Okunma

Karşınızda Yeni Nesil iPhone!


24 Mayıs 2009 Pazar 13:13
Karşınızda Yeni Nesil iPhone!

GSM operatörleriyle işbirliği içinde özel paketlerle sunulan Apple iPhone 3G’nin yakaladığı başarının ardından sıra geldi Apple’ın üçüncü akıllı telefon modeline. Marka sadece 2 model üreterek akıllı telefon pazarını zorlamayı başardı. Buradaki en önemli faktörlerden ilki Apple’ın müthiş pazarlama yeteneği, ikincisi ise yine ilkine bağlı olmakla beraber GSM operatörlerine iPhone satabilmek için istediği paketleri onaylatması.


İşte yeni iPhone’un çıplak yeni arka yüzü

Dünyada mobil interneti en fazla kullananlar iPhone kullanıcıları çünkü Apple’ın cihazını sattırma koşulu sınırsız (ama aslında sınırlı) internet paketi üzerine kurulu. Neyse, gelelim yeni iPhone 4G’ye (veya 32GB iPhone 3G’ye). Her yıl olduğu üzere bu yıl da özellikler üzerine ciddi tahminler yürütülüyor. Sızan bilgiler derleniyor ve işte karşınızda yeni nesil iPhone deniyor. iPhone 4G’nin (ki bu isim kesinleşmiş değil, daha çoook (!) isim alternatifi var) yeni özelliklerinin şöyle olması bekleniyor.

*Mevcut kapasitelerin yerini 32GB ve 16GB versiyonlarının alması bekleniyor. Yani yenilik olarak 32 GB sunulmuş.

*Fiyatların ise 199 ile 299 dolar şeklinde yeniden ayarlanması muhtemel. Elbette kontratlı satışlar devam edeceği için bunlar salt fiyatlar olmayacaktır. Yani toplam bedel bunun çok üzerinde olmaya devam edecektir.

*Mobil dünyada standart 5 MP oldu ama iPhone en azından selefine göre daha iyi bir kamera ile 3,2 megapiksel’e yükselmiş.


Sızan iPhone 4G görüntülerinden birisi (resmi değil)

*İlk sürümlerdeki büyük eksiklik olarak görülen video kayıt yeni iPhone 4G’de var. Üzerine gerçekten yenilik yapmışlar diyebileceğimiz video düzenleme de eklenmiş.

*MMS üzerinden resim ve video gönderimi artık mümkün hale getirilmiş. Akıllı telefon diye daha önce sunulan önceki iki nesilde bulunmayan MMS’i iPhone’da görmek sevindirici.

*Ön yüzde görülen metal çerçeveye veda edilmiş. Beğenenler için üzücü, beğenmeyenler için sevindirici bir tasarım değişimi.

*Samsung’un kullandığı AMOLED’in bir adım gerisinde dahi olsa, yeni iPhone’da yeni ekran akımı olan OLED ekrana geçiş yapılması sevindirici.


Ön yüzde de kamera görülüyor

*Mevcut iPhone’un pil ömründen şikayet edenler için iyi bir haber olarak pil ömrü 1,5 kat artırılmış.

*Oyun severler için gelecek adına önemli haberlerden bir diğeri ise RAM ve işlem gücü iki katına çıkarılması. Bu cihazın şişmesinden ve ağırlaşmasından şikayet edenler için de iyi haber.

*Bütünleşik FM vericisi yerleştirilmiş. Bu sayede büyük ihtimalle otomobillerde FM bandına yayın yapılabilecek.

*Arka kısımdaki Apple logosu ışıklandırılmış. Daha çok Apple reklamı ve daha havalı bir görünüm elde edilecek.

*Daha şık ve dikkat çekici bir tasarıma kavuşulmuş. Bu konu zaten Apple’ın usta olduğu alanların başında geliyor.


Beyaz renk opsiyonu daha pahalıya işaret ediyor

*Bütünleşik pusula eklenmiş. GPS’in desteğinden yararlanılarak artık pusula kullanmak daha kolay.

*Kamera, GPS, pusula ve Google Haritaları arasında devrimsel bir kombinasyon ile resim ve fotoğraf bilgileri hakkındaki bilgiler ayırt edici şekilde geliştirilmiş. Diğer akıllı telefonlarda gördüklerimizden daha etkileyici olmasını umuyoruz.

*GPS ile yönlendirmeli navigasyon desteği getirilmiş. Özellikle Amerika’lılar bu habere bayılacaklar. 3,5 inç ekranda, cebinizden çıkan bir cihazla navigasyon keyif verecektir.


Çin işi çakma iPhone değilse yeni iPhone daha yetenekli görünüyor

*Piyasaya çıkış tarihi olarak ise 17 Temmuz 2009 belirlenmiş. Bakalım ülkemize önce hangi operatörle gelecek ve ne gibi bir paketle sunulacak?

:: iPhone 4G hakkındaki düşünceleriniz ile önceki iki iPhone hakkındaki karşılaştırma fikirlerinizi burada paylaşabilirsiniz.

 
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Karşınızda Yeni Nesil iPhone!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    süper

" Karşınızda Yeni Nesil iPhone! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Karşınızda Yeni Nesil iPhone! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Karşınızda Yeni Nesil iPhone! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "