Okunma

QR kod yemeye ne dersiniz?


12 Şubat 2018 Pazartesi 22:00
QR kod yemeye ne dersiniz?

Yenilebilir QR kod, akıllı ilaç sektörünün en önemli çalışmaları arasında bulunuyor. Gelecekte hapların yerini yenilebilir QR kod şeklindeki ilaçlar alabilir.

Yenilebilir QR kod ve akıllı ilaçlar

Günümüzde ilaçların hastalar için özelleştirilmesi oldukça zorlu bir süreç. Örneğin; hastanın 450 mg’lık ilaç ihtiyacı olduğunda bu miktar yuvarlanarak 400 veya 500 mg’lık ilaç yazılabiliyor. Kopenhag Üniversitesi’ndeki yeni bir araştırma, bu sorunu ortadan kaldıracak geleceğin “akıllı hapları” için önemli bir çalışmaya imza attı. QR kod şeklindeki ilaçların dozları hastanın ihtiyaçlarına göre ayarlanıyor. Yenilebilir QR kodları basmak için mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi kullanılıyor.

Hastaların bu QR kod ile ilaç hakkında detaylı bilgilere ulaşması da hedefleniyor. Akıllı telefon ile tarama sonucunda doz, hastanın adı, tarih tarihe göre kullanımı, üreticinin bilgileri ve ilacı nasıl alacağınıza ilişkin talimatlar ve ek bilgilere ulaşılabilecek internet sayfası bilgisi yer alabilir.

Yenilebilir QR kod

Araştırmacılar, 3D baskı yönteminin sahte ilaç sektörünü yıkıma uğratabileceğini de belirtiliyor. Piyasaya sürülmesinin önündeki engel olarak ise olası bir kod hasarı görülüyor. Bu nedenle ışık, sıcaklık ve neme dayanıklı baskılar üzerine çalışmalar yürütülecek.

QR kod şeklindeki ilaçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “QR kod yemeye ne dersiniz?”

  1. Oğuz dedi ki:

    Biri çıkıp da dememiş ki kare şeklindeki hapı nasıl yutacağız? Hadi diyelim köşelerini yuvarlaklaştırdın. Bu sefer de Apple dava açar.

" QR kod yemeye ne dersiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere QR kod yemeye ne dersiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda QR kod yemeye ne dersiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "