Okunma

Yeni Tarih Hazinesi Flickr


01 Eylül 2014 Pazartesi 08:00
Yeni Tarih Hazinesi Flickr

Flickr, internetin en büyük bilgi hazinelerinden biri haline geliyor. Amerikalı akademisyen Kalev Leetaru, Internet Archive tarafından taratılan 600 milyon kütüphane kitap sayfasından ayıklanan 12 milyonun üzerinde tarihi belge niteliğinde fotoğrafı arama yapılabilir biçimde Flickr‘a yüklüyor.

Şimdiden 3 milyona yakın fotoğrafın yüklendiği Flickr sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Leetaru tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar yapılan dijitalleştirme çalışmalarının daha çok kelimelere ve kitap sayfalarına odaklandığına dikkat çekiliyor: “Bugüne kadar kitaplara hep bir sözcükler bütünü olarak bakıldı. Bizim yaptığımız çalışma ise bunu tersine çeviriyor.”

12 milyon fotoğraf hedefine henüz oldukça uzun bir yol var. Ancak mevcut haliyle bile tarihi resim ve fotoğraflara meraklı olanlar, öğrenciler ve araştırmacılar için Flickr’daki bu albüm benzersiz bir kaynak halini almış durumda.

:: Arşive göz attınız mı?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yeni Tarih Hazinesi Flickr konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Tarih Hazinesi Flickr ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Tarih Hazinesi Flickr ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "