Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat!


08 Temmuz 2020 Çarşamba 13:25
Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat!
Oyunlar eğlenceli vakit geçirebilmemizi ve hatta kendimizi eğitmemizi sağlıyor olsa da, maalesef Mavi Balina gibi kötü amaçlar için geliştirilen ve insanların can kaybına bile neden olabilen oyunlar var. Mavi Bebek ile bunlara yenisi eklendi.

Mavi Balina nedeniyle ülkemizde ve dünya genelinde yüzlerce çocuğun hayatını kaybetmesi / intihara sürüklenmesi sonrasında Mavi Bebek isimli oyunun benzer vakalara neden olmaya başlaması uzmanları harekete geçirdi.

Mavi Balina’dan sonra Mavi Bebek tehlikesi

Oynayanların anlattıklarına göre banyoda geçiyor. Banyonun ışığını kapatmanız ve ayna karşısında elinizde bebek varmış gibi sallayarak belirli kelimeler söylemeniz isteniyor. Daha sonrasında psikolojik olarak kişiyi etkileyen bir senaryo başlıyor.

Mavi Bebek oyunu şu anda çok daha tehlikeli görünüyor. Zira, kapalı devre bir sistemin aksine Facebook ve Instagram üzerinden direkt mesaj yoluyla hedeflenilen çocuklara / kişilere ulaşılabiliyor ve bu platformlar üzerinden yönlendirme sağlanıyor.

Hürriyet’in haberine göre çocukların telkinle korkutulduğunu ve bunun 12-15 yaş grubu çocuklar için etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Levent Eraslan sözlerine şu şekilde devam etti”Tipik bir illüzyon ve hipnoz. Bundan sonra sosyal medya üzerinden çocuk bu sürecin kölesi oluyor. ‘Mavi Balina’ daha önce WhatsApp üzerinden dolaşırken, ‘Mavi Bebek’ şu anda TikTok, Facebook, Messenger ve Instagram üzerinden yürümekte.

‘Jonathan Galindo’ adlı sahte bir hesaptan başlayan bir uygulama. Çocuklar bu sürece girdikten sonra onlara gelen emirleri yerine getiriyorlar. Biz yaptığımız araştırmalar sonucu böyle oyunlara ‘kademeli tehlikeli oyunlar’ adını verdik. Çünkü aynı ‘Mavi Balina’da olduğu gibi basitten zora, normalden anormale yürüyen bir silsilede çeşitli talimatlar veriliyor. Kolda kesiklerle başlayan ve ‘intihar et, zarar ver, arkadaşının bir uzvunu kes’ gibi korkunç ve trajik talimatlara kadar giden bir oyun”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çocukları düzgün yetiştirin, bakabilecek kadar çocuk yapın ve takip edin. Veya çocuk yapmayın. O zaman sıkıntı kalmaz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar adi insanlar var.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Oyunu yapanı bulun kesin

" Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni tehlike: Mavi Bebek oyununa dikkat! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!