağlantı sistemine geçmiş oluyor. Apple tüm ürün gamını 2013 yılı öncesi Lightning’e geçirmiş oldu.

Kısacası Apple, Yeni iPad‘i tam olarak eksiksiz hale getirdi diyebiliriz.

:: Apple’ın yenilediği iPad’i beğendiniz mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
20 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

neyini üzdü anlamadım ne fark etmişki sanki işlevini yerine getiriyormu getirmiyormu

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Hahaa iyi oldu

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Apple bitiyor artık nokia gibi…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

4.Nesil yeni güncellenmiş Ipad amerika satış fiyatıyla şuanki The New Ipad(Yeni 3.Nesil Ipad veya Ipad 3) ile aynı fiyatta Türkiye’de de şu an ki Ipad 3 ile aynı fiyata satılırmı orası şahibeli

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

alışık onlar birşey olmaz.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

yine yaptı yapacağını helal apple

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

3 senede ipad2, ipad3 ve ipad mini evde ipad mezarlığı oldu..

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Klasik Apple işte. İşlemciyi A7’ye güncelleyip iPad 5 diye sürerler piyasaya.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

“Apple bitiyor” diyen arkadaşım, söylediğin lafa kendin inanıyor musun Allah aşkına? Apple 53 ülkedeki tüm şirketlerin toplamına eşdeğer büyüklükte bir firma! Ne bitiyor? Gördüklerimiz daha başlangıç 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

3.Nesili alanların elinde patladı , Apple yerinde saymaya başladı. Apple bir anda bitmez , bitmesi yıllar alabilir ama artık gözünüzü açın , Apple yerinde sayıklıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

malsin apple. bu kadar basit. A6X de bile 4 cekirdege gecmedin. tegra 3 de bile 4 core procsr, 12 core graphic procsr var yaaa

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

şu yazıyı başta sona okuyun olur mu. işlemci nasıl tasarlanırmış nası donanıma en yüksek verimlikte uydurulurmuş görün. kimin amiral gemi kimin kopyacı kimin geriden geldğini görün. işlemci olarak segmentinde a6 ve a6x muhteşem bir mühendislik harikasıdır. retinanın zaten üstüne yok. donamımı yazılıma uyarlayan tek şirket apple ztn. tasarım konusnda üstüne yok. tablet pazarı yüzde 90 apple in elinde zaten bi de geçmiş konuşuyorlar batcak bitti kapancak eyvah fln. neyin kafası sizde ki? yazıyı okuyup yorum yapın bi. bu güncelleme sene bahar ayındaki ipad tanıtma geleniğini bozdu demektir. 2 nesil ipad aynı anda satılacak. dediği gibi tablet ulaşabiline son seviyeye ulaştı apple rakipleri geledursun daha.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

new ipad’i alalı 1 ay oldu resmen elimde patladı, 1599tl’da para saydık.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

*****

The new ipad diye adlandırılan ipad 3 nerede ? yok,kullanıcılar en çok forumlarda bunları eleştiriyor,a5 işlemcili ipad 2 hala var,vede satılıyor yerine ipad mini vede güncellenmiş a6x işlemcili ipad retina geldi,the new ipad diye adlandırılan 3. nesli alan 12 küsür milyon kullanıcı birnada salak yerine konuldu,apple sitesinde silinmiş bilgiler milyonlarca kullanıcı kerizlendi satışını durdurmuşlar,sanki hiç the new ipad yokmuş gibi davranılıyor,işin zaten şaka gibi kısmıda bu yoksa 6 ayda bir yeni ürün çıkartması degil,mağdem yenisini çıkartacaktın bu listede ipad 2 nin işi nedir ? yerini ipad mini almış artık,ipad 2 yerine the new ipad 3. nesli koyarsın daha iyisi diyede 4. nesli a6x liyi satarsın oldu bitti,saçmalıgın daniskası yani

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Apple’da son hamlelerini oynuyor. Microsoft’un tableti varken bence bunu almaya değmez dostlar 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

New ipad diye çıkan ilk ürün stoklarıyla A5X işlemci stoklarını eritti…Haksızlıkmı bence değil sonuçta hiç bir şirket size bir şeyi vaad ***** derseniz kesinlikle hayır , satış grefiklerindende bunu görü***** diyen insanlar kesin üzüntü duydugu durum için ***** tek bir şey var ; politika….Steve in yaptıgı Apple urunlerını uzun surelı zamanda farklı degısıklıklerle ***** şimdi kı yonetım daha kısa surede daha çok urun yelpazesi sunarak daha hızlı daha çok urun ***** apple artık ; bir urun satalım 2 yılda bir karızmamız olsun durumundan cıktı.Aslında biraz piyasaya teknolojide başı çekmek yonlendırıcı olmak yerıne daha sektörel olanı kullanıp Apple altında değiştirip ***** daha öncekı Japon anlayısından çıkıp Çin anlayışına döndü…Bu itici ,düşüş gibi görünebilir ama maalesef daha kar anlamına gelı***** gibi sınırlı prestijli olmak yerıne bir BMW olup herkeze daha çok ürün satmak…Samsung ve apple atışmasına gelınce ; bu atışma olmasa maalesef diğer markaların pazar payı daha çok buyur ve en dusuk maliyet en ses getıren reklamlarıda 2 şirket için yok olur….dış çevreyı dusunun , kavga nerdeyse kalabalık ordadır ve daha çok zihinde yer eder….Emin olun 2 lının kavgasından 2 sıde mutlu ve karlı 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

ios a şu samsungdaki pencere olayını veya benzerini getirsinler mesela hesap makinasını , ruler(haritaları) ı böyle kullanabilelim küçük bir ekranda , bide kısa yoldan açılabilme özellikleri getirseler mesela hızlı ulaşım yeri varya 4 tane uygulama olabilen bunda mesela sağa, yukarı aşağı ve sola doğru sürükleyince başka uygulama açılsın mesela 3 satin yukarı çıkartınca belki ilk. uygylama yerinde sola veya 4. yerde sağa doğru sürüklemek olmayabilir bide aşağılar olmayabilir orda biraz zor çünkü sonra dolphin tarayıcısında yazı yazarak(harf filan) yapılan arama şekli varya ondaki gibi yukardan mesela yumruk yapınca elleri açık tutunca bildiğimiz taş kağıt makas hareketlerini yapınca yani böyle basit hareketlerle hızlı bir şekilde kullanıcağımız ana veya hzılı ulaşmak istediğimiz uygulamalara ulaşabilmeliyiz hatta bunları seçip değiştirmek de olabilir ama tabi burdaki tek sorun pilin de arttırılması gerektiği işlemci her türlü ayarlanır zaten 4 çekirdekli 1-1.4 işlemci hangi uygulamada kullanıcaz bu yazıyı isterseniz apple’ a sunun biz sunmak isterdik ama üyelik filan istiyolar ha birde bunların tabi sağlık açısından da iyi yapılması lazım apple heralde bu sağlık konusuna dikkat eden bir şirkettir

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Apple yaptığı atılımlarla geleceğe yönelik stratejilerini şimdiden göstermiş oldu, bu hem şuan sahip olduğu kitleyi kendisine bağlı tutmaya hemde dah ayüksek prestij yapmaya çalşıyor..

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

ZİYARETÇİ 24.10.2012 16:16 malsin apple. bu kadar basit. A6X de bile 4 cekirdege gecmedin. tegra 3 de bile 4 core procsr, 12 core graphic procsr var yaaa

şu yorumu yapan arkadaşın bunalımda olduğunu düşünüyorum 🙂 arkadaş iOS’u dandroid zannetti ki donanım mezarcısı bir işletim sistemi kullandığı nasılda belli oluyor. siz at gözlüğünüzle bakmaya devam ede durun Apple daha çok yol kat eder ama siz hala bozuk plak hesabı konuşursunuz.

muratal
muratal
8 yıl önce

Bu kadar çabuk tablet mi üretilir ben anlamıyorum bu Apple’ı.

" Yeni iPad Güncellendi ve Eski iPad Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPad Güncellendi ve Eski iPad Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPad Güncellendi ve Eski iPad Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti? Pandemi döneminde bankacılık nasıl değişti?
  2. 2 iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik! iPhone 12 Pro Max'i 'zırhlayıp' test ettik!
  3. 3 Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi Xiaomi'nin en güçlü telefonu Mi 11 incelemesi
  4. 4 Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme Performansı yeterli mi? MSI GL75 Leopard inceleme
  5. 5 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  6. 6 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  7. 7 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  8. 8 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  9. 9 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  10. 10 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi