Okunma

Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak!


15 Haziran 2018 Cuma 08:00
Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak!

Apple, rakibi Samsung tarafından iPhone akıllı telefonunun kopyaladığını sıklıkla dile getiredursun, bu defa kendisi bir HTC özelliğini kendi cihazına getirmek istiyor gibi gözüküyor. Bu defa iPhone HTC ve Google özelliği ile kullanıcılara yeni bir deneyim sunmak hedefinde.

iPhone HTC Edge Sense ve Google Active Edge özelliğini kullanabilir!

Apple tarafından gerçekleştirilen ABD Patent ve Marka Ofisi başvurusu ile gelecekteki iPhone modellerinin kenar sensörleri ile gelebileceği ortaya çıkmış durumda. HTC U12 Plus modelinde bu özelliğe Edge Sense 2, Google Pixel 2 modelinde ise Active Edge dendiğini hatırlatalım.

Bu özellik ile iPhone modellerinde kenar düğmelerinin kaldırılması ve cihaza sıkma algılama özellikli deforme edilebilir kenarlar eklenmesi hedefleniyor. Şirketin bu mevcut teknolojiyi alarak daha kullanışlı hale getirmek üzere önemli planları bulunuyor.

Sıkma özelliğinin ilk başlarda kullanıcılarca Apple’ın 3.5 mm kulaklık girişini cihazdan kaldırdığı zamanlardaki gibi eleştirebileceği düşünülüyor. Öte yandan tabii ki kullanıcıların düğmesizliğe de alışacağı belirtiliyor. iPhone X ile Ana Ekran tuşuna vedayı bu duruma benzetebiliriz.

iPhone HTC

Patent başvurusunda, elektronik cihazların kullanıcılardan çeşitli mekanizmalarla girdi alabileceği ifade ediliyor. Bu mekanizmaların tuşlar, düğmeler, harici girdi cihazları ve dokunmatik ekranlar olabileceğine işaret ediliyor. Öte yandan girdi mekanizmaların elektronik cihaz üzerinde alana ihtiyaç duyduğuna ve cihazın estetiğini etkilediğine vurgu yapılıyor.

Harici girdi cihazlarının ise alana ihtiyaç duymadığı ancak bu sefer de bir çeşit konektör kullandığı, bunların da taşınabilirliğe zarar verdiğine dikkat çekiliyor. Elektronik cihaz için güç algılama hisseden bir muhafazanın ise sıkma ile gerçekleşen gerinme ile yan tuşların yerine geçebileceği anlatılıyor.

Bu detayları bir kenara bırakırsak, özetle sonraki iPhone modelleri kendi sıkma algılama sensörlerine sahip kenarları ile hem yeni bir tasarıma hem de yeni ekstra bir kullanıcı deneyimine ev sahipliği yapacak. Artık Apple buna da iSense mi der bilemiyoruz. Bunun bir patent başvurusu olduğunu ve kesin olarak uygulamaya geçemeyebileceğini de hatırlatalım. Yani iPhone 9, iPhone XI veya iPhone XI Plus ile bu özelliği görme gibi bir lüksümüz henüz yok.




yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak!”

 1. Yarali ceylan dedi ki:

  Appinize data modu eklemelisiniz . Basarilar

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şimdi HTC yaptı kimse yapmadı Apple yaptı moda olur her üretici kullanır Apple der bu benim teknolojim.

  1. Yakuşukşu brn dedi ki:

   Demez Htc nin patenti var zaten yaptığı teknoloji de çok büyük birşey değil opsiyon gibi

" Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni iPhone HTC ve Google özelliğini kopyalayacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "