Yeni iPad Pro sonrası Lidar tarayıcılı iPhone konsepti!


20 Mart 2020 Cuma 19:05
Yeni iPad Pro sonrası Lidar tarayıcılı iPhone konsepti!

Geçtiğimiz günlerde duyurulan, yeni iPad Pro‘dan sonra Lidar tarayıcılı iPhone konsepti ortaya çıktı. Yeni iPad‘lerin kamerasında konumlandıran yeni özellik, konsept bir tasarımla yeni iPhone‘da uygulandı.

Yeni iPhone modelleri merakla beklenirken yeni özellikler de konuşuluyor. Lidar Tarayıcılı sistemin iPhone‘larda bulunmasıyla birlikte, 3 boyutlu çalışma imkanı gelecek. 3 boyutlu çalışma beraberinde birçok yenilik getirecek.

Lidar tarayıcılı iPhone konsepti tasarlandı

iPad Pro 2020‘nin duyurulmasının ardından yeni Lidar tarayıcı, oldukça dikkat çekti. LiDAR sistemi için “Light Detection and Ranging” yani “Işık değişimi ve tespiti” isimlendirmesi yapılıyor. Bu sistem sayesinde sensörün görüş alanı içinde olan bölgede ışıkla tarama yapılıyor. Bu taramanın sonucunda ortamın 3 boyutlu bir haritası çıkarılıyor.

3 boyutlu harita için ışığın yansıması ve şiddeti baz alınıyor. Sensörün yaydığı ışığın geri dönüşü ve geri dönüşteki şiddetine göre mesafe ölçümü yapılabiliyor. Bunun sayesinde de ortama ait bir harita oluşturuluyor.

Lidar Tarayıcılı iPhone

5 metrelik alanda çalışma yapıp, verileri elde edebilen LiDAR sistemi, AR (Artırılmış Gerçeklik) uygulamaları kullanılabiliyor. Yazılım sayesinde gösterilecek nesnelerin, sistemle yapılan mesafe ölçümlerine göre konumlandırılması gerekiyor.

Oyun teknolojisine de katkı sunan bu özellik, yüksek kaliteli fotoğraflar çekilmesini de sağlıyor. Özellikle portre modu çekimlerinde öne çıkan derinlik ölçümü daha başarılı şekilde yapılabilecek.

Daha önceden ikincil kamera ile yapılan işlemlerin yeni sensörle yapılması, veri kalitesini de yükseltecek. Gelecek olan iPhone modelinde bu özelliğin yer alıp almayacağına dair bir bilgi henüz bulunmuyor.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni iPad Pro sonrası Lidar tarayıcılı iPhone konsepti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPad Pro sonrası Lidar tarayıcılı iPhone konsepti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPad Pro sonrası Lidar tarayıcılı iPhone konsepti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar