Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor!


22 Ekim 2019 Salı 10:11
Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor!

Yılın ilk aylarına damga vuran sinema salon işletmecileri ile film yapımcıları arasında yaşanan mısır geriliminin ardından TBMM Genel Kurulu‘nda Dizi ve Sinema Sektörünün Desteklenmesi Kanunu kabul edildi. Yeni Sinema Kanunu ise 22 Ekim günü Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Sinema Kanunu ile yeni düzenlemeler yapıldı

Yeni Sinema Kanunu ile birlikte sinema salonu işletmecilerinin bundan sonra gösterilen filmler ve sinema biletleri ile ilgili bilgilerin Bakanlığa iletilmesi zorunlu hale getirildi. Bu karar ile birlikte hem sektörel istatistikler ve raporlamalar çok daha doğru bir şekilde yapılacak, hem de şeffaflık sağlanacak. Ülke genelindeki tüm bilet bilgileri eş zamanlı olarak toplanacak ve bu veriler sektör paydaşlarıyla paylaşılacak.

Sinema salonların giden seyircilerin en büyük şikayetlerinden biri reklamlardı. Yeni Sinema Kanunu ile birlikte reklam süresi 10 dakika olarak sınırlandırıldı. Aynı zamanda, film öncesi yayınlanan diğer film fragmanlarının süresi de en az 3 dakika olarak belirlendi.

Film yapımcıları ve sinema salonu işletmecileri arasında ipleri geren ‘Mısır gerginliği’ de Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile birlikte çözülüyor. Sinema salonu işletmecileri, film bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını gerçekleştiremez.

Kanun ile birlikte sinema biletlerindeki indirim türleri de çeşitleniyor. Film yapımcıları ve sinema salonu işletmecileri arasındaki sözleşmeler kapsamında indirim yapılabilecek bilet türleri şöyle sıralanıyor; öğrenci bileti, engelli bileti, internet bileti, sabah seansı bileti, kamu meslek grubu bileti, şehit yakını ve gazi bileti, halk günü bileti, belirli yaş ve üzeri bileti.

Aynı zamanda halk günü süresi de artık haftada 2 güne çıkarıldı.

Son olarak filmlerdeki yaş sınıfları da elden geçirildi. Yeni sınıflar Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+ olarak sıralanıyor.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bence çok mantıklı olmuş reklam kısıtlamaları. artık korku filmlerine gitmemeye korku evlerine gitmeye başlamıştı millet. gerçi korku evlerinin de hakkını yememek lazım. adamlar hikakateb emek veriyorlar ben geçenelerde birine gittim gayet heyecanlı idi. hatta adamların internet sitesi bile var linkini buraya bırakıyorum meraklıları için *****

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz hiç ekmeğin ucuzladımı gördünüz mü yalan haber

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  2 yıl aradan sonra sadece joker için sinemaya gittim yani beni ilgilendirmiyor çok sevdiğim bir film yoksa zaten gitmiyorum sinemaya son olaylar yüzünden.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  SANSÜR DE GELDİ. NEDEN O DA SÖYLENMİYOR.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Nasıl ya?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  1 liralik misir hala 30 lira mi?

" Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Sinema Kanunu ile reklamlar kısalıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
 2. 2 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
 3. 3 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
 4. 4 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 5. 5 Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık! Kendisini AirPods Pro zanneden 109 liralık kulaklık!
 6. 6 Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme! Anker Nebula Apollo taşınabilir projeksiyon inceleme!
 7. 7 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 8. 8 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 9. 9 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 10. 10 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?