Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber


27 Kasım 2019 Çarşamba 17:10
Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber

Büyük ülkelerin ekonomileri ve teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte karbon ayak izi salınımı da artmaya devam ediyor. Şirketlerin ve ülkelerin bilinçsiz yatırımları sebebiyle küresel ısınma artarken, doğal düzen bozuluyor. Son gelen raporlara göre Dünya, yenilenebilir enerji kullanımı konusunda sınıfta kalmış gibi görünüyor.

Yenilenebilir enerji kullanımı azalıyor

Temiz enerji yatırımları geçen yıla oranla azalırken, kömür kullanımı rekor seviyeye ulaştı. Dünya ekonomisinin çoğunluk payı Çin, Hindistan, Amerika ve Brezilya gibi ülkelerde. Bu sebeple bu tarz büyük ülkelerin ekonomilerini genişletirken yenilenebilir enerji yatırımlarını da gittikçe arttırması gerekiyor.

yenilenebilir enerji kullanımı

Yapılan son araştırmalara ve anketlere göre, 2018 ile 2019 yılı arasında güneş, rüzgar ve hidroelektrik gibi projelere yapılan yatırımlar 133 milyar dolar geriledi. Düşüşün büyük bir çoğunluğunu ise dünyanın en büyük karbon izi salınımını yapan Çin oluşturuyor. Ülke, 2017 yılında 122 milyar dolar dönüştürülebilir enerji için kaynak harcarken, maliyetleri kontrol etmek için bu sayı 2018-2019 yılları arasında 86 milyar dolara geriledi.

Temiz enerji yatırımları Brezilya’da 2.4 milyar dolar, Hindistan’da ise 2.7 milyar dolar düştü. Bu ülkelerin aksine Vietnam, Güney Afrika, Fas ve Meksika ise temiz enerji yatırımlarını toplam 4 milyar dolar arttırmış durumda. Özellikle Türkiye ve İngiltere’nin rüzgar, Almanya, İspanya ve Hollanda’nın da güneş enerjisine olan yatırımları, Avrupa’da kömür kullanımını büyük oranda düşürmüş durumda. Ancak Çin’in yeni başlattığı proje ile birlikte bu düşüş fazla sürmeyeceğe benziyor.

yenilenebilir enerji

Yapılan araştırmaya göre, Çin’in, Ocak 2018 ile Haziran 2019 arasındaki kömür yakıtından elde edilen enerjinin 43 gigawatt arttığı ortaya çıktı. Yeni fabrikalar açılmaya devam ediyor ve bu fabrikaların faaliyete girmesiyle birlikte kömürden elde edilen enerjide yaklaşık 150 gigawatt artış sağlanacak. Bu da ortalama olarak Avrupa’nın bütün kömür fabrikalarının ürettiği enerjiye denk geliyor.

Çin’in kömür gücündeki bu artış, Paris iklim anlaşması ile uyumlu değil. Anlaşmaya göre Dünya üzerindeki ısınmanın 2 derece altında tutulması gerekiyor.

Küresel ısınmadaki bu son artış ile birlikte kutuplar üzerindeki buzullarda da büyük erimeler meydana geldi. The New York Times haberine göre, buzulların erimesiyle birlikte ortaya çıkan virüsler Alaska kıyılarındaki hayvanları hasta etmiş durumda.

Siz artan küresel ısınma ve azalan temiz enerji kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  kendi elektriğini üretenleri nasıl vergilendiririz, elektrikli araç alanları nasıl vergiye bağlarız, trafik sıkışıklığı için yollara maaşlı trol döküp akaryakıt vergi gelirini nasıl artırabiliriz, toplu taşımadan kar etmek adına insanları bezdirip kendi araçlarıyla nasıl yollara dökeriz, demiryollarında kaza oranlarını artırıp asfalta yatırımları da öyle haklı çıkartırız.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergisi ağır olmamalı teşvik olmalı.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  yenilebilir enerjilere önem vermek lazım yoksa koca bir çöle mahçup kalırız

" Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yenilenebilir enerji kullanımı için kötü haber ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!