Yenilenebilir enerjide öz tüketim popülerliği başladı!


19 Ekim 2019 Cumartesi 12:20
Yenilenebilir enerjide öz tüketim popülerliği başladı!

Enerji açığının oldukça yüksek seviyelerde olduğu ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi her geçen gün artarken, yapılan yatırımın en kısa sürede kendini amorti etmesi büyük önem taşıyor. Bu kapsamda güneş enerjisinden elektrik üretiminde, öz tüketim modeli son dönemde yoğun ilgi görüyor.

Yenilenebilir enerji öz tüketim modeli ile gündemde!

Bu tüketim sistemini kısaca tanımlamak gerekirse: ürettiği enerjinin tamamını iletim veya dağıtım sistemine vermeden kullanırken, üretimi ve tüketimi aynı ölçüm noktasında oluyor.

Öz tüketim modelinin güneş enerji sistemlerine uygulanabiliyor olması bu seçeneği oldukça cazip kılıyor. Üretilen enerji ikinci bir sayaç ile şebekeye bağlanıyor ve mahsuplaşma yöntemi ile ay sonunda üretilen ve tüketilen enerji miktarı ölçülüyor.

Tüketim fazla ise bu fazlalığın bedeli ödeniyor. Üretim fazla ise bu dağıtım şirketi tarafından üreticiye ödeniyor. Bu sayede gelir elde etme imkanı oluyor.

Elo Solar Enerji Genel Müdürü Ali Sami KILINÇ, öz tüketim modelinde enerjinin şebekeye gönderilmediği iki farklı çözüm daha bulunduğunu belirtiyor. Bunlardan birisinde akü kullanılıyor ve gündüz üretilen elektriğin bir kısmı gece için akülere depolanıyor. Diğer sistemde ise akü yer almıyor ve gece oluşan açık elektrik şebekesi ile kapatılıyor.

Gündüz tüketimi fazla olan ev ve işletmeler için ideal olan bu sistemler sayesinde elektrik faturasını yüzde 30 ile yüzde 90 arasında düşürmek mümkün hale geliyor. Sizin yenilenebilir enerji konusunda ülkemizde en çok ilgi gösterdiğiniz sistem nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yenilenebilir enerjide öz tüketim popülerliği başladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yenilenebilir enerjide öz tüketim popülerliği başladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yenilenebilir enerjide öz tüketim popülerliği başladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
  2. 2 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
  3. 3 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
  4. 4 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
  5. 5 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?
  6. 6 JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi! JBL Clip3 bluetooth hoparlör incelemesi!
  7. 7 Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC Orta segment savaşları! realme 7 Pro vs Poco X3 NFC
  8. 8 Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC Oyun savaşları başlıyor! PlayStation 5 vs PC
  9. 9 RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme! RTX 3070'li Game Garaj Deluxe 7A inceleme!
  10. 10 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!