Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir


03 Şubat 2021 Çarşamba 13:15
ABONE OL
Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir

Apple ve Samsung, bir otomobili anahtarsız olarak telefon aracılığıyla yönetmek için yeni bir teknoloji üzerinde emin adımlarla sessiz şekilde çalışmaya devam ederken, bu teknolojiyi kullanacak ilk markalardan birinin Tesla olacağına dair sızıntılar ortaya çıktı.

Tesla, UWB’ye kendini adamış tek otomobil üreticisi BMW’ye rakip olabilir

Federal İletişim Komisyonu‘na (FCC) sunulan belgelere göre elektrikli otomobil üreticisi Tesla, UWB teknolojisini arabalarına inşa etmek için aktif bir şekilde çalışıyor.

Geçtiğimiz yıl 9 Eylül tarihinde otomobil şirketinin FCC’ye iki tane “Anahtarlık” bir tane güvenlik denetleyicisinin yanı sıra aracın şasisi ve kabinine takılacak ürünler ile birlikte toplamda 6 tane yenilik sunduğu belirtiliyor.

Sunulan FCC belgelerine göre, bu ürünlerden en az üçünün UWB iletişimini açıkça desteklediği görülüyor. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen UWB ile öne çıkan telefon üreticileri yakından çalışmaya devam ediyor.

Telefon kullanarak arabanın kilini açmaktan, arabanın ne kadar uzakta olacağının bildirmek gibi marifetler sergilemesi beklenen UWB’nin önümüzdeki süreçte otomobil üreticileri tarafından oldukça popüler hale geleceği düşünülüyor.

Ek olarak The Verge’in haberine göre UWB’nin çip tedarikçisi NXP‘in gelecekteki otomobillerin UWB’ye ait bazı uç noktalarına ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Aynı zamanda Arabanın içinde, muhtemelen kapı kollarında veya ön ve arka camları arasında UWB antenleri dikkat çekiyor.

Ayrıca kendini UWB teknolojisine adamış tek otomobil üreticisi BMW’nin yakında zamanda bu alanda Tesla ile yarışına tanıklık edebiliriz.

Son olarak bunların hiçbirinin Tesla‘nın teknolojiyi arabalarına kesin olarak ekleyeceği anlamına gelmediğini belirtelim. Ancak FCC belgeleri, sunulan teknolojinin genellikle sadece bir deney olmadığını gösteren en iyi işarettir. Aynı zamanda FCC başvuruları genellikle bir ürünün piyasaya sürülmesinden önceki son aşamalarından biridir, çünkü yalnızca ABD’de bir ürünü ithal etmek, satmak veya yaygın olarak test etmek istendiğine gerekmektedir.

Hayatımızın her alanına dokunan telefonlarımızın, gelecekte otomobillerimiz ile de iletişim kurmasını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Tesla’lar UWB teknolojisini destekleyebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği