Okunma

Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti!


21 Ocak 2019 Pazartesi 11:51
Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti!

Kanlı Ay Tutulması, Ay’ın Dolunay evresindeyken ve Ay tutulması esnasında yaşanan bir olaydır. Kanlı tutulma gerçekleşirken Dünya, Ay ve Güneş‘in arasında kalır ve Güneş’ten Ay’a giden ışığı engeller. Bundan dolayı Ay, Dünya’nın gölgesi ile kaplanır.

Bu esnada Dünya’da Güneş’in doğduğu ve battığı yerlerde Güneş ışıkları Ay’ın yüzeyine ulaşır. Ulaşan Güneş ışıkları geniş bir şekilde yayılarak Ay’a kırmızı bir görüntü kazandırdığından “Kanlı Ay Tutulması” şeklinde gözükür.

 

Kanlı Ay Tutulması

İstanbul’da sabah saatlerinde görülebilecek olan tutulmayı yoğun bulutlu hava nedeniyle çok net göremedik. İstanbul’da tutulma şu şekilde gerçekleşti:

  • 05:36 – Kısmi Tutulma başladı,
  • 06:34 – Parçalı Tutulma başladı,
  • 07:41 – Tutulma tamamen başladı,
  • 08:24 – İstanbul’da Güneş doğdu,
  • 08:28 – İstanbul’da Ay tamamen battı.

 

Sonraki Ay Tutulması 16 Temmuz’da!

Bir sonraki Ay Tutulması 2 Temmuz’da gerçekleşecek. Ama maalesef bu tutulmayı Türkiye’den izlemek mümkün değil. Türkiye’den görebileceğimiz bir sonraki tutulma 16 Temmuz 2019’da gerçekleşecek.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti!”

  1. Kaan dedi ki:

    Bu tarz olayları Istanbuldan izlemek çok zor olsa gerek. 26 yıldır İstanbul’da yaşadım. 1 kere güneş tutulmasına şahit olmuştum 🙂

" Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni yılın ilk Kanlı Ay Tutulması gerçekleşti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "