Okunma

Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş!


05 Mayıs 2014 Pazartesi 05:50
Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş!

Apple‘ın geçtiğimiz hafta içinde sessiz sedasız satışa sunduğu ve buradaki haberimizde sizlerle paylaştığımız yeni Macbook Air‘lar için ilk bencmark testi gerçekleştirildi. Macrumors sitesi tarafından yapılan testler, güncellenmiş işlemcisine rağmen yeni Macbook Air‘ların bir önceki neslinden yavaş olduğunu ortaya çıkardı.

Günlük kullanıma yönelik test

Test edilen dört cihaz 2013 ve 2014 Macbook Air modelleri oldu. 2014 model Macbook Air’ların 1.4 GHz Core i5 işlemcisine karşın, 1.3 GHz Core i5 işlemcili 2013 model Macbook Air‘lar yeni nesillerine ciddi bir fark attı. Testte toplam 6GB büyüklüğünde dosya ve klasör kopyalama, arşivleme ve arşivden çıkarma işlemleri gerçekleştirildi.

Ciddi fark var

2014 model 11 inç Macbook Air her üç işlemi sırasıyla 53.9, 517, 127.1 saniyede gerçekleştirirken, aynı cihazın 2013 modeli 28, 370.8 ve 43.5 saniyede işlemi tamamladı. Benzer sonuçlar 13 inç Macbook Air için de geçerli. Bu modelin yenisi işlemleri 38.6, 406 ve 86.2 saniyede tamamlarken 2013 modeli 34.8, 367.8 ve 46.6 saniyede tamamladı. 

Nedeni üretici ve hız farklılıkları

2014 ve 2013 model Macbook Air‘lar arasındaki performans farkının bazı testlerde iki katın üzerine çıkmış görünmesi, yeni Macbook Air almayı düşünenler için ciddi soru işaretleri yaratabilir. Test edilen Macbook Air modelleri arasındaki bu fark, tüm modellerde farklı üreticilerin SSD‘lerinin kullanılması ve aralarındaki hız farkına bağlanıyor.

:: Yeni Macbook Air alacak olsanız bu testler kararınızı etkiler miydi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  md760 ta 1 gb ekran kartı olup
  md761 de 512 koymak kadar saçma olmuş 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Test etmiyorlar galiba. Ama 2013 air ile ilgili enteresan bir durum olabilir. Bu air lar mac Pro ları da tokatlamıştı.link: *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ssd li zaten.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Gene iki kata kadar hızlı diye satarlar merak etmeyin

 5. SDN Okuru dedi ki:

  niye ucuz yaptıkları belli oldu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Amaan takariz SSD dert ettikleri şeye bak

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Niye böyle bir şey yaptılar ki? SSD markası neydi eskiden şimdi ne oldu?

" Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Macbook Air Eskisinden Yavaş! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "