Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli?


19 Mart 2020 Perşembe 22:30
Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli?

Yeni iPad Pro modeli kısa bir süre önce Apple tarafından duyuruldu ve satışlarına başlandı. Yeni iPad Pro özellikleri arasında en çok dikkat çeken detaylardan biri de Pro kamera ve LiDAR tarayıcı oldu. Peki, yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli?

Apple LiDAR’ı mobil cihazlara kazandırdı

iPad Pro özellikleri konusunda Apple, öncelikli detaylar arasında Pro kamerayı konumlandırıyor. Bu bağlamda ilk olarak kamera detaylarını hatırlatmak gerekirse 12 Megapiksel çözünürlüğünde geniş açılı ve 10 Megapiksel çözünürlüğünde ultra geniş açılı iki kamera sensörünün konumlandırıldığını söylemek gerekiyor.

iPad Pro LiDAR

Hem yeni iPad Pro 11 inç hem de yeni iPad Pro 12.9 inç modellerinde aynı kamera sistemi kullanılıyor. Bu iki yeni geniş açılı iPad Pro kamera sensörlerine, bir de yeni LiDAR tarayıcı sensörü eşlik ediyor.

LiDAR nedir?

LiDAR yani Light Detection and Ranging ifadesini Işık Değişimi ve Tespiti olarak çevirmek mümkün. Bu tarayıcı ile birlikte kamera önündeki cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini çok daha net bir şekilde tespit etmek mümkün hale geliyor. Böylece 3 boyutlu dijital bir harita hazırlanabiliyor.

iPad Pro LiDAR

Öyle ki NASA’nın çeşitli gezegen keşif araçlarında dahi LiDAR teknolojisi güvenilir bir şekilde kullanılabiliyor. iPad Pro 2020 modeli ile birlikte ise Apple, bu teknolojiyi mobil dünyaya kazandırmış durumda.

Yeni iPad Pro LiDAR özelliği AR teknolojisini geliştiriyor

Apple tarafından açıklanan bilgilere göre iPad için özelleştirilmiş bu LiDAR tarayıcı, yaklaşık 5 metrelik bir alan içindeki ışık yansımaları üzerinde aktif olarak ölçümleri başarılı bir şekilde yapabiliyor. Yani yaklaşık 5 metrelik uzaklıkta yer alan cisimlerin net uzaklıkları ve derinlikleri, en az hata ile ölçülebiliyor ve 3D haritası çıkartılabiliyor.

iPad Pro LiDAR

Apple, foton seviyesinde ve nano saniye hızlarda tespitler yapılabildiğine dikkat çekiyor. Dolayısıyla kameranın hızına herhangi bir şekilde negatif etkisi olmayacağı vurgulanıyor.

iPadOS hem donanımın hem de yazılımın bir arada çalışması konusunda etkili bir rol üstlenmiş. Böylece kamera ve LiDAR teknolojisini, AR yani Artırılmış Gerçeklik teknolojisi için bir arada çalışacak hale getirmek mümkün olmuş.

Bu yeni kamera seti ile birlikte Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ve oyunları, çok daha verimli bir şekilde kullanılabilecek. Zira hem iPad Pro LiDAR ile çok hızlı ve çok doğru modelleme yapabilecek hem de yeni iPadOS bu verileri AR için kullanılabilir hale getirecek.

iPad Pro LiDAR

Yüzey ve derinlik belirlemelerinin artırılması, uygulamaların ve oyunların yeteneklerini de artırıyor. Özellikle belirli cisimlerin üzerinde ve arkasında konumlandırma yapılması, AR teknolojisi için üzerinde durulan detaylardan oluyordu.

Nitekim LiDAR ile birlikte özellikle cisimlerin arkasında sanal bileşenler oluşturmak kolaylaşıyor.

Yeni kullanım alanlarının ortaya çıkmasının yanı sıra, mevcut AR uygulamaları ve AR oyunları, iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği ile çok daha hızlı kullanılabilecek. Bu noktada ölçüm ve takip uygulamalarının çok daha verimli bir hale geleceğine dikkat çekiliyor.

İkinci kamera ve lazer tarayıcılardan çok daha verimli

Elbette belirtildiği gibi uzun bir süredir AR uygulamaları için derinlik ve mesafe ölçümü mobil cihazlar tarafında sağlanıyordu. Özellikle Apple, Sanal Gerçeklik teknolojisinin ilk günlerinden bu yana ısrarlı bir şekilde VR teknolojisinin değil, AR teknolojisinin geleceğine inandığını vurguluyordu.

iPad Pro LiDAR

İkinci kamera yardımı ya da lazer sensör çözümleri ile isimlerin derinlikleri ve uzaklıkları belirlenmeye çalışıyordu. Lakin bu yöntemler hem mobil işlemci üzerinde beklenenden fazla yük oluşturuyor hem de doğruluk konusunda çeşitli sorunları meydana getirebiliyordu.

Ayrıca yazılım tarafında kameradan alınan verilerin 3D harita haline getirilmesi için çok daha fazla çalışılması gerekliliğini ortaya çıkartıyordu. Nitekim ortaya verimlilik konusunda birçok soru işareti çıkıyordu.

iPad Pro özellikleri arasında yer alan LiDAR tarayıcı ile birlikte ise hem bu verimlilik sorunları aşılmış oluyor hem de çok daha hızlı ve doğru sonuçlara ulaşarak 3D harita oluşturmak mümkün oluyor. En azından Apple’ın iddiaları şu an için bu yönde beliriyor.

iPhone LiDAR özelliği AR teknolojisini çok daha öteye taşıyabilir

Apple iPad Pro ile attığı bu yeni adımı, gelen yeni bilgilere göre iPhone tarafında da atabilir. Daha önce de belirtildiği gibi Apple, ilk yıllardan bu yana Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin gelişimi üzerinde ciddi yatırımlar yapıyor.

Dolayısıyla 2020 iPhone modelinde olmasa da 2021 iPhone modelleri ile birlikte iPad Pro tarafında kullanmaya başladığı LiDAR tarayıcı sensörü, iPhone tarafında da kullanmaya başlayabilir.

iPhone ile çok daha geniş bir kitleye ulaşacağı hesaba katıldığında, AR’nin çok daha önemli bir konuma ulaşması sağlanabilir. Elbette ki Apple, ilk olarak iPad tarafında bu teknolojisinin neler yapabileceğini hem kendi uygulamaları hem de iPadOS geliştiricileri ile birlikte göstermeye çalışacaktır.

Nitekim kullanıcıların ve sektörün geri dönüşleri, iPhone tarafındaki kullanım kararının sonucu anlamına gelecektir.

Apple ARKit framework ile geliştiricilerin kullanımına açılacak olan bu teknoloji, mobil taraftaki Artırılmış Gerçeklik uygulamalarının önemli ölçüde gelişimini artıracak gibi görünüyor.

Apple Car çalışmalarında da LiDAR kendini gösteriyor

Son olarak belirtmek gerekirse mobil tarafta iPad ve iPhone öncesinde Apple’ın bu konuda çalışamaları bulunuyor. 2015 yılından bu yana Apple Car olarak isimlendirilen otonom araç sistemi çalışmalarında LiDAR teknolojisi kendini gösteriyor. Otonom yani sürücüsüz araçlarda LiDAR tarayıcılar oldukça önemli bir yere sahip.

iPad Pro LiDAR

Nitekim Apple, mobil taraftaki kullanımdan önce, yıllardır LiDAR tarayıcı üzerinde çalışmalar yapıyor. Dolayısıyla bu konuda Apple’ın ciddi olarak tecrübe kazanmış bir ekibinin olduğu söylemek, hiç de yanlış olmayacaktır.

Mobil dünyaya iPad Pro 2020 ile giriş yapan bu teknoloji, 2020 yılının sonlarına doğru detaylı sonuçları ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Böylelikle atılan bu yeni adımın, sektörde nasıl etkileri olacağı da yıl sonuna doğru daha net bir şekilde yorumlanabilecek.

Son olarak belirtmek gerekirse başlangıç fiyatı yeni iPad Pro 2020 için ülkemizde 6399 TL olarak belirlendi ve kısa bir süre içerisinde kullanıcılarla buluşmaya başlayacak. Bundan sonraki süreçte de yeni teknolojinin ilk örnekleri kendini göstermeye başlamış olacak.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bir android windows taraftari olarak apple dan urun alacak oldam sadece en fazla ipad alirim. cunku birkac seneye cok fazla rakibi olacak fakat simdilik performans konusunda yakalayacak fazla tablet yok ama oyun konusunda degil cunku oyun konusunda huawei ve samsung un tableti daha basarili. 14 inclik macbook almak yerine ipad alinabilir. cizim yapanlar icin dah iyisi yok rakip olarak galaxy tab s3 ve usti samsung tabletler var. sadece cizim fotografla ugraacaklar almali yokda 6000 vermeye gerek yok. 3000 tl ye tab s6 alinabilir hem is hem oyun hem cizim fiyatina gore cok iyi. ayni yazilimlar androiddede mevcut. asil konuya geliyim. evde cani sikilinca telefonunda ar kamerayi aciyim diyen var mi? onun yerine oyun acarsiniz. simdilik fiyat artirmaktan baska birsey yapmayacak. gereksiz oldugunu dusunuyorum.

" Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPad Pro LiDAR tarayıcı özelliği neden önemli? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 2. 2 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 3. 3 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 4. 4 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 5. 5 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 6. 6 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 7. 7 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 8. 8 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 9. 9 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!