Yeni Yaş Gününde Yeni İşlemci


26 Nisan 2007 Perşembe 13:00
ABONE OL
Yeni Yaş Gününde Yeni İşlemci

AMD, Opteron Model 2222 ve 8222 SE x86 çift çekirdekli sunucu işlemcilerinin farklı fiyat seçenekleriyle, çok çeşitli ortamlarda kullanılabileceğini duyurdu. OEM‘lerin çeşitli platform yapılandırmalarında kullanılabilecek olan yeni işlemci Web sunumu, ölçeklenirlik ve kayan nokta hesaplamaları da dâhil, en önemli sunucu işlevlerinde en üst düzeyde performans sağlamak üzere tasarlandı.

Ayrıca AMD yakında piyasaya sürülecek olan, ‘Barcelona‘ kod adlı yerel dört çekirdekli AMD Opteron işlemcileriyle ilgili olarak güncellemiş olduğu performans projeksiyonlarını da açıkladı.

En son SPECcpu2006 değerlendirmelerini temel alan yeni Barcelona projeksiyonlar, AMD‘nin, piyasada bulunan aynı frekanstaki performansı en yüksek dört çekirdekli işlemcisine göre kayan nokta performansında yüzde 50‘ye, tamsayı performansındaysa yüzde 20‘ye varan bir avantaj elde etmek istediğini gösteriyor.

AMD Opteron Model 2222 ve 8222 SE işlemcilerle ilgili bu sonuçlar ve en son karşılaştırmalı değerlendirme testlerine www.amd.com/opteronperformance adresinden ulaşılabiliyor.

AMD‘nin sunucu ve iş istasyonu bölümünden sorumlu Başkan Yardımcısı Rany Allen konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bugünkü açıklamalarımız AMD’nin mükemmel ürünler sunma taahhüdüne olan bağlılığını ortaya koyuyor ve dört yıl önce başladığımız müşteri odaklı yaklaşım yolculuğumuzdaki sürekli yenilikleri yansıtıyor; bu alandaki diğer kuruluşların taklit etmeye çalıştıkları x86 işlemci mimari standardını sağlıyoruz; ayrıca, doğal dört çekirdekli için kesintisiz yükseltme yolunu da yıl ortasında kullanıma sunmayı planlıyoruz. AMD, doğal dört çekirdekli teknolojisiyle tutarlı bir mimari kurmaya devam ediyor ve ileride dört işlemci çekirdekten çok daha fazlasını sunacak. Gelişen mimarimiz sayesinde yıkıcı platform geçişleri olmadan, performansımızın ve vat başına performansın yükseleceğine inanıyoruz. Yatırımların korunması müşteri odaklı tasarım ilkelerimizin temel odağı olmaya devam ediyor."

AMD Opteron işlemcilerin dördüncü yılı anısına www.amd.com/opteronanniversary adresi de yayında.

Watt başına performans

IT
dünyasındaki karar mercileri için ham performansın yanında Watt başına performans da son derece önemli bir konu olmayı sürdürdüğünden, AMD kısa bir süre önce AMD Platform Güç Hesaplayıcısını piyasaya sürdü.

Müşteriler bu aracı kullanarak AMD Opteron işlemcilerine dayalı 68, 95 ve 120 watt’lık bütün termal zarflardaki sunucuların ve çift çekirdekli işlemcilere dayalı piyasadaki benzer sunucuların tahmini güç tüketimini karşılaştırabiliyor.

AMD Opteron işlemcilerin daha az güçle nasıl daha yüksek performans sağladığını öğrenmek için http://enterprise.amd.com/Flash/PlatformPower.html adresi ziyaret edilebilir.

x86 Virtualization

AMD Virtualization
teknolojisiyle Doğrudan Bağlantı Mimarisinin birlikte, gelişmiş bir sanallaştırma performansı sağlaması, sistem mimarisine bu şekilde dengeli bir yaklaşımın sonucu. Tek bir sunucuda çalışan çoklu işletim sistemleri fiziksel kaynaklar için birbiriyle yarışıyor.

Bu da diğer mimarilerin yapısında bulunan performans tıkanıklıklarını şiddetlendirebiliyor ve kullanıcılar için yanıt sürelerini iyice yavaşlatabiliyor. Bu yüzden, geleneksel ön-yan veri yoluna dayalı eski işlemci mimarileri bugünün sanallaştırma ihtiyaçlarına uygun değiller.

Yaygın donanım ortağı desteği
Bu alanın önde gelen orijinal donatım üreticileri (OEM’ler) bugün AMD Opteron işlemcilere sürekli destekte bulunacaklarını açıkladı:

HP‘nin Endüstri Standart Sunucuları ve BladeSystem Birimi, pazarlama bölümü, başkan yardımcısı Paul Miller konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "AMD’nin istikrar, dayanıklılık ve performansa verdiği önem, işlerini AMD Opteron işlemci tabanlı HP ProLiant sunucu ve blade’ler sayesinde yürüten müşterilere değer katıyor. HP’nin, AMD Opteron Model 8222 SE ve yakında piyasaya sürülecek olan ‘Barcelona’ işlemcisine dayalı geniş bir x86 sunucu ve blade portföyü sunma alanındaki önderliği, müşterilerin, işleri için son derece büyük önem taşıyan uygulamalarda en üst düzeyde performansa erişmesini ve ağlarını sanallaştırmasını sağlıyor."

IBM System x’in direktörü Alex Yost şunları söyledi: "2003 yılında AMD Opteron işlemcilere destek veren ilk şirket olarak, AMD’nin son dört yılda veri merkezi üzerinde gösterdiği etkiyi görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu süre içinde hem IBM hem de AMD yalnızca sistem düzeyinde değil, aynı zamanda gelecek nesil AMD işlemcilerinin üretimine katkıda bulunan teknoloji ortaklığımız düzeyinde de kurduğumuz güçlü ittifaktan büyük yarar gördü. AMD Opteron işlemciler ölçeklenebilir snap-on blade’lerimiz ve Xcelerated Bellek Teknolojimiz dahil, kısa süre önce piyasaya sunulan en yenilikçi ürünlerimizin bazıları için ayrılmaz bir parça haline geldi. Ortak olarak geliştireceğimiz yeniliklere, AMD’nin dört çekirdekli ‘Barcelona’ işlemcilerinin piyasaya sürüleceği bu yıl içinde de devam edeceğiz."

Systems Group, Sun Microsystems‘in pazarlama bölümü başkan yardımcısı Lisa Sieker konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "AMD ile Sun’ın ortaklığı Sun’ın x64 kolunu büyütmesinde son derece yararlı oldu. Kapsamlı işbirliğimiz sayesinde AMD Opteron Model 2222 ve 8222 SE işlemcilerle ilgili sistemlerimizi ve yakında piyasaya sürülecek olan Barcelona’ya dayalı sistemlerimizi mükemmel hale getirdik. Geniş kapsamlı x64 sistem grubumuz ve Solaris 10 İşletim Sistemimizle bu stratejik ortaklığı devam ettirmenin ve AMD Opteron işlemcilerin devrim niteliğindeki performans ve mimarisini sunmanın heyecanını yaşıyoruz."

Dell Product Group‘un PowerEdge Sunucuları Direktörü Jay Parker şunları söyledi: "Müşterilerimizin, onlar için asıl önemli olan şey, yani işlerini geliştirmek üzerinde yoğunlaşmalarını sağlamak için, IT işlemlerini kolaylaştırmalarına ve altyapı kısıtlamalarıyla yaşam çevrim maliyetlerinin üstesinden gelmelerine katkıda bulunma hedefimize olan bağlılığımızı sürdürüyoruz. AMD tabanlı PowerEdge 2970 ve PowerEdge Energy Smart 2970 gibi çözümler müşterilere ihtiyaç duydukları performansı sağlıyor ve basitleştirilmiş yükseltmelerle çok çekirdekli platformlara geçiş yoluyla enerji tüketimi, karmaşıklık ve genel yaşam çevrim maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor."

Fiyatlandırmayla ilgili bilgi için www.amd.com/pricing adresini ziyaret edin

Bilgi için: AMD Türkiye
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
6 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Hayırlı olsun
…Amd Rulez…

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

Hayırlı olsun da fiyatı gene bize göre bol tuzlu olacak…

~KAPTANIDERYA~

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD ile oyun bir başka

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

AMD on numaraa intel boşşş

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

amd ne yaparsa yapsın intele gelemez bu bi gerçek millet bunu neden kabullenemez anlaşılır gibi değil.

SDN Okuru
SDN Okuru
13 yıl önce

”amd ne yaparsa yapsın intele gelemez bu bi gerçek millet bunu neden kabullenemez anlaşılır gibi değ*****
Bugün AMD olmasaydı senin pentium kaç benim pentium kaç diyor olacaktınız…

" Yeni Yaş Gününde Yeni İşlemci konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Yaş Gününde Yeni İşlemci ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Yaş Gününde Yeni İşlemci ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak? Thodex borsasına para yatıranlara ne olacak?
  2. 2 Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi Samsung Galaxy Tab A7 incelemesi
  3. 3 BİM'de satılacak drone'u inceledik BİM'de satılacak drone'u inceledik
  4. 4 Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet! Apple'ın tanıttığı yeni ürünler neler? 10 dakikada özet!
  5. 5 Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme! Drone'un kralı bu mu? DJI FPV inceleme!
  6. 6 Apple yeni ürünlerini tanıttı! Apple yeni ürünlerini tanıttı!
  7. 7 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  8. 8 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  9. 9 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  10. 10 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!