Okunma

Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek


28 Mart 2012 Çarşamba 08:15
Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek

Intel, gelişen mobil pazar trendlerine karşı mevcut platformları yeniliyor ve yeni platformlar çıkarıyor. Yeni platformlara örnek olarak Ultrabook modellerini verebiliriz. Mevcut modeller arasında ise tabletlere göre kan kaybeden netbook modelleri.

Intel‘in yeni nesil netbook modelleri için pozitif planları bulunuyor. Bu planlara göre yeni nesil netbooklar, 7 inç ile 12.1 inç aralığında olacak. Üst sınır 12.1 inç boyutuna kadar çıkarılmış durumda. Ultrabook modelleri ise 13.3 inçten başlıyor. Böylece netbook ve Ultrabook modelleri arasındaki boyut boşluğu azalmış oluyor. Ayrıca Intel, üreticilerin kızaklı yapıdaki Netbook modellerini destekleyecek. Tabi bu platformların arasına Atom kullanan tabletler de dahil olabilir.

Gelişen üretim teknolojisi ile beraber azalan güç tüketimi, fansız ürünlerinde önünü açıyor. Intel, yeni nesil netbooklarda fansız üretimi de destekleyecek.

Intel ayrıca yeni nesil netbooklarda BluRay 2.0, Full HD 1080p video, PCsync, netbook için Intel WiDi, kablosuz müzik desteği, akıllı bağlantı özellikleri gibi daha çok kullanıcıları cezbedecek, pratik teknolojileri destekleyecek.

Ayrıca Intel‘in netbook modelleri başta olmak üzere geliştirdiği uygulama mağazası da daha fazla geliştirilecek ayrıca Windows 8‘e göre yeniden elden geçirilecek.

Fiyatlandırma konusunda ise Intel, yeni nesil netbooklarda 199 ile 399 dolar arasındaki aralığı uygun görüyor. Tabi en üst seviye netbooklar ile giriş seviyesi modeller arasındaki 100 dolarlık farkı anlayışla karşılamak mümkün.

Intel‘in Nokia ile ortaklaşa geliştirdiği MeeGo platformunu, Tizen olarak değiştirdikten sonra bazı netbook modellerinde kullanma ihtimali de bulunuyor. Windows 7-8, Chrome OS ve Tizen işletim sistemlerini yeni netbook modellerinde görebiliriz.

:: Yeni netbook ailesinin özellikleri, tablet piyasasına karşı yeterli mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Ultrabook modelleri 11.6 inç’ten başlamıyor muydu?

" Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Netbook Ailesi, 12.1 inç Destekleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "