Okunma

Yeni Savaş Alanı: iPhone


17 Temmuz 2009 Cuma 07:24
Yeni Savaş Alanı: iPhone

Her geçen gün iPhone için çıkan oyunların sayısı artıyor. iPhone’un böylece yavaş yavaş bir nevi el konsolu haline geldiğini söyleyebiliriz. iPhone’daki oyunların kullanıcılar tarafından ilgi görmesi, büyük oyun şirketlerinin dikkatinden kaçmıyor.

Bir yıl önce kullanıma sunulan AppStore, her türden geliştirici için çok büyük bir fırsat yarattı. Bir sene içinde 1,5 milyar adet uygulamanın indirilmesi, daha çok geliştiricinin bu platform için çalışmaya başlamasına yol açtı. Bu uygulamaların içinde en çok ilgi görenlerden biri de elbette ki oyunlar.

Apple’ın App Store’unda iPhone için yaklaşık 13 bin adet oyun bulunuyor. Bunların büyük bir çoğunluğu küçük ve fazla duyulmamış firmalar tarafından geliştirilmiş. Bu oyunların ilgi görmesi ve indirilmesi küçük firmalar için büyük önem taşıyor. EA, Gameloft gibi devlerin arasında kendine bir yer edinebilmek çok önemli.

Büyük oyuncular

Mobil oyunlar konusunda tecrübeli ve ekonomik olarak güçlü olan Electronic Arts, Gameloft ve Glu Mobile gibi firmalar iPhone oyun pazarında büyük avantaja sahipler. Ancak yine bu konuda belli bir tecrübeye sahip olan ngmoco, Digital Chocolate ve Tapulous gibi firmalar da iPhone platformunda kendilerini kanıtlamış durumdalar.

iPhone oyun pastasından en büyük dilimi alan firmanın EA olduğu belirtliyor. En son çıkardığı Sims ile sadece 18 saat içinde oyunlar arasında birinci olan firma, bu yapımı 9,99$’a satıyor. Öte yandan bir diğer büyük firma olan Gameloft’un tek bir iPhone oyunun geliştirilmesi için 200 – 300 bin $ arasında bir para harcadığı söyleniyor. Böyle devler arasında küçük geliştiricilerin bir yer edinebilmesi için oyunlarını öncelikle ücretsiz sunmaları gerekiyor.

:: iPhone’da oyun oynanır mı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni Savaş Alanı: iPhone konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Savaş Alanı: iPhone ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Savaş Alanı: iPhone ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "