Yeni Yılda Yeni Gelişmeler


14 Mart 2008 Cuma 22:00
Yeni Yılda Yeni Gelişmeler
Tabii ki iki ayda çok bir şeyin değişmesini beklemek saçmalık; ama bazı konulardaki ilerlemeler ve ilerlemeyişler sebebiyle konuyu tekrar gündeme almak ihtiyacı hissettim. Ne yalan söyleyeyim, anahtar konularda değişen birkaç konu ve uzun süre değişmeyeceği kesinleşen yine birkaç konu mevcut. Bunları daha yakından ele alacağım. Eğer bu yazıdan önce, beklentilerin sıralandığı yazımı görmek isterseniz, tıklayın ve okuyun derim.

Geniş Bant Genişler mi?

Geniş bant internetin genişlemediğini biliyoruz. Hâlâ en fazla 4 Mbit/s ADSL ve Kablo İnternet tarafında ise 6 Mbit/s hızlar mevcut. Zamanında haberini yaptığımız TurboNET ise sanırız hâlâ pilot bölgelerde denemeyi sürdürüyor

VDSL2 olayı da şu sıralarda askıya alınmış durumda. Bunun sebebi ise bir sonraki maddede anlatacağımız, üçüncü nesil GSM altyapı lisanslarının rekabetçi bir şekilde sunulamaması. Çeşitli sebeplerle bir nevi tekel olup para basan Turkcell ile, sahibiyle ilgili çeşitli soruşturmalar yapılması ve sonradan devredilmesi sebebiyle güç kaybeden Vodafone ve geç açılan ikinci dalga GSM işletmeci lisanslardan büyük zarar gören iki operatörden oluşan Avea‘nın rekabet edemiyor oluşu sebebiyle biz üçüncü nesli daha çok erteleriz. Eh, ADSL de kendisine bir rakip göremeyince neylesin VDSL2’yi? Statüko işe yarıyorsa, yeni yatırıma gerek yoktur düsturu sebebiyle bir süre daha VDSL2‘yi kullanamayacağız diyebiliriz.

Kaçıncı Nesilsin Sen?

Ekşi Sözlük muhabbetlerinden bir demetle başladığımız bu paragraf aslında anladığınız üzere GSM’i konu alıyor. İşin görüntülü konuşma kısmı tamamen eğlenceye yönelik ince bir ayrıntı olsa da üçüncü neslin getireceği veri bağlantı standardı, karasal hatların şu anki durumuna önemli bir rakip. Diğer taraftan, hadi geldi diyelim; GPRS’in ve bir üst sürümü olan EDGE’in çok pahalı olduğu bu ülkede üçüncü nesil hatları, hakkını vererek kullanacak bağlantı paketlerinin de tuzlu olmasını bekliyorum. Dolayısıyla, gelse bile amiyane tabirle anamızı ağlatacak fiyatlara hazırlıklı olun. Lisans bedeli kimden çıkacak sanıyorsunuz?

AMD’nin Heyecanı Yarım Doz

AMD’nin Phenom işlemcileri şimdiye kadar düşük fiyatlı iyi sistem yongalı alternatif sistemlere temel oluşturmaktan öteye gitmedi. Neyse ki fiyatlar fena değil de, yine satılıyorlar. Şimdi yılın ikinci çeyreğinde gelecek olan Shanghai çekirdeğine herkes odaklanmış durumda. Barcelona‘nın masaüstü tarafında henüz 2,3 GHz’den yukarı işlemcisi yokken, sunucu tarafındaki 45 nanometrelik işlemciler olan Shanghai’den üretilecek Deneb kod adlı masaüstüne yönelik çekirdek, çok daha yüksek frekanslarla gelecekmiş gibi gözüküyor.  Haydi hayırlısı diyoruz ve yılın ikinci yarısından son çeyreğine sarkarsa AMD’ye pizza lokantası zinciri açmayı öneriyoruz. 300 mm kalıplar boşa gitmesin, pizza tepsisi olsun anlamında…

YouTube ve Diğerleri

WordPress hâlâ yasak, YouTube’un ise kapatılıp açılması vaka-i adiye sayılır oldu. Bir tesisat firmasının reklamlarında da artık YouTube kavramı kullanılacakmış diyorlar. O kadar aç kapa yapmaya dayanacak ikinci şey de YouTube sanırız.

Diğer Cephelerden Ses Yok

Diğer konularda ise kayda değer bir gelişme yok. Gereksiz e-postalar bitmek bilmedi, yeni Türkçe oyunlardan haber yok, Xbox’un gelmeyeceği kesinleşti gibi, OOXML konusunda TSE’den garip kararlar çıkıyor ve bunun gibi birçok gelişme içermeyen gelişme mevcut. Neyse, hani bir şey olur, yeni bir olay duyulur; gözünüz kulağınız bizde olsun.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yeni Yılda Yeni Gelişmeler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Yılda Yeni Gelişmeler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Yılda Yeni Gelişmeler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)