Okunma

Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi!


23 Aralık 2015 Çarşamba 11:30
Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi!

Otonom sürüş sistemlerini desteklemek amacıyla geliştirilen yeni harita sistemi sayesinde, GPS’ten gelen verilerle aracın ön kısmına yerleştirilen kamera bilgilerini harmanlayan yapay zeka teknolojisini araçlarda kullanmaya hazırlanan Toyota, bu sayede sistemi çok daha basite indirgemeyi amaçlıyor. Toplanan verileri, data merkezine gönderip burada otomatik olarak birleştirilmesini ve doğrulanmasını sağlayarak yüksek hassasiyete sahip bir dünya haritasının oluşturulmasını hedefleyen Toyota, bu konuda önemli bir adım attı. 

Lazere İhtiyaç Duymuyor

Bu sistem sayesinde, halihazırda otonom sürüş sistemleri üzerinde Ar-Ge çalışmalarını sürdüren şirketlerin geliştirdikleri prototiplerde yer verdikleri 3 boyutlu lazer tarayıcıları ortadan kaldırmayı hedefleyen Toyota, yeni nesil harita okuma sisteminin her araca uygulanabilir olmasını amaçlıyor. Otonom sürüş sistemleri konusunda atılmış önemli adımlardan biri olarak görülen bu sistem, lazer tabanlı sistemlerindeki anlık görüntü tarama, işleme, doğrulama gibi yüksek enerji ve zaman kaybına neden olan süreçleri de ortadan kaldırıyor.

2020’de Yollarda Olacak

Her ne kadar Toyota’nın geliştirmiş olduğu bu sistem şimdilik yüksek yanılma olasılığına sahipmiş gibi görünse de, aynı sistemi kullanan araçların topladıkları verilerin artması ile bu konuda kusursuza yakın netlikte veriye erişmenin mümkün olabileceği iddia ediliyor. Ayrıca sistemin düz yoldaki en yüksek hata payının şu anda yaklaşık 5 santimetre olduğu belirtiliyor. Toyota 2020 yılından itibaren seri üretim modellerine bu sistemi entegre etmeyi hedefliyor. 

 :: Toyota’nın bu yeniliği diğer üreticiler tarafından da kullanılır mı?
yazarAslan Batur

Otomobillerle Aşk Yaşayan Adam” olarak bilinen Aslan, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nde otomotiv editörlüğü yaptı. Aslan, motoru olan her araçla yakından ilgilenip, tecrübe ve izlenimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Olsun artık yeterince teknoloji arttı…

" Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Nesil Haritada Yapay Zeka Dönemi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "