Okunma

Yenilebilir sensör geliştirildi!


29 Eylül 2017 Cuma 21:00
Yenilebilir sensör geliştirildi!

Yenilebilir sensör yiyeceklerin bozulmayacak şekilde doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlayacak. Biyolojik olarak parçalanabilen yenilebilir sensör, sıcaklık ölçümü yapabiliyor. Özellikle balık, meyve, sebze gibi gıdalarda kullanılacak olan sensör tava ve sağlıklı güvenli kalmayı sağlayabilir.

Yenilebilir sensör gıdaları koruyacak

Yiyeceklerin üretimden taşımaya ve müşteriye ulaşmasına kadar belirli bir sıcaklık seviyesinde kalması gerekiyor. Bu sıcaklık seviyesini manuel olarak ölçmek hem tam doğru sonucu vermiyor, hem de zahmetli bir iş oluyor. Ancak yeni bir sensör, sıcaklığın sürekli ve kablosuz olarak incelenmesini sağlıyor. Böylelikle hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlanıyor ve yiyecekler bozulmuyor.

ETH Zürih’teki bir araştırmacı olan Giovanni Salvatore tarafından geliştirilen çözüm, sindirilebilir ultra-ince bir algılayıcıyı içeriyor. RFID etiketlerinde kullanılan malzemelerin aksine, sensörde vücut için zararlı madde bulunmuyor.

yenilebilir sensör

Yaklaşık 16 mikrometre kalınlığındaki sensör, magnezyum temelli üretilmiş. Zararsız olan silikon dioksit ve nitritin de kullanıldığı sensörde, mısır ve patates nişastasından yapılmış gübrelenebilir polimer sensörü bir arada tutuyor. Gıdaların buzdolabı dışında da kontrol edilmesini sağlayan sensörün yakın zamanda birçok gıda firması tarafından kullanılması bekleniyor.

:: Yenilebilir sensör hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yenilebilir sensör geliştirildi!”

  1. Mahmut dedi ki:

    cidden yenilebilir. yiyorsun.

  2. Sihhi dedi ki:

    Yenilebilir mi yenilenebilir mi karar verin yav

  3. Kamil sönmez dedi ki:

    Sensör olsa da yesek ediyorduk biz de ,bütün arkadaş grubu çok sevindik bu ***** dalı açtık oynuyoruz.

" Yenilebilir sensör geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yenilebilir sensör geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yenilebilir sensör geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "