Okunma

Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video


07 Kasım 2011 Pazartesi 12:30
Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video

Yabancıların “Big Brothers” olarak tanımladığı büyük konsol firmaları Sony, Microsoft ve Nintendo‘nun yeni nesil konsolları hakkında ufak detaylara sahibiz. Henüz PlayStation 4 ya da Xbox 720 (ya da isimleri her ne olacaksa) hakkında pek bir bilgimiz yok belki ama Nintendo’nun Wii U platformu ve Sony’nin PS Vita‘sının yolda olduğunu biliyoruz.

Yayımlanan yeni oyun videoları ile birlikte de yeni nesil konsollar hakkında bilgi sahibi olmamız mümkün. En azından yeni nesil oyunculuğunun ne yönde ilerleyeceğini bizlere gösteriyorlar. Sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri yeni nesli en iyi tanıtan 10 video ile baş başa bırakalım.

Keyifli seyirler.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto IV piyasaya sürüldüğünde yeni nesil için en önemli olaylardan biri gerçekleşmişti. Oynanışa ve görselliğe getirdiği yenilikler, oyunlarda yeni standartların belirlenmesinde öncü olmayı başarmıştı.

Aynı sebeplerden Grand Theft Auto V‘in de bu görevi üstleneceğini düşünmek yersiz olmaz. Yüksek ihtimalle bizlerle yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesinden önce buluşacak ama ardından karşılaşacağımız yeni konsolların performans testleri için önemli bir yer tutacağı kesin.

Nintendo Wii U

Yeni nesilde sahip olacağımız konsollara bir örnek olması amacıyla, Wii U‘nun yeni nesil oyunlara getirmeyi planladığı yeniliklere de göz atmazsak olmaz. Bugüne dek görülmemiş tablet kumandası ile oynanış konusunda çığır açabilme kapasitesine sahip dersek yalan söylemiş olmayız.

Sony PS Vita

Büyük ve ağır taşınabilir konsollar, içerdikleri donanımlar göz önünde bulundurulsa dahi kolaylıkla unutulabilirler. Fakat Sony‘nin PS Vita‘sı hiç de böyle olmayacak gibi görünüyor. İnanılmaz donanım gücüne sahip olması ve bu neslin en iyi konsolları ile kafa kafaya gelebilecek durumda olması en önemli kozları.

Ayrıca oynanışa getirdiği yenilikler ve sahip olduğu akıl almaz özellikler sayesinde, oyuncuların en çok sahip olmak isteyeceği el konsolu gibi duruyor. Zaten bu özellikleriyle yeni nesil konsolları şekillendirecek bir adım olabileceğini de söylememiz gerekiyor.

CryEngine 3

CryTek firması 2004 yılında Far Cry‘ı piyasaya sürdüğünden beri grafik konusunda öncü olmayı başardı. Fakat asıl patlamayı 2007 yılında piyasaya sürdükleri Crysis ile yaptılar ve tüm oyun yapımcılarına “bir oyunun grafikleri nasıl hazırlanır?” dersi verdiler.

Şimdi ise firma CryEngine 3‘ü hazırlıyor ve eminiz ki yeni nesil konsolların oyunları bu grafik motoru sayesinde oldukça gelişecektir.

Unreal Engine 3.0

Unreal Engine şu an piyasada olan konsolların dönüm noktası oldu denebilir. Üst düzey birçok yapımın arkasındaki isim olduğunu hatırlatmamıza gerek yok herhalde. İşte bu grafik motorunun bir sonraki versiyonu yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı ve yeni nesil oyunlara büyük bir güç sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

Luminous Engine – Square Enix

Grafik konusunda tarihin en başarılı firmalarından biri olmayı başaran Square Enix, hazırladığı yeni grafik motorunun gerçekliği tartışılırken yayımladığı video ile herkesin ağzını açık bırakmayı başardı. Yeni neslin nasıl olacağı konusuna yeni bir bakış açısı getirmemizi sağladığını da söylememiz gerek.

Augmented Reality

Türkçe karşılığı olarak “Arttırılmış Gerçeklik” tanımlaması yapılan ve bildiğimiz dünyaya ufak ayrıntılar ekleyerek bambaşka bir gerçeklik katmayı başaran bu teknoloji sayesinde, oyunların oynanışı konusunda çığır açılabileceğini söylersek yalan söylemiş olmayız.

Nintendo 3DS ile başlayan ve PS Vita ile çıtayı iyice yükselten bu teknolojiye hayran olmamak elde değil.

Ellerinizi kullanmadan oyun oynamak

Emotiv Systems adlı firma bu teknolojiyi duyuralı üç sene kadar bir süre oldu ve hakkında henüz bir açıklama daha yapılmadı. Fakat başarılan şeyin yeni ufuklar açmak açısından oldukça önemli olduğunu göz ardı edemeyiz.

Zaten firmanın bu demo sürümü yüzde yüz senkronizasyon sağlayamıyordu ve oldukça geliştirilmesi gerekiyordu ama yine de ellerimizi kullanmadan oyun oynayacağımızı düşünmek bile bizleri heyecanlandırmaya yetiyor.

Cloud Gaming

OnLive Systems‘ın başlattığı bu oyun platformu, artık oyun oynamak için sahip olduğunuz donanımlara ya da konsollara ihtiyacınız olmayacağının göstergesi durumunda. Zira internet olan herhangi bir noktadan istediğiniz oyunu oynayabilme fırsatını sizlere sunmayı hedefliyor.

Holographic Oyunculuk

Sanal gerçeklikle birlikte ortaya çıkan bu fikir, hologram görüntüleri sunmaya yarayan sistemler sayesinde gerçeğe dönüşebilecek gibi görünüyor. Yalnızca oyunculuk konusunda değil, birçok teknolojik üründe de kullanılacak olan bu teknolojinin ne zaman son kullanıcıya ulaşacağı ise henüz bilinmiyor.

:: Yeni nesil hakkında neler düşünüyorsunuz?

 

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ya ne ps4 ünden bahsediyor bunlar daha yeni aldık ps3 ü 🙂

 2. bewko dedi ki:

  Unreal Engine gerçekten iyi görünüyor hazırladıkları videoda güzel

 3. SDN Okuru dedi ki:

  güzel calisma tebrix

 4. rtsbora dedi ki:

  unreal engine 3 videosu en güzeli. cry engine’in de logosu güzel.

" Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Nesli En İyi Tanıtan 10 Video ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "