Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak


26 Ocak 2021 Salı 20:20
ABONE OL
Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak

Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden Qualcomm, araçları daha akıllı hale getirecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını sanal olarak düzenlenen ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde tanıttı.

Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları tanıtıldı

Çevremizdeki hemen her cihazın giderek daha akıllı hale geldiği gibi otomobiller de bu akıma hızlı bir şekilde ayak uydurmaya başladı. Nitekim otonom araç veya akıllı otomobil kavramlarını eskiden hiç olmadığı kadar sık duyuyoruz. 

Genellikle akıllı telefonlara yönelik olarak ürettiği yongalarla bilinen Qualcomm, iki günlük sanal ‘Automotive Redefined’ etkinliğinde, en geç 2024 yılının başlarında otomobillere gelecek olan dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformlarını tanıttı. 

snapdragon otomobil yongası

Teknoloji, daha az enerji ile daha yüksek performans elde edilmesini sağlayan 5 nanometre çip üretimine dayanıyor. Etkinlik öncesinde verdiği röportajda konuşan Qualcomm’un otomobil bölümünün genel müdürü Nakul Duggal, “Bugün evinizde, ofisinizde veya telefonunuzda kullanabileceğiniz birçok eğlence ve bilgi ekosistemi arabanızın bir parçası olacak” ifadelerini kullandı.

Yeni platform üstün yapay zeka özellikleri içeriyor

“Arabalar çevrelerinden daha fazla haberdar olacak. Ayrıca otonom şekilde gidebilecekler” diyen Duggal, bu ve daha fazlasının önümüzdeki dört veya beş yıl içinde hayatımızın bir parçası olacağını söyledi.

Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformları, kokpitin daha akıllı ve tamamen yolcuların tercihlerine uyarlanabilir olmasını sağlayan gelişmiş grafikler, multimedya, bilgisayar görüşü ve yapay zeka özellikleri içeriyor. 

dördüncü nesil snapdragon otomobil yongaları

Navigasyon ve eğlence için kullanılabilen 10 veya daha fazla çoklu yüksek çözünürlüklü ekranı destekleyen platform, aynı zamanda arabanın içinde veya çevresinde neler olduğunu izlemek için birden fazla yüksek çözünürlüklü kamera girişine de sahip. 

Platformdaki geliştirilmiş yapay zeka yetenekleri; daha fazla sürücü ve yolcu kişiselleştirmesi, araç içi sanal yardım, doğal ses kontrolü, sürücü izleme ve yolcu varlığını algılama imkanı sağlayacak. Teknoloji, koltuk ve ayna konumlandırma, klima ve ses tercihleri ​​gibi bilgi-eğlence ve araç kontrolleri konusunda yolcuların tercihlerini sürekli olarak öğrenebiliyor ve bunlara uyum sağlayabiliyor.

Şu anda Qualcomm’un teknolojisi donatılmış yaklaşık 150 milyon araba var. Üçüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformunu kullanan araçlar bu yıl satışa sunulacak. Dördüncü nesil Snapdragon Otomotiv Kokpit Platformu’na sahip araçlar ise 2023 sonlarında veya 2024’te yollara inecek.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Ara yüzleri düzeltsinler önce 3-5 trilyon araba alıyorsun ekran akışı kaplumbağa gibi hepsinin.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Haklısın ama araçlarda yeni yeni kullanılmaya başlanıldığı için bu sistemler sorun olmamalı diye düşünüyorum. 100 sene sonra bak bir de bu araçlara. Mevcut içten yanmalı üreticilerin ürünleri maksimum noktasında, bunlar henüz başlangıç.

" Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Qualcomm yongaları araçları daha akıllı yapacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  2. 2 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  3. 3 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  4. 4 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme
  5. 5 Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor? Xiaomi Redmi Note 10 serisi ile bizi neler bekliyor?
  6. 6 MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik MediaMarkt CEO'su ile 2021 planlarını değerlendirdik
  7. 7 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  8. 8 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  9. 9 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  10. 10 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!