Okunma

Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak?


27 Ocak 2012 Cuma 10:30
Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak?

Microsoft‘un oyun konsolu olan Xbox 360‘ın özellikle disk kapasitesinin sınırlarını zorlaması ve grafik konusunda da artık tepe noktaya gelinmesi, yeni Xbox dedikodularının artmasına sebep oldu. Bu yıl en azından ortaya çıkması beklenen yeni Xbox‘da güzel haberler gelmeye başladı.

Oyunlar blu-ray olacak

Microsoft‘un disk kapasitesine kökten çözüm aradığı ve çözümü de blu-ray kullanmakta bulduğu söyleniyor. Şuan için çift katman DVD kullanan ve yeni teknolojiyle çift katmanlara artı 1 GB daha koyan Xbox, buna rağmen 2-3 çift katman DVD‘ye sahip oyunlarla dolu. Oyuncuları sıkan bu durumun çözümü ise teknolojilere baktığımızda blu-ray gibi gözüküyor.

Xbox 360 ilk piyasaya çıktığında HD DVD ünitesiyle satılmış, fakat HD DVD, blu-ray teknolojisine yenilerek tarih olmuştu. Tabii tarih olmasındaki en önemli etkenlerden biri de Xbox 360‘ın HD DVD’ye yazılmış oyunlar kullanmamasıydı. Bu yüzden oyunlarda kapasite sorunu sürekli devam etti. Yeni Xbox‘da blu-ray teknolojisinin kullanılması ise oldukça yüksek gözüküyor.

Blu-ray‘in halen önü açık bir teknoloji olduğunu ve gelişmekte olduğunu düşünürsek PlayStation 4‘ün de yine blu-ray kullanması bekleniyor. Bu da iki konsolu disk kapasiteleri bakımından aynı yere getirecektir. Tabii blu-ray’i Sony‘nin geliştirdiğini düşünürsek yine bir fark oluşturabilir.

Kinect 2 geliyor

Bir diğer haber ise Kinect 2‘nin geleceği yönünde. 2010 yılının Kasım ayında piyasaya çıkan Kinect, elinde hiçbir şey olmadan sadece kamera yoluyla cihazı kontrol etmemizi ve oyun oynamamızı sağlıyordu. Kontrol sizsiniz adıyla satılan Kinect, getirdiği yenilik bakımından kısa sürede 10 milyon barajını aştı.

Henüz çok sağlam oyunu olmayan, sadece bu sene Nisan ayında çıkması beklenen Kinect Star Wars ile biraz heyecan yaratan Kinect’in yeni versiyonunun da yapıldığı söylentiler arasında. Yeni Xbox’ın Kinect 2 ile birlikte satılacağı, Kinect 2’nin dahili olarak geleceği söyleniyor. Hatta Kinect 2‘nin geriye dönük uyumunun olmayacağı, yani Xbox 360’a bağlanamayacağı yüksek ihtimal.

Kinect’in oldukça başarılı olduğunu düşünürsek Kinect 2’de nasıl bir yenilik getirilecek şuan kestiremiyoruz. Ancak anlaşılan Kinect 2‘yi geliştiriyorlarsa Kinect’e yenilik desteği şimdiden kesilmiş diyebiliriz. Hatta Kinect 2 için oyunlar projelendirilmeye başlanmış bile.

Yeni oyun kolu

Son söylenti ise yeni Xbox‘ın oyun koluyla ilgili. Şuan için özellikle FPS oyunlarında PlayStation 3‘ün klasik oyun koluna göre çok daha iyi deneyim yaşatan Xbox 360‘ın kolu, tasarımcıların elinde yeniden yaratılarak yeni Xbox’a dahil olacak.

Yeni kolun biraz daha hafif olacağı ve tasarım itibariyle elde tutuşu en kolay hale getireceği söyleniyor. Zaten iyi olan kolun şu an için oyuncular tarafından dillendirilen en büyük eksisi pil yeri. İki kalem pil takılan altındaki büyük yer kolun ağır olmasına da sebep oluyor. Oyuncular, artık şarjlı  bir oyun kolunun gerektiğini düşünüyor. Yeni Xbox ile gelecek kolun şarjlı olma ihtimali de oldukça yüksek.

Microsoft‘un geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkardığı hareket algılayıcılı direksiyonu da göz önünde bulundurursak belki yeni Xbox oyun kolunda hareket algılayıcı desteği olabilir. Tıpkı Sixaxis gibi.

Yeni Xbox başarılı olur mu?

Bütün ihtimalleri toplayacak olursak yeni Xbox‘ın, Xbox 360’ın bazı açıklarını kapayacağını söyleyebiliriz. Blu-ray desteğinin gelecek olması Xbox 360 için büyük bir avantaj. Sadece blu-ray oynattığı için PlayStation 3’ü tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Yeni arayüzle birlikte oyunun yanında akıllı televizyon sistemi haline gelen Xbox, blu-ray ile birlikte salondaki eğlence araçlarından biri haline gelecek. Kinect‘i de hesaba katarsak Xbox 360 her yönden eğlenceli bir cihaz olacak.

Şu anki kolun yenilenmesi de büyük bir avantaj. FPS tarzındaki oyunlarda tercih sebebi olan kol, eğer başarılı iyileştirmeler yapılırsa çok daha avantajlı olabilir. Ancak Wii U gibi kola ekran gelmesi ise Microsoft’un gündeminde olduğunu düşünmüyoruz.

Tek gözüken sorun Kinect 2 gibi. Aslında Kinect 2, Kinect‘ten daha başarılı bir cihaz olacak ve yeni Xbox ile birlikte dahili satılacaksa aslında sorun yok. Fakat sorun, Microsoft‘un şu an satışta olan Kinect’ten desteğini erkenden çekmiş olma ihtimali. Bunu da zaman gösterecek. Görünüşe göre yeni Xbox sağlam adımlarla geliyor.

Bakalım oyun konusunda da özel oyunlarıyla fark yaratabilecek mi?

:: Sizce yeni Xbox başarılı olur mu?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak?”

 1. Kutay dedi ki:

  Mevcut konsollara olan projelere baktığınımızda bu yıl duyurulmaması gerekiyor önümüzdeki yılbaşı duyurulup 2014 yılbaşı veya tatil sezonunda çıkacağını düşünüyorum.

 2. zuvay nidya dedi ki:

  kesinlikle 2014 asga cikmaz….
  yeni xbox 360…
  playstation sahibinde duyduk yeni ps cikmasina daha cok zaman var suanki konsollar en yüksek kapasitede ***** blueray yüzünden adamlar yeni konsol cikarmazlar…suanki oyunlar hepsi biririnden ***** belki kendi tasarladigi oyunlar tabiki diger rakiplerinde ***** yinede söylüyorum 2014 asaga cikmaz bu konsollar,,,haaa haber kismindaki resimler iseeee gercek tasarimlar ***** xbox wirless pad ise bende var nu sayfadan özel yaptiriabilir…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  eğer yeni xbox’ta yazı da belirtilenler yapılırsa, tartışmasız 1 numaralı konsol olur. blu-ray şu an için çok büyük bir handikap değil. ama yani çıkacak sürümde olmaması çokı büyük eksiklik olur.

  oyun kolunun pille çalışması gerçekten çok büyük dezavantaj. hem ağırlığı arttırıyor, hem de oyun ortasında kalakılyorsunuz aniden. bu açıdan şarjlı bir kol kesin kesin lazım

  ilk sayfadakine benzer tasarımlı bir ürün çıkarsa da tadından yenmez.

  kinect 1-2 farketmez. 2’nin birden çok fazla değişiklik getireceğini düşünmek anlamsız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bende yeni Xbox’ı bekliyorum.

 5. rohirrim dedi ki:

  ben xbox almayı düşünüyorum ama sırf yenisini beklediğim için hala almadım… yenisi çıkınca almak lazım… artık maalesef PC’ye her oyun yapılmıyor… oyun tutukunları için artık bir konsol sahibi olmak şart oldu…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Daha yeni kinect aldım şimdi kinect 2 mi çıkacak 🙁

" Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Nesil Xbox Nasıl Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "