Yeni kara delik manyetik kaos girdabını gösterdi


25 Mart 2021 Perşembe 12:36
ABONE OL
Yeni kara delik manyetik kaos girdabını gösterdi

Bir kara deliğin yeni ve ayrıntılı çekimi, gökbilimcilere bu kozmik “canavarların” nasıl davrandığına dair benzeri görülmemiş bir bakış sağladı. Elde edilen yeni görüntü, gizemli manyetik kuvvetlerin sarmal çizgilerini ortaya çıkarıyor. Dünyadan yaklaşık 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan devasa M87 gökadasının merkezindeki kara deliğin samimi portresi, bilim insanlarını heyecanlandırdı.

Bilindiği üzere kara delikler evrene dağılmış durumda hemen hemen her galakside bulunur. Ancak davranışları astronomideki en ilgi çekici gizemlerden biri olmaya devam etmekte. Yeni görüntünün, kara deliğin maddeyi nasıl şiddetle yuttuğunu ve enerjik fıskiyeleri çekirdeğinden nasıl dışarı fırlattığını tasvir etmeye yardımcı olduğu belirtiliyor.

Kara deliğin yeni görüntüsü önemli bilgiler sunuyor

Yeni fotoğraf, 2019‘da deliğin ilk fotoğrafını çeken aynı uluslararası radyo gökbilimciler ekibi tarafından çekildi. O zamandan bu yana geçen iki yıl içinde, 300‘den fazla bilim insanı küresel bir projenin parçası olarak bu görüntüden ortaya çıkan verileri inceliyor.

İnceleme sonucunda araştırmacılar deliğin ağzını çevreleyen koyu turuncu ışığın büyük bir kısmının haritalanabilen ve benzeri görülmemiş ayrıntılarla ölçülebilen manyetik enerji alanından süzüldüğünü keşfettiler.

Ek olarak M87 galaksisinin süper kütleli kara deliğimim her zamankinden daha keskin göründüğünü belirtelim.

Bu yüzden, polarize güneş gözlüklerinin bir çift radyo-astronomi eşdeğerini takan astronomlar, içe doğru akan farklı manyetik enerji hatlarını ortaya çıkarmak için kozmik bedene odaklanıyor.

Event Horizon Teleskobu’nun Polarimetri Çalışma Grubu koordinatörü Ivan Marti-Vidal, sonucun “önemli bir kilometre taşı” olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Ivan yeni görüntünün, gökbilimcilerin ilk görüntünün arkasındaki fiziği daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Son olarak yeni görüntünün, manyetik türbülansın bir kara deliğin kozmik malzemeyi yutup maddeyi evrene fırlatma yeteneğinde oynadığı role işaret ettiğini belirtelim. Gökbilimciler hala bu kaosa neyin yön verdiğini anlamaya çalışıyorlar.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

A70 Dan bir message geliyor hiç gitmiyor yazıyor ki USB connector connected but nasıl bir şey bir video çözüm olarak yapa bilirsiniz lütfen

vatandaş
vatandaş
16 gün önce

Beyler samyolunun deliğine girsek andromeda da çıkarmayız?

" Yeni kara delik manyetik kaos girdabını gösterdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni kara delik manyetik kaos girdabını gösterdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni kara delik manyetik kaos girdabını gösterdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!