Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir


28 Temmuz 2020 Salı 21:00
Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir

Yeni nesil AirPods, normal kulaklıkların etkili olmadığı çeşitli durumlarda kaliteli ses sağlamak için kemik iletim teknolojisi ile gelebilir. Apple’ın bu hamlesi, özellikle kablosuz kulaklık alanında büyük bir değişime neden olabilir.

Yeni nesil AirPods kemik iletim teknolojisi ile gelebilir

Kulaklıklarda kaliteli ses arayan kişilerin aslında aradığı teknoloji olan Bone Conduction (kemik iletim teknolojisi), Apple’ın kablosuz kulaklıkları için sunacağı yeni bir teknoloji olabilir. Peki bu teknoloji aslında nedir?

Bone Conduction adı verilen teknoloji, aslında 18. yüzyılda Ludwing Van Beethoven tarafından bulunmuştur. Ünlü besteci neredeyse sağır olduğu için, bestelerini yaparken piyanosuna bağlı bir çubuğu, parçasını çalarken ısırdığında, çene kemiğinin sesi iç kulağına iletmesi sayesinde duyabildiğini keşfetmiştir.

Ses iletiminin, kulaklıklar ile sesi kulak zarına ileterek değil de, kafatası ve çene kemikleri ile kulak zarını geçerek direkt iç kulağa iletildiği ses iletimi teknolojisi olarak açıklayabiliriz. Kemik iletiminin yararını sınırlayan bazı sakıncaları da bulunuyor. Bunlardan ilki yüksek frekanslarda çalışabilmesidir. İnsanlar tipik olarak 20 Hz ile 20.000 Hz arasındaki sesleri kayıpsız duyabiliyor. Kemik iletimi ise sadece 4.000 Hz’in alt seviyelerinde etkilidir ve ses kalitesi daha yüksek Hz aralıklarında bozulur.

Geçtiğimiz Salı günü Apple’ın ABD Patent ve Marka Ofisi’nden “Ses kompresörleri kullanılarak çok yollu ses stimülasyonu” başlıklı bir patent aldığı ortay çıktı. Apple, kemik iletimi ile ilgili sorunların kısmen standart hava iletim yöntemlerinin desteği ile hafifletilebilir olarak değerlendiriyor.

yeni nesil airpods kemik iletim teknolojisi

Ses sinyalleri yüksek frekanslı bileşenler, orta frekans bileşenleri ve düşük frekanslı bileşenlerden oluşan üç kategoriye ayrılıyor. Orta frekanslı ve düşük frekanslı bileşenler daha sonra dinamik aralığı azaltmak için kompresörler kullanılarak işleniyor ve kombine bir bileşen halinde bir araya getiriliyor.

yeni nesil airpods kemik iletim teknolojisi

Bu kombine sinyal daha sonra kullanıcının kafatası üzerinden kemik iletimi kullanılarak gönderiliyor. Kemik iletimi yoluyla gönderildiğinde etkili olmayan yüksek frekanslı bileşen, bunun yerine normal olarak havaya gönderilerek rahatsız edici olmayan kaliteli ses ortaya çıkıyor. Apple’ın kemik iletimi teknolojisi için 2014 ve 2015 patent başvuruları, kablosuz kulaklıkları için uzun yıllardır çalıştığını ortaya koyuyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar hiç boşuna beklemeyin piyasada bir sürü kemik iletimli model var birini alıp deneyin ilk gününden iade edeceksiniz

" Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni nesil AirPods önemli bir özellikle gelebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar